Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Proč jsou zákazy řízení k smíchu?

Teprve osmnáctiletý mladík nasbíral již pět zákazů řízení, ale co na tom, jezdí dál

2. března 2021 18:01 , aktualizace 18:13

Alkohol Speciály

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Velmi často se v našich článcích objevují řidiči i s několika zákazy řízení a musíme popravdě přiznat, že toto opakované a bohužel také neúčinné opatření je poněkud k smíchu nebo spíše k pláči nejen veřejnosti, ale i samotným policistům.

Jak to vypadá v praxi?
      Řidič například za řízení pod vlivem alkoholu do jednoho promile, tedy když jde o "pouhý" přestupek, který projednává úřad obce s rozšířenou působností, dostane jako trest zákaz řízení. Než k tomu dojde, uběhne samozřejmě několik měsíců. Bohužel i po samotném udělení tohoto trestu přestupci ještě běží zákonná lhůta na odvolání a teprve po jejím uplynutí je zákaz řízení konečně platný, tedy takzvaně nabyl právní moci.
     Pokud během této doby, míněno 
od spáchání přestupku až do nabytí právní moci rozhodnutí o zákazu řízení, dotyčný například znovu jede přiopilý, nejedná se ještě o maření výkonu úředního rozhodnutí a přestupce tak může dostat pouze další zákaz řízení. Ten navíc běží souběžně s předchozím, takže přestupce vlastně další trest ani nepocítí. Bohužel vám pak každý policista může potvrdit, že není neobvyklé potkat za volantem člověka i s několika takovými zákazy řízení.

     Teprve když přestupce poruší zákaz řízení, který již nabyl právní moci, dopustí se maření výkonu úředního rozhodnutí a jde konečně o trestný čin, který již projednává soud. Ten může uložit buď peněžitý trest nebo dokonce trest odnětí svobody až na dva roky.
      Pokud ale očekáváte, že takový řidič již konečně skončí za mřížemi, mýlíte se, v praxi tento řidič s "pouhými" 
několika zákazy od obce většinou dostane od soudu trest podmínečně odložený, tedy vyvázne jen s takzvanou podmínkou. Teprve pokud i po tomto dále jezdí, pozná konečně věznici zevnitř.

A jeden příklad z poslední doby

     Typickým příkladem výše uvedeného je teprve osmnáctiletý mladík z Domažlicka, který již ve svém nízkém věku stihl nasbírat pět zákazů řízení. 

  • v srpnu mu byl rozhodnutím Městského úřadu Sušice uložen zákaz řízení v trvání 12 měsíců
  • v září mu byl uložen rozhodnutím Městského úřadu Horšovský Týn zákaz řízení také na 12 měsíců
  • v listopadu mu Městský úřad Horšovský Týn uložil zákaz řízení na 20 měsíců
  • v prosinci mu Magistrát města Plzně zakázal řídit také na 20 měsíců
  • v lednu 2021 mu byl uložen zákaz řízení na dobu 33 měsíců již Okresním soudem v Domažlicích

     Bohužel ani poté se mladík nepoučil a v sobotu 27. února před pátou hodinou odpoledne ho při jízdě vozem Volkswagen v Semněvicích zastavili a kontrolovali policisté. "Osmnáctiletého řidiče, který jel z Miřkova - Nového Dvora přes Křakov až do Semněvic, vyzvali policisté k dechové zkoušce a odborné měření elektronickým přístrojem ukázalo pozitivní výsledek 0,23 promile alkoholu v krvi," popsala poslední mladíkovu jízdu tisková mluvčí policie s tím, že policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a případem se dále zabývají. 

Foto ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.