Žena falešnému bankéři "věnovala" skoro půl milionu

Policie šetří další případ podvodu, před kterými opakovaně varujeme

čtvrtek 11. srpna 15:07 , aktualizace 15:50

Podvodníci

Partner článku – Mraknet

     I přes veškerá varování další a další lidé skáčou na lep různým podvodníkům, například falešným bankéřům, kteří je kontaktují kvůli vymyšlenému ohrožení účtu.
     Právě takovému podvodníkovi naletěla žena z Klatovska:

     Počátkem srpna ženu telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se vydával za pracovníka bezpečnostního oddělení banky a podařilo se mu z ní dostat informaci, u které banky má žena vedený účet.

     O hodinu později se ženě ozval jiný neznámý muž s tím, že je z jí uvedené banky, a ženu přesvědčil, že někdo chce čerpat její přednastavený úvěr. Instruoval ji proto, aby se přihlásila do svého účtu a zabránila takto jeho vyčerpání. Žena uvedla, že údaje k přihlášení nezná a muž ochotně na její e-mail nechal vygenerovat zprávu s bezpečnostním kódem k obnovení hesla ke vstupu do internetového bankovnictví, který žena muži nadiktovala.
     Údajný bankéř poté ženu navedl, aby dojela na pobočku do jiného města a vyčerpala před schválený úvěr, aby nebyl poskytnut jiné osobě.
      "Žena dojela na pobočku banky, kde v peněžním ústavu vybrala 300 000 Kč v hotovosti a 150 000 Kč vybrala z peněžního bankomatu. Podle dalších telefonických pokynů pachatele celou uvedenou částku postupně vložila do bitcoinmatu na dvacet kryptoměnových peněženek," popsala tisková mluvčí policie.

      Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů Podvod a Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Policie radí, jak nepřijít o úspory:

      Skutečný bankéř nikdy při telefonickém kontaktu s klientem nežádá přístupová hesla a kódy do internetového bankovnictví.
      Nesdělujte neznámým osobám, v jakém peněžním ústavu máte účet. Falešný bankéř chce ve Vás vzbudit důvěru a pocit, že pomáhá ochránit Vaše finance na účtu. Pachatel telefonuje pod záminkou napadení vašeho účtu či podezřelé transakce a představuje se jako pracovník banky nebo policista. Policisté zaznamenali případy, že pachatelé volali z čísla podobného nebo stejného, jako má vaše banka či policie. Po vyvolání pocitu důvěry přesvědčí útočník poškozené k převedení peněz na jeho účet.

      Pokud někdo žádá jménem Vaší banky nebo Policie ČR přístupové údaje do internetového bankovnictví nebo o platební kartě či platební transakci z důvodu podezřelého útoku na účtě – okamžitě kontaktujte nebo osobně navštivte příslušnou banku, kde si ověříte pravdivost tvrzených informací nebo oznamte případ na Policii ČR na číslo 158.

Foto ilustrační

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.