Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Silniční pirát ohrozil zasahujícího hasiče, pomozte ho policii najít

Pokračování: "Co si to dovolujete? Já potřebuju projet. Nezajímá mě co tu děláte!"

26. listopadu 2018 22:35 , aktualizace 22:35

Hasiči Pátrání

     Již potřetí se vracíme k velmi smutnému případu, kdy hasiči již byli donuceni prostřednictvím médií požádat řidiče, aby je laskavě neohrožovali na životě, když se někomu snaží zachránit život či poskytnout neodkladnou pomoc. Článek četly a sdílely tisíce lidí a patří k jednomu z našich nejsledovanějších článků vůbec.
     Do tohoto případu samozřejmě vstoupili i policisté a dosud bezúspěšně pátrali po pirátovi, který hasiče ohrozil. Dnes se tedy policisté obrátili na veřejnost a žádají o pomoc: "Pátráme po dosud neznámém řidiči v osobním vozidle Peugeot, typ 205 nebo 206, vínové barvy. Tento řidič dne 19. listopadu v době mezi sedmou až devátou ráno, s největší pravděpodobností okolo osmé, u čerpací stanice Pap Oil v obci Zbiroh a ve směru jízdy na obec Kařez. Jde o muže staršího věku s brýlemi," uvedla mluvčí policie.

Původní článek

       Před sedmou ráno zasahovali hasiči u dopravní nehody se zraněním za Zbirohem ve směru na obec Kařez. Mladá řidička ve vozidle Škoda Octavia jela ve směru od Zbiroha na Kařez a po projetí pravotočivé zatáčky nezvládla řízení. Auto se dostalo do smyku, sjelo mimo komunikaci do silničního příkopu, kde se po nárazu do travnatého břehu odhodilo zpět na komunikaci a po přetočení na střechu zůstalo uprostřed komunikace. Řidička utrpěla zranění, pro která byl nutný transport do nemocnice. Vzhledem k charakteru nehody bylo místo obousměrně uzavřeno pro potřeby složek IZS. Jednotka hasičů provedla řádné označení této vzniklé situace v obou směrech v přehledných úsecích ve vzdálenosti 150 až 200 metrů světelnými výstražnými kužely. Směrem od obce Zbiroh byl umístěn uniformovaný hasič ve výstražné vestě s nápisem "Hasiči." 

