Možnost inzerce na webu Krimi - Plzeň I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Po včerejším úniku chemické látky bylo nakonec ošetřeno 60 dětí! Mohla pomoc přijít dříve? Pochybila škola?

Studentky měly v krvi oxid uhelnatý a na školu se valí doslova vlna kritiky

středa 27. září 20:07 , aktualizace 20:36

Hasiči Policie Záchranáři

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

   

     Včera jsme jako první informovali o závažné situaci, ke které došlo v areálu Střední zdravotnické školy v Plzni na Karlovarské třídě, kde dle všeho došlo k úniku neznámé chemické látky a v důsledku toho i zdravotním obtížím několika desítek osob, převážně studentek. Ty si již na místě stěžovaly na žaludeční potíže, problémy s dýcháním, nevolnost a silnou bolest hlavy.
     Vzhledem k obrovskému počtu dotazů, které dorazily, jsme vývoj případu sledovali i dnes.

První vlna zraněných

     Záchranáři včera ošetřili 22 studentek v areálu zdravotnické školy z nichž 16 bylo transportováno do nemocnice. Dalších šest slečen záchranáři ošetřili ve městě, kde se jim udělalo nevolno například v MHD. Zbytek dívek byl předán do péče rodičů, když po ošetření záchranáři jejich stav již nevyžadoval transport do nemocnice.
     "Pacientky byly rovnoměrně distribuovány mezi Akutní příjem Fakultní nemocnice Lochotín, dětskou kliniku a Fakultní nemocnici Bory," uvedla tisková mluvčí záchranářů. 

Druhá vlna a zjištěn oxid uhelnatý

     Dalším dívkám se udělalo zle později doma a mnoho z nich muselo také vyhledat lékařskou pomoc. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň ošetřili zdravotníci v souvislosti s touto událostí celkem 60 studentek, z nichž část strávila noc v nemocnici na pozorování. Podle některých rodičů byly u dívek naměřeny zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého v krvi.
     Poslední z dívek byla domů propuštěna dnes odpoledne.

Pokračující šetření události

     Hasiči dnes do školy vyrazili znovu, ale ani tentokrát se jim nepodařilo zjistit, co hromadné postižení studentek způsobilo, nebylo totiž naměřeno ani stopové množství nebezpečných látek.
     Šetření celého případu si tak převzali policisté. "V současné době probíhá i nadále ohledání místa události, pokračujeme v zajišťování vzorků, které budou následně vyhodnoceny a v rámci prověřování tohoto případu se zabýváme i jeho dalšími okolnostmi," uvedla dopoledne tisková mluvčí policie.

Na školu se doslova valí velké množství kritiky

     Mnoho studentek i jejich rodičů kritizuje postup školy při této události, která podle nich reagovala pomalu. Podle některých se totiž dívkám začalo dělat špatně již v dopoledních hodinách, ale výuka normálně pokračovala a záchranné složky byly přivolány až kolem půl druhé odpoledne. K tomuto jsme obdrželi téměř třicet zpráv, telefonátů nebo mailů.

Zde jsou některé z nich:

     "Seděli jsme ve třídě, všichni začali kašlat a někomu se motala hlava. Ve školním rozhlase říkali, že to nic není a pak se tak jako všude začalo něco říkat, někdo zkolaboval, někdo se pozvracel a byl tam takový zmatek. Každý říkal něco jiného, někdo šel ven, někdo se furt učil, každý učitel dělal jak uznal sám za sebe za vhodný. Po nějaké době jsme šli ven a ani venku nikdo nic nevěděl, každý říkal něco jiného. Pak přijeli záchranáři a ti nám několikrát řekli ať v žádném případě nechodíme zpět," vypověděla jedna ze studentek.

     "Pracuji jako hasič a dcera mi psala ve 12.14, že tam je někomu špatně. Myslel jsem, že to nebude nic vážného, protože jsem byl zrovna ve službě a kdyby to vážné bylo, věděli bychom to. První výjezd nám vyskočil až ve 13.07, což nechápu, protože je to hodina zpoždění! Děcka byly odvezeny do nemocnice a měly v krvi oxid uhelnatý! Jsem zvědav, jak se k tomu vedení školy vyjádří," napsal nám otec jedné z dívek.

     "Moje holčička je naštěstí v pořádku, ale celá situace a reakce školy je zcela znepokojivá. Dcerka mi vše popsala. Pan učitel Štěpánek studentům sdělil, že jsou silní jedinci a pokračoval ve výuce, i když polovina třídy byla venku s příznaky značné nevolnosti, a že je to nejspíš pepřák, pak byl ještě drzý na záchranáře, kterým říkal, že evakuování školy je moc velká práce" popsala maminka jedné ze studentek.

