Jedenáctiletý chlapec se těžce zranil na Špičáku - letěl pro něj vrtulník LZS

Chlapec uklouzl během dnešního cyklovýletu na mokré cestě pod Špičákem a těžce se zranil

15. července 2016 11:33

Horská služba Záchranáři

Ze Špičáku sjížděla krátce před polednem celá skupinka dětí, vedená dospělými cyklisty. „Nehoda se stala na asfaltové lesní cestě, na kterou byl po včerejších lijácích splavený štěrk a zemina. Chlapec zřejmě po mokrém povlaku sklouzl a při pádu se zranil,“ uvedl Petr Pospíšil ml., zasahující člen Horské služby Šumava s tím, že hoch měl naštěstí přilbu. Dospělý doprovod ihned zavolal o pomoc a v 11:42 vyrazili ze služebny pod Špičákem dva horští záchranáři.

„Na místě jsme zjistili, že chlapec vylétl z kola do lesa. Ležel kus od cesty a stěžoval si na nesnesitelnou bolest v pravém stehně. Vše nasvědčovalo možné zlomenině stehenní kosti,“ komentoval úraz Petr Pospíšil ml. Chlapec byl velmi šetrně umístěn do vakuové matrace a převezen k domu HS. Sem dorazil také sanitní vůz Rychlé zdravotnické pomoci ze Železné Rudy a poté vrtulník leteckých záchranářů. Po ošetření si chlapce převzala posádka Letecké záchranné služby, která jej transportovala do Fakultní nemocnice v Plzni.

„Cyklostezky a cyklotrasy v horách jsou nyní na mnoha místech pokryty splaveným mokrým listím, jehličím a bahnem. To by si cyklisté měli uvědomit a přizpůsobit tomu způsob a rychlost jízdy,“ varoval důrazně Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Vzhledem k okolnostem dnešní nehody také připomněl, že mnohem větší opatrnost je pak na místě v případě hromadných cyklovýletů, zvlášť když ve skupině jedou méně zkušení a děti.


Foto: Ilustrační


Dodavatel techniky pro Horskou službu: