Foto

Hasiči vyjeli odchytávat hada

Oznamovatel se obával zmije, byla to však užovka

pondělí 13. července 11:17 , aktualizace 11:17

Hasiči Zvířata

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     V pátek 10. července vyjížděli hasiči do Třemošné, kde oznamovatel na verandě svého domu nalezl hada, o kterém se domníval, že se jedná o zmiji.
     "Po příjezdu na místo bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o asi 1 metr dlouhou užovku obojkovou. Naše jednotka provedla odchyt a následně při zpáteční cestě na základnu provedla vypuštění hada do lesa u Třemošné," popsal zásah tiskový mluvčí hasičů s tím, že při zásahu nedošlo k poškození věcných prostředků ani ke zranění příslušníků.

     Zmije obecná je jediným volně žijícím jedovatým hadem v České republice, pokud tedy nebudeme počítat velmi mírně jedovatou užovku podplamatou. Jed zmije je sice vysoce účinný, ale tento plaz ho má relativně málo, takže za normálních okolností její uštknutí život člověka neohrozí a riziko představuje pouze pro alergické jedince, malé děti a staré či nemocné lidi. Smrtelná dávka jedu je asi 15 až 20 miligramů, nicméně zmije obecná ho má v průměru okolo 10 miligramů, a navíc při jednom uštknutí uvolňuje jen část jedu. 

     Užovka obojková je nejrozšířenější evropský nejedovatý had z čeledi užovkovitých a v České republice je nejhojnějším druhem hada. Žije především v blízkosti vody a živí se hlavně obojživelníky a rybami.

Foto HZS

 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.