Foto

Bojovníci s pandemií, na které se trochu zapomíná

To, že je nevidíme v uniformách na ulicích, neznamená, že s koronavirem nebojují

úterý 24. března 23:16 , aktualizace středa 25. března 14:13

Hasiči Městská policie

Partner článku – Workpress Aviation

     Do redakce nám přicházejí děkovné vzkazy ze všech záchranných složek ohledně obrovské pomoci a podpory, které se jim dostává jak od soukromých osob, tak od různých firem. Tato pomoc má různou podobu, od ručně šitých roušek, přes kávu a různé jídlo, které lidé přivážejí sloužícím do nemocnic i na výjezdové základny, až po náš vitamínový konvoj.
     Jeho další, již třetí kolo opět zorganizoval majitel firmy Workpress Aviation na Borských polích Jiří Heckel, který stejně jako minulý týden zafinancoval znovu plné dodávky ovoce, džusů, proteinových tyčinek, kávy, čokoládových tyčinek, oplatek, instantních ovesných kaší a zákusků. To vše je opět určeno k doplnění energie a vitality příslušníkům záchranných složek i všem ostatním lidem, kteří bojují s pandemií nového koronaviru v první linii. 
     K tomuto vitamínovému konvoji se svým příspěvkem připojil i další náš partner, Autosalon Dajbych. Ohromný nákup pak byl zaměstnanci ACW Saloonu, kteří mají díky zdravotním průkazům oprávnění s potravinami manipulovat, roztříděn do desítek beden a poté dalšími zaměstnanci Saloonu i našimi redaktory distribuován na jednotlivá pracoviště.

Ti, na které se trochu zapomíná

    Po domluvě se záchrannými složkami bylo rozhodnuto, že tentokrát budou balíky směřovány na méně známá místa, na která se v prvních vlnách pozapomnělo. Na těch pracují ti méně viditelní, ale neméně se podílející, kteří si tuto podporu samozřejmě také zaslouží.

Operační středisko HZS

    Desítka operátorů každý den obsluhuje telefony na tísňových linkách 150 a 112 a ačkoli jim zřízení linky 1212 určené pro zodpovídání dotazů ohledně nového koronaviru trochu ulehčilo, přesto stále ještě řeší v souvislosti s epidemií desítky telefonátů denně. To vše samozřejmě navíc k běžnému chodu operačního střediska, řídícího zásahy hasičů v celém kraji. 
     Tato práce je samozřejmě velice náročná a vyčerpávající, myslíme si tedy, že právě zde přišla vzpruha z třetího Vitamínového konvoje velmi vhod.  

Krajská hygienická stanice

     Dalšími, pro běžného občana neviditelnými, bojovníky s epidemií, které jsme dnes s Vitamínovým konvojem navštívili, jsou epidemiologové na Krajské hygienické stanici v Plzni. Zde byla zřízena dvě oddělená, uzavřená pracoviště, kde osmnáct epidemiologů Krajské hygienické stanice posíleno o sedmnáct dalších telefonistů například z řad studentů vyřizuje denně stovky dotazů ohledně nového koronaviru.
     Toto pracoviště s další dávkou občerstvení navštívíme znovu v průběhu zítřka a o jeho činnosti Vás budeme informovat podrobněji.

Laboratoř Třemošná

     S hasiči ze Školícího střediska a laboratoře Třemošná se také nesetkáváte často. Jsou to ti, kteří vyjíždějí například k nálezu podezřelých balíků, k případům úniků nebezpečných látek, k likvidaci varen pervitinu a měli hlavní slovo v případu otravy řeky Úhlavy, která ohrozila dodávky pitné vody v Plzni loni v říjnu. Náplní jejich práce je odebírání vzorků, provádění rozborů a analýz a také školení výjezdových hasičů.
     V posledních dnech tito specializovaní hasiči tráví celé dny hlavně přípravou desinfekce nejen pro potřeby hasičského sboru, ale i pro všechny ostatní záchranné složky, armádu, krajský úřad a například i dětské domovy. Tito neviditelní bojovníci s virem ve dvou směnách po pěti hasičích v uplynulých dvou týdnech namíchali již stovky litrů desinfekce na povrchy a tisíce litrů desinfekce na ruce.  

