Video

Fámy kolem bitvy v Plzni vrcholí a komplikují práci organizátorům

TV Zak dala v dnešní reportáži možnost oběma stranám vysvětlit své stanovisko a my vám přinášíme i podrobnosti o tom, co během bitvy uvidíte.

18. dubna 2016 17:09

Co v bitvě bude a co říká hlavní organizátor?

Ukázky osvobozovacích bojů na území ČSR vroce 1945

Bojové ukázky, které se odehrají na břehu řeky Radbuzy vneděli 8. května, mají vzdát hold všem, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti.

Děj bojových ukázek není historickou rekonstrukcí skutečných událostí. Jeho cílem je především představit vojenskou historickou techniku, se kterou bojovali američtí, ruští i němečtí vojáci.

Příběh ukázek se neodehrává vPlzni, kde ve skutečnosti samozřejmě k žádné bitvě nedošlo, ale má připomenout situaci na území Evropy, kde právě setkáním armád, přicházejících ze západu i z východu, nenáviděná válka konečně doopravdy skončila.

Pokud bychom měli děj někam zasadit, bylo by to na Demarkační linii, kde se doopravdy bojující jednotky obou armád setkávaly a kde zdolávaly poslední odpor nepřítele, právě jako v naší ukázce.

Demarkační linie vedla za Rokycany, 18 kilometrů od místa naší bitvy a tak se autor rozhodl ji připomenout. Řeka Radbuza, protékající mezi diváky a prostorem bojových ukázek, bude vhodně symbolizovat tuto demarkační linii a může také například vzdáleně evokovat i slavné setkání obou armád na Labi.


Organizátor bojových ukázek, Michal Kindl, si uvědomuje, že bojová ukázka, která ukazuje také Rudou armádu, může vPlzni působit kontroverzně. Je ale pevně přesvědčen, že současná svobodná Plzeň se nemusí bát připomenout všechny armády, které osvobodily celou naši vlast.

„Minulý režim zakazoval vzpomenout na americké vojáky a já plně využívám současné svobody, kdy mohu bez obav připomenout hrdinství i oběti obou armád, které moji vlast osvobodily,“ říká Miki Kindl, který se zástupci různých vojenských historických klubů tuto bojovou ukázku připravil.


První, kratší ukázka, je věnována Rudé armádě. Techniku bude zastupovat tank T 34, který se utká s německými samohybnými děly. Ve vzduchu pak budou bojovat stíhačky a jejich přelety nad řekou budou pro diváky atraktivní.

V této části bitvy nechá režisér a tvůrce ukázky Michal Kindl rudoarmějce porazit. Němci pak obsadí celý břeh, vybudují si zde polní čerpací stanici a ohnisko odporu.

Následovat bude druhá, hlavní bojová ukázka, kdy se s Němci utkají americké jednotky. Organizátor ukázky zde proti sobě nechá bojovat více než dvě desítky strojů a dvě stovky vojáků.

Tato hlavní část bitvy bude mít několik zvratů tak, aby divák zůstal napjatý. Patovou situaci nakonec vyřeší neočekávaný průnik speciální jednotky do bojiště, který situaci zvrátí na vítězství amerických jednotek.


Foto a video: TV ZAK