Foto Video

Jak se zachraňují lidské životy na vodě?

Podívejte se sami, jak vypadá výjezd k zásahu

sobota 6. srpna 23:37 , aktualizace neděle 7. srpna 12:19

Partner článku – Autosalon Dajbych

Vodní záchranná služba

     Každý rok píšeme o nadšencích z Vodní záchranné služby ČČK Plzeň sloužících na Hracholuskách. Je to skvělá parta dobrovolníků, kteří ve svém volnu bez nároku na mzdu zachraňují životy, ošetřují zraněné, hledají ztracené děti a nebo prostě jen pomáhají potřebným.
     Je ale nutné uvést, že výraz dobrovolníci v žádném případě neznamená amatéři. Záchranáři sloužící na Hracholuskách mají certifikace jako plavčíci, zdravotníci, vůdci motorových plavidel, potápěči či záchranáři na divoké vodě. 

Stanice první pomoci

     Vodní záchranná služba Plzeň má na Hracholuskách nedaleko kempu Keramika perfektně vybavenou stanici první pomoci s nepřetržitým provozem v letní sezóně. Na výjezd je zde připravená sanitka a na vodě se pohupují motorové čluny mimo jiné vybavené i sonary.

Podívejte, jak vypadá výjezd k zásahu


Hracholusky

     Přehrada Hracholusky leží na řece Mži přibližně 20 kilometrů západně od Plzně, je obklopena mnoha rekreačními středisky s plážemi a její další břehy lemují rozeklané skály poseté rekreačními chatami a sruby. V letních měsících se zde rekreují tisíce lidí, na hladině je čilý plavební provoz, v okolí je hojně rozšířena pěší i cykloturistika a tak zde o častá zranění samozřejmě bohužel není nouze.

Letošní zásahy

     Od začátku letošních prázdnin vyjížděli vodní záchranáři zatím k 68 zásahům, jednalo se o alergické reakce, různá zranění, popáleniny, úžehy i úpaly, ale i přímé ohrožení života. "Jedním takovým letošním případem bylo tonutí muže, kterému uplavala vodní pomůcka, on se ji pokusil doplavat, ale přecenil se a začal se topit. Naštěstí to ale dopadlo dobře. Závažné však také byly alergické reakce vyvolané především bodavým hmyzem," uvedli nám vodní záchranáři.

     Zavzpomínali ale také na případ, kdy jim bylo nahlášeno tonutí muže, takže vyjeli se člunem na pomoc, na břeh se řítila sanitka a z Líní vzlétl vrtulník LZS. Když však záchranáři připluli na místo, zjistili, že jde o muže, který byl po pás ve vodě a díky těžké opilosti nebyl schopen dostat se sám z vody.

Co vodní záchranáři vzkazují návštěvníkům Hracholusek?

     Jsme tu pro vás červenec a srpen nonstop, v září pak budeme sloužit pouze o víkendech vždy od pátku 19:00 h až do neděle 19:00 h.
      Lidé by asi také měli vědět, že rádi pomůžeme, i když nepůjde o ohrožení života. Když zavolají na naše výjezdové číslo 776 499 112 klidně vyjedeme i například pomoci plavidlům s technickými problémy, pro utržené plovoucí předměty nebo při jejich dohledávání pod vodou. 

     Pokud ale budete v ohrožení života, volejte samozřejmě tísňovou linku 155 či 112 a dispečeři nás k vám vyšlou sami.


 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.