Naletěl a přišel o půl milionu, znovu naletěl a přišel o dalších devět set tisíc

Varování Policie ČR: Důvěřivý senior během jednoho roku naletěl podvodníkům dokonce dvakrát

Autor: Jana Holá pondělí 17. června 12:02 , aktualizace středa 3. července 16:53

Podvodníci

Partner článku – Cortusa_group


     Další důvěřivý senior přišel o obrovské peníze a v tomto případě dokonce dvakrát po sobě.

     V minulém roce čtyřiasedmdesátiletý muž zareagoval na podvodnou nabídku investic do akcií. Během toho ho neznámý muž po telefonu přesvědčil, aby si do svého zařízení nainstaloval software s názvem AnyDesk pro vzdálenou správu, tedy program, kterým je možné váš počítač ovládat na dálku přes internet.
     To muž nakonec po naléhání podvodníka učinil a následně mu bylo z jeho bankovních účtů odčerpáno přibližně 550 tisíc korun. Toto podvodné jednání senior následně oznámil na policii.

     Tímto však smutný příběh bohužel ještě nekončí.

     Na konci května letošního roku byl totiž senior telefonicky kontaktován dalším neznámým mužem, který se tentokrát představil jako zástupce zahraniční společnosti a tvrdil mu, že mu pomůže získat finanční prostředky, o které rok před tím podvodem přišel.
     Tomuto naivní senior bohužel uvěřil a znovu naletěl.    

     "Po několika telefonních hovorech muž nabídce uvěřil a opět si do svého počítače nainstaloval software pro vzdálený přístup, kterým zcela neznámému člověku opět zpřístupnil i své internetové bankovnictví. A právě toho neznámý pachatel využil.
     Následně bylo totiž provedeno několik převodů finančních prostředků z bankovních účtů čtyřiasedmdesátiletého muže na jiné bankovní účty, a to samozřejmě bez jeho vědomí.
     Muži tak byla způsobena škoda přibližně 900 tisíc korun. Muž tak během jednoho roku přišel o veškeré své našetřené peníze, konkrétně přišel podvodným jednáním zhruba o 1,5 milionu korun. Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu,"
sdělil nám mluvčí policie s tím, že v případě prokázání viny hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na pět let.

Zároveň nás mluvčí policie znovu požádal o zveřejnění varování před tímto typem podvodu:

  • Volá Vám bankovní úředník a tvrdí, že je Váš účet v ohrožení? ZBYSTŘETE! Skuteční bankovní úředníci tak nikdy nepostupují.
  • Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření.
  • Pány svého účtu jste Vy! Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které Vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nikomu nedávejte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
  • V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

Foto ilustrační


Cortusa_group

Pečlivě vybíráme místa, kam umístíme naše projekty. Můžete si tedy být jisti bezpečnou lokalitou v blízkosti přírody i dostupnou z hlediska občanské vybavenosti. Neděláme jen pouhé stavební projekty. Našim klientům plníme sny a přání a pomáháme jim tak vytvořit opravdový domov.