Foto Video

Nechme mrtvé vojáky v klidu odpočívat

Mladý Plzeňák více než měsíc pátral po ukradené vlajce, přečtěte si proč

pondělí 16. září 12:54 , aktualizace 20:28

Partner článku – Mraknet

Milá redakce,

     předávám Vám vlajku odcizenou začátkem srpna z pomníku v Plzni a prosím Vás o její předání policii. Vlajku jsem vypátral a získal od člověka, který ji sebral na Americké třídě poté, co ji zloděj zahodil.
     Podle mě totiž nejde jen o „kus látky“, ta vlajka symbolizuje vděk našeho malého národa všem těm, kteří padli během války na dlouhé cestě do nitra Německa, ať už šli z východu či západu. Myslím, že její vrácení zpět tam kam patří, je správné a smyje to tak hanbu, která na Plzni jejím ukradením ulpěla.

     Dlouhá léta se zajímám o vojenskou historii, dějiny naší země a ve volném čase pomáhám nadaci starající se o naše válečné veterány.
     V posledních letech velice negativně vnímám snahy jednotlivců zviditelnit sami sebe právě na úkor vojáků z druhé světové války. Je jedno, zda jde o spojeneckého vojáka z Plzně či rudoarmějce z Prahy. Oba tito vojáci museli jet bojovat do cizí země, oba tam viděli umírat své druhy a oba pak měli obrovskou radost, že válku přežili.
     Později jim v naší zemi postavili pomníky a oni, či jejich děti u těch pomníků mohou vzpomínat na své padlé a skutečně to dělají. My, kteří jsme válku naštěstí nezažili, nikdy nemůžeme pochopit, co válečný veterán u pomníku cítí.
     Jenže nyní přišla doba, kdy v bezpečí míru a chráněni svobodou slova zaručenou v demokracii, zapomínáme, že právě oni nám tu svobodu přinesli a ty pomníky jsou tu pro ně.
     Myslím, že je stejně zhovadilé lézt na pomník v Plzni a rvát z něj vlajku nebo bourat pomník mrtvému generálovi, který své vojáky do Prahy přivedl. Je přitom tak jednoduché od svých monitorů doma plivat na památku vojáků padlých na přelomu roků  1944 a 1945, a argumentovat při tom tím, co se stane o celé roky později, či jak se zrovna bude politicky vývoj ubírat.
     Nechme tedy prosím mrtvé vojáky v klidu odpočívat a těm, kteří válku přežili, nechme jejich místa na vzpomínání.

     Pokud tento můj mail vydáte, budu velmi rád, věřím totiž, že většina slušných lidí to cítí stejně.

Děkuji V. (celé jméno mladého muže má naše redakce k dispozici)

     Přání mladého muže zůstat v anonymitě respektujeme a na jeho přání jsme dnes vlajku předali policistům v Plzni.   

Původní video z krádeže:


 


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.