Foto

Rosťa u vodní záchranky na Hracholuskách

a jako bonus vzpomínka na lámání tablety pro malou Viktorku

19. července 2018 10:16 , aktualizace 12:01

Záchranáři

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Každý rok píšeme o nadšencích z Vodní záchranné služby ČČK Plzeň sloužících na Hracholuskách. Je to skvělá parta dobrovolníků, kteří ve svém volnu bez nároku na mzdu zachraňují životy, ošetřují zraněné nebo hledají ztracené děti.
     Záchranáři tu sídlí na stanici v kempu Keramika, mají zde perfektně vybavenou ošetřovnu, čeká zde na výjezd připravená sanitka a na vodě se pohupují motorové čluny se sonary.

     Hracholusky jsou největší přehrada Plzeňska, jsou obklopeny mnoha rekreačními středisky s plážemi a její další břehy lemují rozeklané skály poseté rekreačními chatami a sruby. V letních měsících se zde rekreují tisíce lidí a tak zde o častá zranění není nouze.

     Letos ale porušíme tradici a o vodní záchrance nebudeme psát my, ale kamarád Rosťa, kterého pravidelní čtenáři znají jako profesionálního záchranáře ZZS, který je mimochodem jeden z autorů kalendáře ZZS, který loni vydělal služné peníze onkoláčkům.
     Rosťa vyrazil na přehradu místo nás společně s Veronikou Mičkovou z vodní záchranky.

     Na směně výjezdového stanoviště VZS ČČK pro oblast Hracholuské přehrady slouží celkem pět lidí: vůdce malého plavidla, zdravotník I., plavčík – záchranář pro technické zásahy, zdravotník II. a praktikant.
     Výjezdovou posádku v případě události pak tvoří tři vodní záchranáři, a to vůdce malého plavidla, zdravotník I. A plavčík – záchranář pro technické události.
     Do zásahu záchranáře vysílá operační středisko záchranné služby, hasičů ale v případě nutnosti záchranáře mohou vyhledat i lidé v kempu.
     Záchranáři na přehradě slouží v hlavní sezóně, tedy červenec a srpen od neděle do neděle, tedy 7 dní v týdnu. Slouží 24 hodin denně a poté jsou vystřídáni další pěticí záchranářů. Mimo hlavní sezónu jsou pak vodní záchranáři nasazováni dle počasí a počtu kempujících lidí o sobotách a nedělích.
     Vodní záchranná služba na přehradě Hracholusky je vybavena dvěma čluny se sonarem. K dispozici mají také sanitní vozidlo a pochopitelně nechybí ani technický a zdravotnický materiál.
     Za sezónu záchranáři evidují kolem stovky zásahů. Letos mají za sebou díky teplému počasí kolem 30 zásahů. Nutno podotknout, že služba u vodní záchranné služby není placená a vodní záchranáři jsou dobrovolníci – hrdinové na vodě!
                                                                                                        Rosťa

Zachránili jste Viktorce život – děkuji!

     Záchranáři ale nezachraňují jen lidi. Před dvěma lety nám během přípravy článku do redakce volala paní a moc prosila, abychom uveřejnili velké poděkování jedné směně vodní záchranky.
     Viktorka je mladá psí slečna Jorkšírského teriéra, tedy pejsek velikosti přerostlého morčete, ale je obrovskou radostí své lidské rodiny.
     Paní nám vysvětlila, že byla s Viktorkou v lese, kde jí buď bodl hmyz nebo uštkl had. Reakce se dostavila okamžitě. Pejsek neuvěřitelně otekl a začal se dusit. Každý, kdo má psa asi ví, co paní prožívala, když se zvíře marně snažilo nadechnout a umíralo paní v rukou bez možnosti ho zachránit.
     Pak si ale paní vzpomněla, že na kempu Keramika je vodní záchranka a vyrazila tam. Záchranáři byli tímto pacientem překvapeni, ale jak nám sami řekli, kdyby okamžitě nezasáhli, nemělo by zvíře šanci na přežití.
     Lidský lékař tedy Viktorku nechal chladit, zajistil částečné zprůchodnění dýchacích cest a volal svému zvířecímu kolegovi, jak mikroskopicky velký kousek léku má odlomit z tablety určené pro osmdesáti kilového člověka nebo kolik kapek odkapat z ampule do stříkačky, když Viktorka váží pouhých kilo a půl.
     Nejen že Viktorku zachránili, ale dokonce jeden ze záchranářů, kdy viděl stav paní, zajistil si rychlé vystřídání kolegou, sám nasedl do auta paní a obě dovezl na plzeňskou veterinu, kde již na Viktorku čekala kapačka. „To víte, sanitku by mi na to nepovolili,“ smál se mladý záchranář.
     „Nedokážu najít slova, kterými bych vyjádřila vděk a úctu kterou k záchranářům po dnešku chovám!“ byla slova, kterými paní své poděkování ukončila.

Foto: Rosťa Stach


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.