Foto Video

Absolutní lidská spodina - celý audiozáznam zde

Ve videu si můžete poslechnout jak dva idioti zneužívají tísňové linky záchranářů a hasičů

pondělí 12. září 19:17 , aktualizace 20:25

Hasiči Záchranáři

Partner článku – Mraknet

     Včera jsme informovali o opravdu stupidní zábavě, kterou se dva mladíci podle všeho pod vlivem alkoholu nebo drog v noci ze soboty na neděli bavili. Záchranné složky dnes uvolnily nahrávky těchto hovorů, kterými se již samozřejmě zabývá policie.


     V prvním případě na tísňovou linku 155 zavolal muž, který oznamoval dopravní nehodu v Plzeňské ulici v Křimicích. "Je to špatný, potřebujeme, abyste nám přijeli pomoct, srazily se tu dvě auta, jsou tu tři zranění v bezvědomí, teče z nich krev" popisoval operátorovi natolik zmateně, že ten si nakonec k telefonu vyžádal dalšího z přítomných. Druhý muž ale kamarádova slova potvrdil. "My jsme je s kamarádem vytáhli a ošetřili roztrhaným tričkem," doplnil druhý muž.

     Na udané místo vyjely všechny záchranné složky, ale několik hlídek policistů, dva výjezdové vozy hasičů a čtyři posádky záchranářů údajnou nehodu hledalo marně. Snaha operátora dovolat se volajícímu zpět byla také neúspěšná a po vyloučení toho, že k nehodě vůbec došlo, bylo pátrání ukončeno

     Vtipálkům se stupidní hra zalíbila natolik, že se rozhodli si jí zopakovat. Ze stejného čísla proto na linku 155 zavolali znovu a ohlásili další dopravní nehodu, tentokrát u Chotěšova. Operátorka, které se tentokrát dovolali, podle čísla snadno poznala, že se jedná o stejného volajícího a když mu oznámila, že celou věc předává policii, volající zavěsil.

      Ani poté ale mladíkům hloupost jejich jednání nedošla a pokusili se "vtip" zopakovat ještě na lince hasičů, kde pro změnu nahlásili požár domu ve Zbůchu. Protože ale volající uváděl, že je soused a na dům v plamenech se přímo dívá, zatímco lokace jeho telefonu operátorce ukazovala, že se nachází v obci o několik kilometrů jinde, bylo i toto volání vyhodnoceno jako falešné.

      Mladíci pak ještě v průběhu noci na tísňové linky volali několikrát, kdy již buď do telefonu nemluvili, nebo jen prozváněli.

      Mluvčí hasičů i záchranné služby nám dnes k události uvedli, že ve všech případech šlo o zcela zbytečné blokování tísňových linek a v případě údajné nehody u Křimic dokonce naprosto zbytečné vázání posádek a jednotek, které mohly být potřeba jinde. K události, kde by tyto jednotky chyběly, naštěstí nedošlo.

      Hasiči i záchranáři ve věci podávají trestní oznámení ve věci zneužití záchranných složek a telefonáty oznámí také na Český telekomunikační úřad. Jak jsme již uvedli, pachatelům, kteří tato volání na čísla tísňových linek uskutečnili, hrozí pokuta až do výše 200 000 Kč. V případě opakovaného zneužití se sazba pokuty za tento přestupek zvyšuje na dvojnásobek.


O podobném případu, kdy kvůli "vtipu" vzlétl i vrtulník Letecké záchranné služby, jsme informovali v únoru:

Další zneužití záchranné služby v Plzni

     V neděli 13. února ráno došlo v Plzni k jen těžko pochopitelné události. Krátce po deváté hodině obdrželi záchranáři na tísňovou linku oznámení, že v prostoru aleje Kilometrovka poblíž plzeňské ZOO došlo k napadení a bodnému zranění mladé ženy.

     "Na uvedené místo vyrazily tři výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby a samozřejmě také policisté. Zraněnou se však nedařilo najít. Vzlétl tedy i vrtulník LZS z letiště Líních, aby situaci propátral ze vzduchu, zda zraněná například neskončila v bezvědomí v někde v křovinatém porostu," popsala nám dnešní dopolední zásah záchranná služba s tím, že sanitní vozy i policisté najezdili v terénu desítky kilometrů, jak je dobře vidět na screenu mapových podkladů zdravotnických záchranářů níže.

     "Žádný pacient ale nebyl nalezen, takže záchranáři usoudili, že se jedná o nejapný žert a zneužití záchranné služby. Akce byla ukončena po padesáti minutách od zavolání a celý případ si převzala policie.
     Pokud se podaří oznamovatele vypátrat, bude mít určitě co vysvětlovat, neboť došlo ke škodě v řádu desítek až stovek tisíc korun,"
 dokončil Vítězslav Sladký ze záchranné služby a dodal, že jeho kolegové, kteří pátrali po imaginární „pobodané“, samozřejmě také mohli chybět u jiných skutečných případů.

     Policie podle našich informací prostor propátrávala dál i po odjezdu záchranářů, ale také s negativním výsledkem. Mluvčí policie nám událost potvrdila s tím, že se policisté celým případem stále ještě zabývají.

Původní článek z neděle:

     Zatím neznámý muž v noci na neděli před půl jedenáctou oznámil na tísňovou linku, že v Plzni Křimicích došlo k velmi vážné dopravní nehodě a doplnil, že se ve voze nachází těžce zraněný člověk v bezvědomí.
     Na uvedené místo samozřejmě okamžitě vyrazili všichni k tomu určení, tedy dvě sanitky se záchranáři, další vůz se záchranářem a lékařem, inspektor provozu, dva zásahové vozy hasičů, dopravní policisté a několik dalších hlídek policie.

     Na místě se ale žádná nehoda nenacházela, což se ale občas stává, protože oznamovatel může být rozrušený nebo neví, kde se přesně nachází. Všechny vozy IZS tedy začaly projíždět nejprve blízké a pak i vzdálenější okolí. Minuty letěly, ale stále nic a oznamovatel telefon, na který se mu operátor opakovaně snažil dovolat, stále nebral.
     Záchranáři a hasiči se tedy vrátili na své základny, a policisté v pátrání ještě nějakou dobu raději pokračovali.

     Volající se ale později ozval znovu, sice se představil jiným jménem, volal ale ze stejného čísla a pro změnu ohlašoval požár ve Zbůchu. Tento vtipálek (samozřejmě nás napadají i jiné, daleko přesnější výrazy, které ale nemůžeme publikovat), volal poté během noci ještě několikrát a nebo tísňové linky pouze prozváněl.

     Mluvčí policie nám uvedla, že se policisté případem zneužití tísňové linky v tuto chvíli intenzivně zabývají a po pachateli pátrají. 
     Podle zákona pachateli, který toto volání na číslo tísňové linky uskutečnil, hrozí pokuta až do výše 200 000 Kč. V případě opakovaného zneužití se sazba pokuty za tento přestupek zvyšuje na dvojnásobek. 

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.