     "Vzhledem k tomu, že místo události bylo obousměrně uzavřeno pro průjezd veškerých vozidel a vzhledem k tomu, že se vedle této komunikace nachází čerpací stanice, bylo rozhodnuto, že právě tato čerpací stanice bude využita jako tzv. "točna" pro vozidla, která dojedou k zátarasu mimořádné události, bude tak zajištěn plynulý provoz při otáčení všech vozidel a řidičům bude nabídnuta objízdná trasa.
     Bohužel několik řidičů tuto situaci absolutně odmítlo akceptovat a několikrát přímo ohrozilo na životě hasiče, který vykonával činnost řízení provozu na tomto místě. V několika případech musel náš člen doslova uskakovat na poslední chvíli před velice rychle rozjetými vozidly, která byla schopna vzhledem ke sněžení a teplotě kolem bodu mrazu zastavit mnohdy až za hranicí zátarasu,"
popsal situaci na místě velitel družstva JSDH Zbiroh, Martin Jedlička.
     Průměrně inteligentní člověk, v danou chvíli v pozici zasahujícího člena složky IZS, má za to, že vzdálenost 100 metrů je dostatečně dlouhá na to, aby řidič přijíždějícího vozidla racionálně zareagoval a dbal jeho pokynů vzhledem ke vzniklé situaci. Ačkoli u zátarasu stál gestikulující hasič u uniformě, výstražné vestě, zásahové přilbě a s blikajícími výstražnými kužely za sebou, stejně to někteří řidiči nerespektovali a za zátaras vjeli jako smyslů zbavení i přes jeho jasné upozornění, že místo je neprůjezdné. Řidiči pak následně ke svému překvapení narazili na zasahující složky IZS a zjistili, že si hasič na uzávěře nedělal legraci a místo je skutečně neprůjezdné.
     "V jednom případě byli hasiči okamžitě nuceni ukončit prováděnou činnost a zajistit si svoje bezpečí opuštěním komunikace, protože i přes jasný zákaz vjezdu se k místu nehody řítil s vozem starší řidič, který odmítal místo nehody objet. Díky duchapřítomnosti a spojení našich členů přes radioprovoz se podařilo zamezit možným fatálním následkům vzniklé situace, daný řidič byl zastaven a velice důrazně upozorněn na vzniklou situaci, poučen o chování v takových situacích a byl vrácen na objízdnou trasu.
      Absolutně zbytečné pak bylo diskutování řidičů o vzniklé situaci a vymýšlení různých nesmyslných řešení, jak místem nehody projet.
     Arogance a agresivita řidičů, která se v některých případech vystupňovala do vysokých hodnot a byla doprovázená povykováním z vozidla na našeho příslušníka se slovy: "Co si to dovolujete? Já potřebuju projet. Nezajímá mě, že je místo neprůjezdné." Od této situace uplynulo již 12 hodin, avšak naši členové, kteří dnes u této události zasahovali, stále nemohou uvěřit tomu, že se mezi námi najdou tací, kterým je lhostejný osud druhých a záleží jim jen a pouze na nich,"
pokračoval Martin Jedlička.
     Složky IZS neuzavírají místo události pro nic za nic. Pokud je místo události uzavřeno, stalo se tak z naprosto racionálního důvodu vzhledem ke vzniklé situaci, nejčastěji záchranné a vyprošťovací práce, vyšetřování dopravní nehody, likvidace jejích následků aj. Nerespektovanost, agresivita a neúcta některých řidičů vůči složkám IZS je do nebe volající a bohužel se podle hasičů stále stupňuje.
     Hasiči pevně doufají, že tento příspěvek se dostane k těm, kteří se dnes zachovali absolutně nepochopitelně a rádi by jim vzkázali: "Mějte na paměti, že i Vy možná budete někdy potřebovat pomoc složek IZS. Respektujte jejich pokyny a neztěžujte jejich práci, která je realizována za jediným cílem, a to pomoci druhým v nouzi."

Hasiči Stod - naše špatná zkušenost s agresivními řidiči

     "Tato kolegy dobře popsaná agresivita se nám také párkrát málem vymstila. Vzpomínám na nedávný případ, bylo to u dopravní nehody ve Stodě. Právě bezohlednost několika řidičů tam málem stála jednoho našeho hasiče zdraví či v horším případě i život. Bylo to při odklánění dopravy na směr Mantov," uvedl nám dnes velitel JSDHO Stod Stanislav Klimek 
     Jednalo se o dopravní nehodu dvou osobních automobilů. Dle našich informací nehodu zavinil opilý řidič, který vyjížděl z vedlejší ulice a zajel do protisměru.
     Velitel hasičů dále popsal, že jeden z jeho mužů musel doslova uskočit, aby ho řidič nesrazil a to i přesto, že měl na sobě reflexní vestu s nápisem hasiči a v ruce svítící zastavovací terč. "Řidič pak jen řekl, že ho neviděl a jel v klidu dál. Jenže ono se to o 15 minut později stalo znovu a to bylo opravdu, jak se říká, za pět minut dvanáct. Za odbočujícím osobním automobilem byl řidič, který viděl, že vůz před ním odbočuje, tak šlápl na plyn a vyrazil dopředu do uzavřené části silnice a málem nám při tom smetl dva hasiče," dokončil vyprávění velitel.

     "Je velice těžké snažit se někomu zachránit život v havarovaném voze a přitom se ještě koukat přes rameno, zda se na vás neřítí další auto. Řidiči se klidně pokoušejí vjet do uzavřeného úseku silnice a ještě horší to je, když jim umožníme projet jedním pruhem kolem nehody. Většina z nich si pak prohlíží co se zde stalo a nekouká před sebe.
     Takže bychom chtěli poprosit řidiče, ať více přemýšlejí a dávají větší pozor. Vždyť příště můžeme z vraku vyprošťovat je nebo jejich blízké. Díky redakci, že to vydáte, chtěli bychom, aby se to dostalo k co nejširší veřejnosti,"
 nakonec nám řekli sami hasiči.

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.