Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Mezinárodní policejní akce rozbila obrovský česko-ukrajinský gang

Zadrženo bylo zatím čtyřicet osob, které připravily stovky lidí o desítky milionů korun, a pro další spolupachatele si kriminálka zřejmě ještě půjde

Autor: Jana Holá středa 24. dubna 16:27 , aktualizace 16:33

Cizinci Podvodníci Zadržení pachatele


     Již dlouhou dobu opakovaně informujeme o podvodech s takzvaným "falešným bankéřem", ve kterých mnoho naivních lidí přes veškerá možná varování naletí podvodníkům na legendu o ohrožení svého účtu a buď přímo odešle nebo umožní odeslat veškeré své úspory. Mnozí se také nechají přesvědčit hrozbou o možném zneužití jejich identity ke sjednání vysokých úvěrů a zaslání financí na konta podvodníků.

    Kriminalisté se těmito případy sice zabývají, ale vzhledem k tomu, že podvodníci většinou sídlí v jiných zemích, bohužel jen málokdy se je povede dopadnout a peníze se tak k podvedeným těžko někdy vrátí. 

     Nyní ale můžeme podvedené alespoň trochu potěšit, českým kriminalistům se totiž ve spolupráci s ukrajinskými kolegy podařilo rozbít další rozsáhlou organizaci, která se právě na tento typ podvodů specializovala. Česko-ukrajinská skupina působila na celém území České republiky, spáchala stovky těchto podvodů a své oběti připravila o desítky milionů korun.

Na to, jak celý zásah probíhal, se můžete podívat ve videu českých i ukrajinských policistů


    "Skupina se vydávala za pracovníky České národní banky. Poškozeným volali pod smyšlenou legendou, že došlo k napadení jejich účtu a je třeba k záchraně úspor převést peníze na tzv. záchranný účet. V některých případech přiměli poškozené k nainstalování programu pro vzdálenou správu, čímž získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví," popsala postup podvodníků tisková mluvčí policie s tím, že pro zvýšení důvěryhodnosti využívali podvodníci takzvaný spoofing, tedy při komunikaci s obětmi používali pravá jména zaměstnanců banky a telefonní čísla banky i Policie ČR, takže si poškození mysleli, že opravdu hovoří se zaměstnancem banky či policistou.
     "Oklamané osoby tak přicházely nejen o své úspory, ale i o peníze z úvěrů, o které si jakoby samy zažádaly. Peníze z účtu poškozených osob byly většinou převáděny na účty zejména ukrajinských občanů, žijících v České republice, kteří obratem peníze z bankomatů vybírali a předávali dalším osobám. Těmto lidem, kteří zpřístupnili své účty, hrozí obvinění za trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti," pokračovala mluvčí.

     Vzhledem k velmi sofistikovanému způsobu páchání trestné činnosti bylo pro policisty obtížné získat jakoukoliv informaci vedoucí k osobám pachatelů, po necelém roce a půl šetření, získávání důkazů a zjišťování podezřelých i rozplétání vazeb mezi nimi se ale kriminalistům podařilo získat dostatek důkazů, aby mohlo dojít k takzvané realizaci.

     Minulý týden tak více než stovka českých policistů ve spolupráci s Národní policií Ukrajiny, Národní centrálou proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) a zásahovými jednotkami z různých částí České republiky byla nasazena na realizaci zlikvidování navolávacího call centra se sídlem v ukrajinské Oděse. Realizace probíhala ve stejný den i čas na území České republiky a Ukrajiny.

