Denně aktualizujeme Speciál o koronaviru pro Plzeňský kraj Odpovědi na všechny vaše dotazy: Zákaz všech návštěv nemocnic a akcí s účastí na 100 osob, uzavření škol, plošná karanténa tisíců lidí, zrušení Oslav osvobození, povinnost karantén, opatření PMDP, ale i mýty a fámy
Foto Video

Na autobusovém nádraží zabil muže

Invalidní důchodce Gustav Janeček dnes dostal za zabití muže šest let

čtvrtek 27. února 11:35 , aktualizace 12:46

Napadení Smrt

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Před Krajským soudem v Plzni dnes padl rozsudek v případu invalidního důchodce Gustava Janečka, který v prosinci roku 2018 na Centrálním autobusovém nádraží v Plzni zabil svého známého narozeného v roce 1972. 

Těžce zranil a utekl

     V pátek 14. prosince 2018 večer jsme informovali o napadení muže v prostoru Centrálního autobusového nádraží v Plzni, ke kterému došlo kolem 17 hodiny. Informovali jsme, že zranění, která napadený muž utrpěl, jsou velice vážná a také, že útočník bez poskytnutí pomoci zraněnému z místa utekl. Napadený muž na následky zranění během několika hodin zemřel. Vyšetřování převzali kriminalisté krajské kriminálky. 

Svědkyně napadení

     K čemu došlo nám tehdy popsala přímá svědkyně: "Stalo se to před bufetem na schodech, slyšela jsem křik a to už lidi běželi ven, ležel tam na schodech pán, který sem často chodí vždycky na jedno či dvě pivka. Bývá bezkonfliktní a vím, že je i dost nemocný. Chlapi tady říkali, že stál na schodech a zezadu na něj zaútočil druhý, o trochu starší, větší muž a dal mu pár ran do hlavy. Napadený pán pak spadl pozadu ze schodů, kde si rozbil hlavu. Chlapi i říkali, že ví kdo to byl. To zranění jsem viděla a vypadalo hrozně, z hlavy mu teklo hodně krve a byl v bezvědomí. Hned jsme volali sanitku. Pachatel z místa utekl a před hlavním vchodem nádraží nasedl do taxíku, kterým ujel."

Vazba

      Hlídky policie okamžitě začaly po útočníkovi pátrat, zjistili, že jím byl Gustav Janeček, spojili se s ním a přesvědčili ho telefonicky, aby se sám dostavil na obvodní oddělení policie Plzeň-střed. Útočník tak skutečně ještě ve večerních hodinách učinil a byl umístěn v policejní cele. Janeček o tři dny později stanul před soudem, který ho po hodinovém jednání poslal do vazby z důvodů možného útěku a ovlivňování svědků.

Soud

     Státní zástupce Janečka obvinil ze zabití. Podle obviněného mělo být příčinou sporu to, že napadený předtím využíval Janečkova nevlastního syna, kterého měl přivést k alkoholismu a ten měl kvůli tomu doma krást peníze i jiné věci.
     Svůj útěk z místa pak Janeček zdůvodňoval šokem a údajným napadením několika Romy.

     Soudce dnes uznal Janečka vinným z úmyslného ublížení na zdraví a usmrcení a odsoudil ho k trestu šesti let odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Navíc je Janeček povinen pozůstalým uhradit 1,1 milionu korun jako náhradu škody.
     Janeček se ještě v soudní síni odvolal.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.