Foto

Zatopené silnice a sklepy, ale i stovky uhynulých ryb

K likvidaci následků lijáků v Plzni vyjížděli hasiči včera i dnes

6. července 2018 14:06 , aktualizace úterý 10. července 14:32

Hasiči Počasí Zvířata

Partner článku – Autosalon Dajbych

      Kvůli včerejším lijákům v Plzeňském kraji vyjížděli hasiči k několika případům zatopených křižovatek, sklepů i studní a také padlých stromů převážně v Plzni. Celkem vyjížděli k likvidaci následků lijáků asi v jedenácti případech, kdy například čerpali vodu ze sklepů základní školy v Doudlevecké ulici.
      Dnes po sedmé hodině ráno vyjížděli profesionální hasiči z Plzně a dobrovolní hasiči z Chrástu i Zruče společně s policisty k Dolanskému mostu, kde byl v Berounce nahlášen hromadný úhyn ryb v počtu několika stovek kusů.
      Hasiči na místě instalovali norné stěny, protože předpokládali únik jedovaté chemikálie do vody, nakonec se ale ukázalo, že tento úhyn je také důsledkem večerních lijáků.
      My jsme oslovili technika Povodí Vltavy, který byl na místo také přivolán a ten nám vysvětlil, k čemu zde dle všeho došlo:
      „S největší pravděpodobností vlivem intenzivních srážek, které včera dopadly nad územím Plzně, došlo k přetížení jednotné stokové sítě a aby nedošlo k přetížení sítě odpadních vod, zafungovaly odlehčovací komory a namíchané odpadní a dešťové vody byly odpuštěny do řeky. V případě, že se takto namíchané vody dostanou do nadjezí, kde voda proudí pomaleji, začnou působit rozkladné procesy, při kterých bakterie spotřebovávají kyslík a vzhledem k tomu, že k události nedošlo za denního světla, nemohly řasy a rostliny při fotosyntéze kyslík doplnit.
      Zřejmě tak došlo v bukoveckém nadjezí a v nadjezí u Dolanského mostu k poklesu rozpuštěného kyslíku na minimální hodnoty ve vodě a následkem toho slabší a menší ryby uhynuly.“

Foto: SDH Chrást a SDH Zruč

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.