Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Znásilnění, přepadení, oloupení, vydírání

Množí se případy falešných trestních oznámení, kdy si údajná oběť vše vymyslela

30. ledna 2019 04:54 , aktualizace 13:02

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V posledních měsících jsme se setkali s nárůstem případů, kdy policii nebo média kontaktoval člověk s tím, že na něm byl spáchán trestný čin, většinou vážný. Následně se rozjede mašinérie, která je daleko větší, než lhář vůbec očekával.

Falešná oznámení

     Falešný oznamovatel si v hlavě pečlivě vymodeluje případ, většinou se inspiruje nějakým skutečným a zveřejněným případem, vymyslí si popis pachatele, většinou cizince, protože po těch se hůře pátrá, pokud je pečlivý, vyrobí si i stopy na oblečení, těle či na údajném místě činu, nacvičí si smutný výraz a výpověď. 
     Motivy k tomuto jednání jsou různé, často to bývá strach z dluhu, či z prozrazení utracení nebo prohry peněz, potřeba stát se středem zájmu okolí, či rodiny nebo být za hrdinu či naopak litovanou obětí. 

Chybějící policisté, vyděšená veřejnost

     Falešná oznámení zbytečně zaměstnají spoustu odborníků, na místo musí dosah SKPV, technik, obvoďáci, někdy psovod a okolí musí zcela zbytečně pročesávat hlídky OHS. Někde jinde se pak mohlo dít něco doopravdy a kvůli takové pitomosti mohl skutečný pachatel opravdové trestné činnosti unikat.
     Druhým problémem falešných oznámení je vyděšená veřejnost, v Plzni je již dost skutečné kriminality a další, vymyšlené, vážné případy jen zbytečně přilévají olej do ohně.

Spuštěná mašinérie většinou překvapí

     Média o případu okamžitě informují, kriminalisté věc šetří, technici zkoumají důkazy, mohou se přizvat znalci, a protože si údajná oběť většinou vybere závažný případ, vše stále graduje. Novináři i policisté se snaží získat další informace, pátrají po vlastních liniích a tehdy se objevují nová fakta či okolnosti, s kterými oznamovatel nemohl počítat.
    Kriminalisté za sebou mají desítky nebo i stovky vyřešených skutečných trestných činů a tak ví, jak se skutečná oběť chová, jak vypadá například po útoku a hlavně jaké stopy na místě mají být. Proti nim stojí pouhý amatér vykládající víceméně pečlivě připravený příběh a policisté vždy prověřují všechny verze, tedy i tu, že případ může být smyšlený.

Odhalení

     Kriminalista většinou narazí na možná i banálně vyhlížející informace či stopu ukazující na trhliny ve smyšleném případu a pak může například položil vhodnou, nenápadnou, ale vždy pečlivě připravenou otázku. Kriminalista v tomto případě bude dopředu znát odpověď, a pokud oběť zalže, potvrdí pravděpodobnost smyšlení celé verze a vše se začne hroutit jako domeček z karet.
     Mnohdy přijde klíčová informace i z médií, to, když se ozve svědek či například osoba z prostředí údajné oběti a anonymně přinese fakta, které novináři policistům předají. Je nutné si uvědomit, že pokud oběť obelhala média, řádně naštvaný redaktor velmi rád policie předá veškeré podrobnosti, které sám zjistil, ačkoli v případě skutečných obětí naopak své zdroje tají.
     Pak už je nutné pouze počkat, kdy to údajný poškozený vzdá a přestane kecat. 

Jaký přichází trest?

     K právnímu postihu lháře většinou nedojde, ale vyloučeno to není a stejně tak může být i vyčíslena náhrada škody. Policisté většinou zpětně média o smyšleném příběhu neinformovala, ale právě protože v poslední době došlo k nárůstu počtu těchto případů a veřejnost je právem pobouřena, dochází ke změně a tyto případy se pomalu začínají zveřejňovat.
     Jak obrovská ostuda lháři hrozí, snad není nutné vysvětlovat, rodina, přátelé i čtenáři se cítí právem podvedeni a podle toho také reagují.

Skutečné případy

     Zatím o těchto smutných případech informujeme bez spojitosti s konkrétní osobou či článkem, ale ani my nevylučujeme případnou změnu. Myslíme si totiž, že pokud někdo veřejnost obelhal a nechal se litovat, měl by za své jednání také nést odpovědnost.
     Zde je malá ukázka případů, o kterých jsme informovali:

  •  Informovali jsme o případu, kdy byla v Plzni napadena a oloupena žena. Žena sdělila, že ji útočníci srazili úderem do obličeje k zemi, a poté ji obrali o peníze a telefon. Vše si ale vše vymyslela a její zranění vzniklo jindy a jinak.
  •  Muž na policii přišel oznámit, že když šel ráno stezkou Slovanským údolím z nákupu, přepadl ho výrazně větší muž a připravil ho bundu s občanským průkazem. Muž si celé přepadení vymyslel.
  • Devatenáctiletý mladík oznámil přepadení v Plzni. Policistům pak dramaticky vysvětloval, že ho čtyři muži tmavé pleti zkopali a okradli. Chlapec si vše vymyslel a zranění vznikla během prostého opileckého pádu.
  • Mladík ohlásil zbití a pořezání několika cizinci v centru Plzně. Měl utrpět i zranění, s kterými byl převezen do nemocnice. Chlapec si vše vymyslel a zranění si udělal sám.
  • Na policii v Horažďovicích byl přivezen 25letý muž poté, co byl zdravotníky transportován do nemocnice v Sušici. Dramaticky totiž popisoval, že jej napadli neznámí pachatelé a okradli ho o peněženku. Muž si případ vymyslel, protože peníze pozbyl při hře na výherním automatu.
  • V Holýšově policisté a hasiči vyjížděli k naříkající ženě v bytě. Žena byla značně žena opilá, nadýchala téměř tři promile a tvrdila, že byla zbita a znásilněna bývalým manželem. Žena si vše a to dokonce i vícekrát vymyslela.

Foto ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.