Foto Video

Šest Čechů hrdiny v Německu

"Jsem hrdý, že se tam sešlo šest Čechů a všichni pomohli," řekl nám jeden z účastníků

9. září 2019 17:46 , aktualizace 18:58

Cizinci Nehody Záchrana života

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Naši redakci kontaktovalo několik čtenářů s případem, který se sice neodehrál v našem kraji a dokonce ani v naší republice, ale sešlo se u něj několik Čechů, jejichž statečnost a pohotovost podle německé záchranky i policie zachránila vážně zraněnému německému motorkáři život.

     K nehodě došlo ve čtvrtek 5. září v podvečer jen kousek za naší hranicí, asi dva kilometry od Božího Daru ve směru na Oberwiesenthal, kde podle mluvčího německé policie osmapadesátiletý motocyklista narazil do osobního vozu Audi, se kterým se devětapadesátiletý řidič otáčel na hlavní silnici.
     Motorkář při střetu utrpěl velmi vážná zranění, se kterými zůstal ležet na krajnici.
     Místem těsně po nehodě projíždělo několik Čechů a my měli možnost s jedním z nich hovořit a s druhým jsme si psali mailem.
     "Pracuji v Německu a vracel jsem se domů, když jsem kousek před hranicí přijel k dopravní nehodě.
     Zrovna, když jsem zjišťoval co se stalo, od Božího Daru přijela bílá dodávka, vystoupil nějaký muž a hned přiběhl k nám. Ptal se co se stalo, jestli už někdo volal záchranáře a co je s tím motorkářem. Pak se začal věnovat tomu ležícímu člověku. Požádal pána který tam byl, ať si klekne tomu motorkáři za hlavu, v žádném případě ať mu nesundavá helmu a hlavu mu zafixuje v poloze v jaké je, a aby s ní nehýbal. 
      Pak doběhl do auta pro lékárničku a začal prohlížet toho motorkáře. Bylo na první pohled jasné, že nohy toho člověka budou úplně rozlámané, vzhledem k nepřirozené poloze jakou měly.
      Pak ten muž říkal, že je tam spousta krve a že musíme zjistit, odkud to je. Zvedl mu ruku a bylo to jasné, když zvedl ruku toho motorkáře, byla od zápěstí v podstatě až po loket ze spodní strany úplně roztržená, byly vidět kosti, změť masa a krve a z ruky krev vystřikovala, pravděpodobně z roztrhané tepny,"
popsal nám jeden z účastníků záchrany.
     My jsme hovořili právě s řidičem bílé dodávky: "Byl jsem tam asi třetí nebo čtvrtý. Přede mnou tam zastavil zřejmě manželský pár a hned tomu motorkáři začali dávat první pomoc.
     Motorkář byl na tom opravdu špatně, zlomené nohy, otevřená zlomenina ruky za zápěstím, tepenné krvácení z té ruky. To jsme pak společně hned začali stavět, a úspěšně,"
popsal nám jeden ze zachránců. 
     Co se ukázalo obrovským problémem bylo nedostatečné pokrytí mobilním signálem německého operátora v místě nehody, kvůli kterému se tak nedalo dovolat na německou záchrannou službu. I s tím si ale dokázali zachránci poradit a zatímco jeden z přítomných se vydal do města volat německou záchranku, řidič dodávky zkusil druhou možnost.
     "Já měl ještě český signál, takže jsem hned volal na naši českou linku 112. Popsal jsem situaci a operátor na druhé straně ihned začal kontaktovat německou stranu. Úplně skvělá spolupráce a za to jim moc moc moc děkujeme.
     Už mezitím se podařilo někomu sjet dolu do města a tam odtud zavolal německé záchranáře. Takže v době kdy česká linka 112 mluvila s německou stranou, přijela první německá sanitka a motorkáře se tak ujmuli už profesionálové,"
vyprávěl nám řidič dodávky.
      Oba muži, se shodli na tom, že obrovské poděkování patří manželskému páru ve stříbrné dodávce Opel s karlovarskou značkou, který u nehody zastavil jako první a muži s přítelkyní, kteří s prvotním ošetřením vážně zraněného motorkáře vydatně pomáhali.
      Oba muži nám také nezávisle na sobě uvedli, že jsou hrdí, že se šest Čechů v cizině náhodou sešlo a pomohlo zachránit život zraněnému.
      O tom, že včasná první pomoc zabránila vykrvácení motorkáře a zachránila mu tak život, se podle našich informací velice pochvalně vyjádřili i němečtí záchranáři i policisté.

      Za celou redakci všem zúčastněným k úspěšné záchraně lidského života gratulujeme.


 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.