Foto Video

Pád letadla a smrt pilota - nové informace

Výzva a vyjádření Policie ČR ohledně tragické nehody na Leteckém dni

pondělí 15. srpna 14:02 , aktualizace úterý 16. srpna 17:54

Nehody Smrt

Partner článku – Mraknet

Aktualizace 16. srpna:

     Policisté děkují všem, kteří již poskytli videa z nedělní tragické havárie stíhacího letadla a znovu připomínají, že pokud ještě někdo video má, policisté prosí o jeho poskytnutí. Tyto videa mohou pomoci nehodu řádně objasnit.
     Vzhledem k tomu, že i naši redakci dnes kontaktovalo několik lidí s dotazem kam mohou videa zastat, přikládáme mail k tomuto určené policistky: katerina.peskova@pcr.cz

Článek z 15. srpna

     Jak jsme již informovali, včera kolem půl čtvrté odpoledne došlo v Podhradu na Chebsku z dosud nezjištěných příčin k pádu stíhacího letadla z 2. světové války Hawker Hurricane Mk.IV., které se v rámci ukázky na Leteckém dni Cheb zřítilo na pole u rodinného domu.

Dnes k této tragédii můžeme přinést další podrobnosti a také výzvu policie

     K nehodě vyjely všechny záchranné složky a z letiště v Líních byl povolán i vrtulník Letecké záchranné služby. Vzhledem k tomu, že na místě nehody bylo zjištěno, že pilot utrpěl zranění neslučitelná se životem, byl ale přibližně v polovině cesty odvolán.

     Osmapadesátiletý pilot letadla Petr Pačes bohužel při havárii utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl. Také došlo k lehkému zranění jedné ženy, kterou měla zasáhnout část úlomku z letadla.

     "Hasiči po celou dobu víkendu prováděli přímo na chebském letišti požární asistenci, k místu havárie tak vyjížděli prakticky ihned po pádu letadla, na místě byli do dvou minut.
     Letadlo spadlo mimo prostor letiště, místem havárie byla hranice pole a plotu rodinného domu. I přes rychlý příjezd na místo nebylo v silách hasičů pomoc pilotovi, lékař záchranné služby konstatoval smrtelné zranění.
     Hasiči provedli průzkum okolí místa havárie, zda nedošlo k dalším zraněním či škodám, zajistili místo nehody, kdy došlo k úniku pohonných hmot. Na žádost kolegů od policie pak pomáhali v rojnici prohledat okolí, kdy úkolem bylo najít trosky letadla pro potřeby vyšetřování. Na místě poté ještě zajistili osvětlení a v nočních hodinách pak vyproštění havarovaného letadla a jeho odvezení,"
uvedl k havárii mluvčí hasičů.

Kdo byl pilot?

      Petr Pačes, který včera v troskách stíhacího letounu zahynul, byl bezesporu legendou českého letectví. S létáním začal již ve čtrnácti letech na kluzácích, o tři roky později přestoupil na motorová letadla a hned po škole nastoupil k armádě, kde se stal stíhacím pilotem na letounech Mig-21. Po odchodu z armády v roce 1992 nastoupil u Řízení letového provozu a o dalších deset let později se stal kapitánem letounu Boeing 737. Historické stroje, které ho velmi bavily, pak předváděl na mnoha leteckých akcích.

Jak k této tragédii došlo?

     Samozřejmě se již objevují různé verze, jak k této tragédii mohlo dojít, ty jsou ale zatím nepotvrzené a proto je publikovat nebudeme. Jisté je zatím pouze to, že letoun při otáčce náhle ztratil výšku a zřítil se.

Vyšetřování

     Na místě nehody byl k monitorování i ohledání prostoru ze vzduchu nasazen policejní vrtulník a dron Letecké služby. Policisté zároveň prostor dokumentovali i za pomoci 3D Scanneru.

     "Na vyšetřování příčiny nehody spolupracujeme s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Komunikace v místě události byla po dobu vyšetřování nehody zcela uzavřena. Na místě jsme zasahovali do pozdních večerních hodin. Krátce po jedenácté hodině v noci byly odklizeny trosky letadla, které byly zajištěny pro účely dalšího zkoumání. I během dnešního dne probíhá na místě šetření," uvedla dnes tisková mluvčí policie.

Výzva policie ČR

      Zároveň policisté žádají veřejnost o spolupráci. "Pokud někdo viděl pád letadla nebo má pořízené kamerové záznamy, kde je pád zaznamenán, ať se nám ozve na linku 158," řekla nám mluvčí policie.

Článek z 14. srpna:

     V neděli odpoledne se u Chebu zřítila stíhačka Hawker Hurricane Mk.IV pocházející z druhé světové války, stroj byl majetkem leteckého muzea na Točné v Praze.
     K havárii došlo během Leteckého dne Cheb.

     Podle informací přímo z místa letoun narazil do pozemku u domu a pilot bohužel nepřežil. Mělo se jednat o zkušeného pilota Petra Pačese, který dříve létal na proudových stíhačkách i dopravních letadlech a měl také velké zkušenosti s pilotováním historických strojů.

     "Na letišti došlo k nehodě letadla. Akce byla ukončena v souladu s nouzovým plánem. Na místě jsou všechny záchranné složky, které situaci řeší. Tragická nehoda se stala za areálem letiště, na poli, mimo zástavbu. Děkujeme všem návštěvníkům za spolupráci a respektování pokynů pořadatelů," uvedl zástupce pořadatele.

     Toto tvrzení je však v rozporu s informacemi záchranných složek, podle nich letadlo mělo spadnout vedle obytného domu.

     "Na místě havárie v tuto chvíli zasahují všechny záchranné složky a komunikace je v místě zcela uzavřena. Bohužel mohu také potvrdit, že pilot utrpěl zranění neslučitelná se životem," potvrdila informace mluvčí policie.
     Podle záchranářů byl při havárii letadla zraněn ještě jeden člověk.

     Vyšetřování letecké nehody si na místě přebírají kriminalisté a společně s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod budou zjišťovat příčinu i veškeré další okolnosti této tragické nehody.

Foto: PČR, HZS a muzeum Točná
Video: Video Michal Remža a Roman Šmucler

 


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.