Foto

Německá rodina děkuje za záchranu pradědečka

Velký dík patří dvěma záchranářkám, jedna pomohla na místě, druhá zatím vše vykomunikovala s německou policií ve Schwandorfu

20. července 2021 17:53 , aktualizace 19:39

Městská policie Záchranáři

     Mnoho našich čtenářů včera zaujal případ zmateného německého seniora, který z nákupu v Chamu zabloudil až na plzeňský Lochotín. Toho kvůli kličkování v provozu, otáčení v křižovatce a najetí na tramvajové koleje v pátek 16. července večer zastavili strážníci, a protože se jim nezdál v pořádku, přivolali na místo záchranáře. Dnes jsme se dozvěděli další podrobnosti.

     Lví podíl na rychlé záchranné akci stařečka měli plzeňští záchranáři. Komunikaci stařečka se strážníky na místě ztěžovala jazyková bariéra, kdy strážníci ovládali pouze angličtinu, kterou se ale zase nemluvil německý senior.
     Záchranářka Veronika, která byla vyslána na místo, se tedy ujala komunikace. Nejenže ovládá němčinu, ale ještě se spojila se svou švagrovou, která v té době sloužila na řídícím středisku hasičů KOPIS a německy mluví perfektně. "Před odjezdem do nemocnice záchranářka z místa požádala cestou zdravotnického operačního střediska, zda můžeme vyrozumět nebo zjistit jestli muž není v Německu hledán. Jako vedoucí směny jsem nabídla možnost, že zkontaktuji policii ve Schwandorfu, k čemuž jsem si z místa vyžádala nacionále muže, jeho přesné bydliště a registrační značku vozu," popsala záchranářka Mária, která ten den sama sloužila na operačním středisku ZZSPk. "S německou policií často komunikujeme v rámci česko-německé příhraniční spolupráce, pracují zde i česky mluvící policisté, a když řešíme nějaký oříšek, ochotně pomůžou prolomit jazykovou bariéru s německými kolegy.
     Situaci ztraceného seniora jsem policistce vysvětlila a předala nacionále muže i registrační značku automobilu. Asi po půl hodině mi volala německá policistka zpět, že je muž opravdu rodinou hledán a její kolegové ji již vyrozuměli. Rodina seniora tak dostala přesnou adresu nemocnice, kde byl muž předán do péče lékařů,"
pokračovala Mária.

     Díky perfektní souhře a snaze pomoci si tak seniorova ustaraná rodina, která ho již od odpoledne pohřešovala, mohla pro dědečka ještě v noci dojet a z nemocnice si ho odvézt domů.

Původní článek:

     Opravdu pořádně zabloudil v pátek večer cestou z nákupu německý dědeček, který způsobil poprask na křižovatce Karlovarské a Lidické ulice. Kličkujícího seniora ve Volkswagenu si všimli strážníci, když projel křižovatku z odbočovacího pruhu rovně směrem na Lochotín a málem tak způsobil dopravní nehodu.
     Strážníci se za vozidlem vydali a chtěli ho zastavit, řidič ale u odbočky na Vinice přejel mimo vozovku tramvajové koleje a zamířil směrem zpět do centra. Strážníkům se podařilo řidiče zastavit až ve chvíli, kdy z Karlovarské odbočil do Lidické ulice, kde ale najel a chtěl pokračovat tramvajovým pásem po kolejích.
     Po zastavení na strážníky za volantem čekal silně zmatený stařík, který absolutně netušil, kde se nachází a velice překvapeně, samozřejmě německy, strážníkům vysvětlil, že jel jen na nákup do obchodu v Chamu a teď jede domů. Na tom by u staršího člověka nebylo nic zvláštního, kdyby se ale nejednalo o Němce, který cestou z obchodu v obci v Německu zabloudil nejen do jiného města, ale dokonce i do jiného státu. 

    Protože stařík se choval stále zmateněji, strážníci na místo přivolali záchranáře, kteří si muže převzali a transportovali ho k vyšetření. "Protože během události bylo zjištěno, že je osmdesátiletý muž v Německu pohřešovanou osobou, převzali si záležitost k dalšímu šetření policisté," uvedla tisková mluvčí strážníků.

Foto MP a KP