     "Nám se pokoušeli vnutit, že tam prý asi někdo vystříkal slzák a holky měly davovou psychózu, nechápu, jak si to mohou dovolit! A pak jim svěřte děti," uvedla další matka studentky.

     "O tom, že mám dceru v nemocnici, jsem se dozvěděl až do vás. Škola se uráčila mi zprávu poslat až v 18.14! To prostě nepochopíš!"

     Otec další studentky zmínil, že jednání některých učitelů a vedení školy je značně nepochopitelné. "Dcera je zatím OK, ale má zvýšenou teplotu a zarudlé dýchací cesty. Nechápu jednání učitelů a školy. Naštěstí paní učitelka Burešová a paní učitelka Zemanová zahájily rychlou evakuaci a těmto dámám bych chtěl poděkovat."

     "Zaráží mě, že škola nechala naše děti odjet domů bez toho, aniž by nás rodiče někdo informoval o situaci. Manžel musel s dcerou do nemocnice, protože se ji začalo velice těžce dýchat," sdělila další matka studentky.

     "Některým děvčatům byla naměřena vyšší hladina oxidu uhelnatého v krvi, kterou lékaři snížili podáním kyslíkové terapie," potvrdil informaci o oxidu uhelnatém další z rodičů.

Reakce školy na uvedenou kritiku

     S dotazem na průběh celé události jsme se obrátili na vedení školy a obdrželi jsme tuto odpověď od zástupkyně ředitelky: 

Dobrý den,
     evakuace probíhala dle pravidel traumatologického plánu, nejprve jsme zajistili zdravotní stav žáků kontaktováním Zdravotnické záchranné služby PK a dále jsme se řídili pokyny složek záchranného systému. 
     Tato mimořádná situace je stále v řešení policie ČR.  

                                                                                                            S pozdravem Jiřina Uhrová 

Žáci školy pak dnes obdrželi tento email:

Vážení rodiče, žáci a studenti,
     jako škola velmi litujeme všech zdravotních a dalších komplikací, které jste byli nuceni řešit v důsledku vzniku včerejší mimořádné události na škole. Věříme, že Vaše děti, naši žáci a studenti budou brzy v pořádku.

     Policie ČR dále pokračuje v šetření. Se závěry tohoto šetření Vás seznámíme v momentě, kdy to bude možné.
     Z bezpečnostních důvodů bylo žákům a studentům poskytnuto ředitelské volno na den 27.9.2023.

                                                                                                                                            Děkujeme za pochopení.
                                                                                                                                            Vedení školy SZŠ  VOŠZ


O celé události jsme včera informovali v článku:

Únik neznámé chemické látky ve škole, probíhá evakuace budov

     Včera po jedné hodině odpoledne byl na tísňovou linku nahlášen únik neznámé a silně dráždivé chemické látky v areálu středních škol v v Plni na Karlovarské třídě. „Šli jsme po chodbě, napřed nic necítili, ale najednou začali všichni kolem kašlat a kamarádka poté i zvracet,“ popsala nám jedna z evakuovaných dívek.

     "Dcera mi psala, že je všechny evakuují na ulici a že to prý smrdí jako čpavek, tak jsem sem pro ni jel, jenže si jí mezitím do péče převzali záchranáři," uvedl nám jeden z rodičů přítomných na místě.

     Na místě zasahuje velké množství záchranářů i hasičů včetně laboratoře z Třemošné nebo vozu záchranářů určeného pro zásah při hromadném postižení osob.

     Všechny složky na místě zasahují ještě v tuto chvíli a zatím není zcela jisté, co se vlastně stalo. "Aktuálně všechny složky IZS zasahují v areálu Střední zdravotnické školy. Více informací doplníme později," uvedla zatím tisková mluvčí záchranářů.

     "Provádíme měření koncentrací nebezpečných látek, zatím s negativním výsledkem," doplnil velící důstojník hasičů.

     Mluvčí policie nám potvrdila že došlo k samovolné evakuaci několika set osob a uvedla, že policisté jsou samozřejmě na místě také a zjišťují, k čemu v budově školy přesně došlo.

     Podle posledních informací záchranáři ošetřují třináct dětí. 

     Jsme na místě a zjišťujeme aktuální informace.

Aktualizace:

     "Záchranáři mají v péči již 28 dívek. 22 v areálu zdravotnické školy a 6 v MHD. U všech jsou pozorovány stejné zdravotní obtíže slabost, nevolnost a pocit na omdlení," uvedli nám před chvilkou záchranáři.


 Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.