Foto

Nalezený slepecký pes rozpoutal noční pátrací akci

Psa našel a o vše se perfektně postaral plzeňský "Heart Warrior"

13. ledna 2018 23:35 , aktualizace neděle 14. ledna 00:48

Partner článku – Autosalon Dajbych

     V noci na dnešek našel muž kolem jedenácté hodiny v domě v Alešově ulici v Plzni černého labradora. Muž si ihned uvědomil, že psa zná od vidění a že patří sousedovi, který trpí úplnou ztrátou zraku.
     "Pes byl bez slepeckého postroje, takže mě hned napadlo, že se stalo něco vážného. Napadlo mě, že pán by mohl být doma, a že může potřebovat akutní pomoc. Nenapadlo mě totiž, jak by se mohl slepecký pes oddělit od svého majitele. Zajistil jsem psa proti útěku provizorně popruhem z brašny a klepal jsem velice silně na dveře bytu, ale nikdo nereagoval, takže jsem zavolal policii a zatím zjistil která okna k bytu patří a jméno souseda z dopisní schránky," uvedl nám muž, který je členem spolku Heart Warrior.
     Policisté dorazili na místo v krátké době, ale bohužel ani jim byt nikdo neotevíral. Policisté tedy začali prohledávat dům i okolí, ale bezvýsledně. Na místo dorazili i strážníci se čtečkou čipů, zda nebude čip psa obsahovat údaje o majiteli, například číslo jeho telefonu. Samozřejmě hrozilo, že muž skutečně může být uvnitř bytu v nouzi, čemuž odpovídalo i chování psa, takže byli povoláni hasiči k zajištění vstupu do bytu.
     Ještě před příjezdem hasičů se dveře náhle otevřely a nich stál značně rozespalý muž, překvapený rozruchem mnoha lidí na chodbě. Policisté zjistili, že invalidní muž vůbec nepostřehl ztrátu psa, což muž vysvětlil možnou sérií omylů: "Odcházela mi návštěva, já je vyprovázel a pes se zřejmě domníval, že jdu také ven a myslel si, že mě z bytu vyvádí. Já za ním bohužel nechtěně zavřel dveře a protože jsem byl velice unavený, šel jsem hned spát. Pes si zřejmě dle výcviku za dveřmi okamžitě sedl a čekal zde až přijdu, takže moje návštěva si jeho odchodu z bytu vůbec nevšimla."
    
Muž měl ze shledání se psem samozřejmě obrovskou radost, pes je nejen jeho nejlepším přítelem, ale i jeho zrakem, bez kterého by se neobešel. Přijít o psa by bylo pro muže velikou tragédií a nenahraditelnou ztrátou, čekací doba na asistenčního psa je v průměru mezi 8 až 12 měsíci a jeho cena dosahuje až čtvrt milionu.

     Heart Warrior je skupina nadšenců z celé republiky zaměřená na střelectví, zbraně, ale také zdravovědu nebo přežití. Její členové se také snaží pomáhat potřebným jak jen to jde a například v loňském roce předali Klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie v Ostravě na modernizaci vybavení výtěžek sbírky, pořádané mezi členy, ve výši půl milionu korun.
     V letošním roce pak předali předsedkyni výboru Vojenského fondu solidarity šek na 30 000 korun, tedy celý výtěžek z prodeje kalendáře Heart Warriors 2018.

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.