Z východní Evropy dodávali levnou pracovní sílu a zisk pak prali přes "bílé koně"

Dva hlavní podezřelé, kteří České republice způsobili škodu více než 25 milionů korun, zadržela zásahová jednotka

Autor: Karel Aleš pátek 10. května 10:36 , aktualizace 13:05

Vazba Zadržení pachatele Zásahová jednotka

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Kriminalistům z odboru hospodářské kriminality a příslušníkům Generálního ředitelství cel - odboru pátrání Plzeň, v minulých dnech vyvrcholila více než roční spolupráce, při které bylo zadrženo pět podezřelých ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Dva hlavní podezřelé zadržela zásahová jednotka.

     Trestná činnost podezřelých spočívala v tom, že dodávali do různých výrobních společností pracovní sílu, kterou tvořily především osoby z východní Evropy. Za jejich práci pak inkasovali platby včetně daně z přidané hodnoty. Aby se zbavili povinnosti daň odvést, vytvořili řetězec účelových společností, do jejichž statutárních orgánů instalovali osoby v pozici takzvaných bílých koní.
     Daňovou povinnost pak prostřednictvím fiktivních daňových dokladů převedli na tyto společnosti, kde se daň stala nedobytnou. Vyinkasovanou daň si pak ponechali pro vlastní potřebu, čímž způsobili České republice škodu více než 25 milionů korun.  

     "V rámci realizace bylo provedeno 11 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, kterých se účastnilo více než 70 policistů a celníků.  Při těchto úkonech bylo zajištěno množství důkazního materiálu, jako byla například razítka účelových společností, fiktivní daňové doklady, výpočetní technika a další věci důležité pro trestní řízení," uvedla tisková mluvčí policie.

    "Vrchní komisař ve věci zahájil trestní stíhání tří podezřelých ve věku padesát tři let, padesát let a čtyřicet pět let, které obvinil ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Dva obvinění byli po provedení procesních úkonů propuštěni na svobodu. Třetí obviněný byl na základě návrhu státního zástupce vzat soudem do vazby, neboť panovala důvodná obava, že by mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky a spoluobviněné nebo jinak mařit trestní stíhání," doplnila mluvčí.

     V rámci trestního řízení bylo rovněž pátráno po výnosech z trestné činnosti, ty se však nepodařilo přímo identifikovat. Nicméně bylo zjištěno, že obvinění vlastní nemovitosti v hodnotě nejméně 22 milionu korun. Vzhledem k této skutečnosti bylo přistoupeno k zajištění těchto nemovitostí jako náhradní hodnoty. Zajištěné nemovitosti by pak mohly sloužit alespoň k částečné náhradě způsobené škody.

     Všem obviněným hrozí trest odnětí svobody až na deset let. 

Foto ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.