Foto

Cizinec byl vzat do vazby a bude vydán do Německa

Aktualizace článku: Ujížděl ze Stuttgartu, v Česku mu do cesty postavili zátaras a dopadli ho

Autor: Karel Aleš čtvrtek 25. dubna 08:30 , aktualizace 08:31

Cizinci Krádež Vazba Zadržení pachatele

Aktualizace:

     Soudce krajského soudu včera odpoledne na návrh státního zástupce vzal obviněného sedmatřicetiletého Litevce do vazby a podle našich informací má být tento cizinec v nejbližší době vydán do Německa, kde bude stíhán za tam spáchané trestné činy.

Původní článek

     V pondělí v ranních hodinách pronásledovali němečtí policisté řidiče osobního vozidla BMW, který nerespektoval jejich pokyn k zastavení a začal jim ujíždět směrem ke státní hranici s Českou republikou.
     Po jejím překročení na hraničním přechodu Všeruby se do pronásledování zapojilo i několik českých policejních hlídek i policejní vrtulník, načež byl na silnici I/22 u Bezděkova vytvořen zátaras za použití nákladního vozidla, které bylo postaveno přes celou šíři komunikace.

     "Jelikož pronásledovaný řidič nemohl pokračovat v jízdě po této silnici, sjel na účelovou pozemní komunikaci, kde havaroval a z vozidla utekl. Po několika minutách byl vypátrán a následně zadržen policisty z obvodního oddělení Kdyně. Bylo zjištěno, že se jedná o sedmatřicetiletého muže cizí státní příslušnosti. Případem se v tuto chvíli zabývají klatovští kriminalisté," uvedla nám k případu tisková mluvčí policie.

       Protože muž, podle našich již potvrzených informací Litevec, který ve snaze vyhnout se policejnímu zátarasu z napříč silnicí postaveného kamionu havaroval do potoka, měl negativní dechovou zkoušku na alkohol i test na drogy, nebylo ještě včera jasné, proč muž policistům ujížděl.

      "Byla jsem toho svědkem. Okolo školky a školy letěl minimálně stokilometrovou rychlostí ve vesnici. Štěstí bylo, že tam nešlo žádné dítě. Ostrůvek vzal do protisměru!" popsala jízdu muže jedna z našich čtenářek.

     V úterý se potvrdilo, že ke snaze utéct měl muž velmi pádný důvod. BMW, ve kterém ujížděl, bylo totiž kradené.

      "Kriminalisté ve spolupráci s německými policisty zjistili, že zadržený muž řídil vozidlo BMW, které bylo odcizené u města Stuttgart ve Spolkové republice Německo. V současné době je cizinec umístěn v policejní cele," doplnila informace tisková mluvčí policie s tím, že kriminalisté předají spisový materiál k dalším procesním úkonům na krajské státní zastupitelství. Ve hře je nyní vzetí cizince do vazby a vydání evropského zatýkacího rozkazu. 

Jak to, že policisté mohou použít cizí kamion jako zátaras?

     Policisté mají oprávnění vyžádat věcnou a osobní pomoc od osob podle zákona o Policii ČR, a to při plnění konkrétního úkolu. Fyzická osoba je povinna požadovanou pomoc poskytnout a současně jí za poskytnutí takovéto pomoci náleží peněžní náhrada, kterou posléze poskytuje Ministerstvo vnitra ČR. Následně jsou vyplacené náklady vymáhány po viníkovi, tedy v tomto případě řidiči ujíždějícího vozidla.

Foto PČR

Porsche Plzeň

Porsche Inter Auto CZ spol. s r.o. je 100% dceřiná společnost rakouské firmy Porsche Inter Auto se sídlem v Salzburgu, jejímž vlastníkem je společnost Porsche Holding Salzburg.