Fakultní nemocnice Plzeň

    Samozřejmě jsme nesměli zapomenout ani na sestřičky a lékaře, kteří stojí na špici boje proti pandemii. Hned ráno proto velká část, osm velkých beden, třetího vitamínového konvoje zamířila i do Fakultní nemocnice Plzeň, kde byla rozdělena zdravotnickému personálu na různá oddělení na Borech i na Lochotíně.
    Zdravotníkům podle našich informací přišla tato vzpruha k chuti, poděkování za ní zaslali například z Kliniky infekčních onemocnění a cestovní medicíny. Nebyly by to ale zdravotníci, kdyby nedbali na blaho a zdraví pacientů, a tak můžeme prozradit, že se o dary podělili i s pacienty hospitalizovanými právě s nákazou Covid-19.

Hraniční přechody

     Výjimečná opatření stále trvají i na hranicích naší republiky, kde jsou nasazeny smíšené hlídky policistů, vojáků a hasičů. Služba na hraničních přechodech je mírně řečeno velmi vyčerpávající, například na přechod Všeruby policisté z Plzně vyjíždějí již ve tři hodiny ráno a čeká je celodenní služba v místě, kde není ani tekoucí voda. Policistů je navíc málo a slouží proto téměř bez volna, šestnáctihodinové směny, při kterých ve zhoršeném počasí a chvílemi i sněhu kontrolují denně tisíce osobních i nákladních aut. 
     Náročnou službu jim navíc komplikují nezodpovědní řidiči, kteří odmítají pochopit stávající vládní nařízení a kvůli "lepšímu toaleťáku" a "levnější čokoládě" jsou schopni se o přejezd přes hranici s policisty vulgárně a neústupně hádat. To se samozřejmě netýká jen Čechů snažících se projet do Německa, stejně neústupní jsou podle policistů i Němci, toužící po natankování na české benzínce nebo po nákupu v dutyfree shopu.
     Hned několik beden vitamínové a energetické pomoci snad policistům na hranicích pomůže náročnou službu zvládnout a připomene jim, že jsou lidé, kteří si jejich obtížné práce váží.

Stanice územně strážní služby

     O to, aby i bezdomovci v Plzni věděli o povinnosti nosit zakrytý obličej i dalších opatřeních v souvislosti s pandemií nového koronaviru se starají strážníci z SÚSS, tedy ze Stanice územně strážní služby, kteří mají již několik let v náplni práce řešit problematiku právě bezdomovců v Plzni.
     Tito strážníci znají místa, kde se lidé bez domova pohybují, i kde nocují. Věřte, že SÚSS „své pappenheimské“ zná výborně, strážníci vědí perfektně každý detail, kdo s kým žije, kdo se s kým zrovna hádá či kdo fetuje a kdo zase raději krabicák.       
     Právě sússáci vyrazili za bezdomovci, vysvětlují jim, co se právě teď v Plzni i po celém světě děje, jak se mají chránit, i jak a proč musí teď nosit ochranu úst.
     Těmto strážníkům, kteří se denně setkávají s lidmi často naprosto ignorujícími jakoukoli hygienu, zajisté přijde vhod každé posílení imunity a proto i k nim dnes zamířil třetí vitamínový konvoj.

      O předchozích dodávkách vitamínového konvoje jsme informovali v článcích:

Vitamínový expres pro IZS vyjel

Vitamínový expres pro IZS vyjel

17. 03. 2020, 21:31, aktualizace 17. 03. 2020, 22:01

"Každý, kdo bojuje s koronavirem v první linii, by měl mít zajištěn přísun vitamínů zdarma!"

"Tohle jsme nikdy nezažili, ti lidé jsou fantastičtí!"

"Tohle jsme nikdy nezažili, ti lidé jsou fantastičtí!"

18. 03. 2020, 19:30, aktualizace 19. 03. 2020, 12:26

Hasiči, záchranáři, policisté i strážníci těžko hledají slova díků


 


 


Workpress Aviation

Dynamická česká výrobní společnost se zaměřením na letecký průmysl.