     "Dvacet tři českých občanů, z toho 7 žen a 16 mužů, policisté zadrželi a 17 z nich obvinili ze zvlášť závažného zločinu účast na organizované zločinecké skupině. 12 z nich navíc obvinili ze zvlášť závažných zločinů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.
     Z těchto všech zadržených osob bylo na Ukrajině zadrženo 6 osob, které budou v rámci extradičního řízení vydány do České republiky a poté také obviněny ze stejných trestných činů.
     Dalších 17 osob, tentokrát občanů Ukrajiny, zadržela ukrajinská policie ve spolupráci s Policií ČR na různých částech Ukrajiny v rámci vlastního trestního řízení,"
popsala výsledky realizace mluvčí policie s tím, že se policistům podařilo jak v České republice tak i na Ukrajině dohromady zajistit téměř 50 notebooků, téměř 60 mobilních telefonů, přes 100 sim karet, necelou desítku flash disků a kryptopeněženek, přes 30 platebních karet, téměř půl milionu hřiven, 80 tisíc dolarů, 1 tisíc eur, drogy a zbraně.

     Shodou okolností kriminalisté v rámci této realizace také objevili u dvě profesionálně vybavené indoor pěstírny marihuany, provozované v nemovitostech vlastněných padesátiletou ženou, která měla podle policie na starost verbování takzvaných navolávačů. 

     Policisté skupině zatím prokázali, že během jediného roku, tedy od října 2022 do října 2023 spáchali její členové více než 150 skutků se škodou téměř 30 miliónů korun, z čehož více než 22 milionu korun je škoda dokonaná, necelých 1,5 milionu korun ve stádiu pokusu a necelé 4 miliony korun ve stádiu přípravy.
     Předpokládá se však, že tato skupina má na svědomí dalších několik set skutků, čímž výrazně vzroste i způsobená škoda. V současné době spis obsahuje již přes 20 tisíc listů a okolo 1 TB dat.

     Call centrum bylo umístěno v Oděse a řízeno ukrajinským občanem. Padesátiletá žena, která nejprve sama byla falešným operátorem, měla být hlavní náborářkou nových falešných operátorů z České republiky. Zadávala inzeráty na pracovní místa, komunikovala se zájemci, poté je proškolila a zajistila jejich odjezd na Ukrajinu. Operátoři si průměrně přišli na 80 až 200 tisíc korun měsíčně, podle jejich šikovnosti.

     Podle ukrajinské policie byly prostředky získané z nelegální činnosti převedeny na kryptoměnu nebo použity k nákupu luxusních aut a nemovitostí, které byly registrovány na přátele a příbuzné pachatelů.

     "Na padesátiletou ženu a dva muže ve věku 40 a 42 let policisté ke státnímu zástupci podali podnět na vazbu. Soudce následný návrh akceptoval a trojici minulý pátek do vazby poslal. Všem obviněným hrozí až desetileté vězení," zakončila mluvčí policie.

     "Na zmíněné operaci se podíleli příslušníci Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě společně se svými partnery z Národní policie Ukrajiny a ukrajinské Generální prokuratury. Díky dlouhodobé intenzivní mezinárodní spolupráci a osobní účasti českých policistů na Ukrajině při realizační části operace došlo k rozbití kompletní struktury organizované zločinecké skupiny.
      Trestná činnost v kyberprostoru nezná hranice a její odhalování vyžaduje vysokou odbornost a týmový přístup. Kvalitní práce týmu Krajského ředitelství policie Královehradeckého kraje a intenzivní spolupráce NCTEKKu s partnery na Ukrajině vyústily v likvidaci nebezpečné skupiny, která cílila na české občany. I přes mimořádně obtížnou bezpečnostní situaci na východě Ukrajiny se čeští policisté osobně podíleli na závěrečné fázi operace v ukrajinské Oděse a bezpečně se vrátili zpět domů ke svým rodinám,“
doplnil plk. Mgr. Jiří Nový, náměstek ředitele NCTEKK pro kybernetickou kriminalitu.

      Ačkoli se se výše popsané podvodné jednání týká všech krajů, neboť podvedení lidé jsou z celé České republiky, bylo nakonec rozhodnuto, že vyšetřování převezmou kriminalisté z Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje, protože odsud pochází hlavní česká organizátorka.

 



 


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.