Zmije uštkla mladou ženu

Záchranáři ženu transportovali o nemocnice a je na jednotce intenzivní péče

7. června 2018 11:59 , aktualizace sobota 7. července 17:41

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Dnes dopoledne kolem jedenácté hodiny uštkla na Šumavě třiadvacetiletou ženu zmije. K úrazu došlo nedaleko Železné Rudy a na pomoc ženě vyrazili záchranáři, kteří ji ve stabilizovaném stavu transportovali do nemocnice, kde žena skončila na jednotce intenzivní péče.
     Naprosto nepochopitelné ale je, jak k úrazu došlo. Mladá žena viděla hada vyhřívat se na sluníčku a tak jí napadlo, jak báječné by mohlo být, toho krásného hada pohladit.

Zdroj: https://klatovsky.denik.cz/nehody/zenu-v-zelezne-rude-ustkla-zmije-20180607.html

Kde se se zmijí můžete setkat?

     Odborníci uvádějí, že zmije se obvykle se vyskytují na suchých, slunných místech. Námi uveřejněné případy z minulosti ale potvrzují, že se s ní můžete setkat i v lidském obydlí.

     Ve středu 25. dubna 2012 objevila rodina zmiji v jedné garáži v Čížkově nedaleko Plzně. V tomto případě k uštknutí nedošlo, zmije byla odchycena a vypuštěna do volné přírody.

Klubko zmijí
     Velký průšvih by byl, kdyby se zaměstnankyně betonárky na okraji Rokycan předloni 3. března pořádně nepodívala kam šlape. Cestou k opisu vodoměru narazila hned na pět zmijí, které se zabydlely v šachtě vodoměru (viz foto).

Jak postupovat v případě uštknutí?

     Zmije útočí pouze v sebeobraně. Mnoho kousnutí člověka zmijí je pouze varovných, tedy bez vypuzení jedu.
     Příznaky uštknutí (tedy kousnutí s vypuštěním jedu do rány) jsou jedna až čtyři ranky od zmijích zubů, následuje bolest a otok zasaženého místa, zvětšení mízních uzlin, malátnost, bolest břicha, nevolnost, zvracení či průjem.
     Pro zdravého dospělého člověka nebývá uštknutí zmijí život ohrožující, nebezpečné může být v případě dětí, lidí s oslabenou imunitou, alergiků či starých lidí.
     Jako první pomoc se již nedoporučuje zaškrcování či vymačkávání nebo dokonce vysávání jedu. Volejte záchrannou službu tel. 155 nebo 112, případně uštknutého dopravte k lékaři. Pacienta uklidňujte a zajistěte jeho absolutní tělesný klid. Ránu vydezinfikujte a sterilně přikryjte. Končetinu se pokuste znehybnit a chladit.

Foto: zmije nalezené u vodoměru

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.