Foto

Silniční zákon platí i pro cyklisty

Parta cyklistů nechtěla využít cyklostezku a raději jela po silnici

středa 24. června 15:25 , aktualizace 17:15

Cyklista Doprava

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

    Na naši redakci se po nepříjemném zážitku na silnici obrátil čtenář s prosbou o objasnění, jak je to s cyklisty na silnicích, když je zde umístěna zároveň i cyklostezka:

Dobrý den,
      chtěl bych upozornit na chování cyklistů. Včera cca okolo 17:45 jsem jel kolem čistící stanice od Boleváku po Jateční. Vedle silnice zde vede vcelku široká cyklostezka, tu ovšem parta cyklistů nechtěla využít a jeli po silnici. Jednalo se asi o 8 lidí, kteří jeli i vedle sebe na téhle celkem frekventované ulici.
      Nejsem jist věkem cyklistů, přišlo mi že jim bylo něco okolo 15 až 16 let. Poslední dobou je to zase takové aktuální téma, když se udělalo tak hezky, ale aby nadávali řidičům, že je předjíždí v blízkosti, když sami zákon porušují, je opravdu nepochopitelné. 
     Tímto bych chtěl poprosit vaší redakci o nějakou formu připomenutí zákonů, kterými se mají řídit. Vím že je tam určitě psáno něco ve smyslu, že musí využít cyklostezku a pokud není tak se držet při okraji za sebou.   

                                                                                                      Děkuji za součinnost (jméno pisatele má redakce k dispozici)

Foto čtenář a Google maps

     Se záznamem z palubní kamery čtenáře jsme se obrátili na tiskovou mluvčí policie. Ta nám vysvětlila, že cyklisté se v tomto případě dopustili porušení § 57 Zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb., který mimo jiné v prvním odstavci jasně uvádí: "Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít." a dále ve třetím odstavci říká: "Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou."
     Za přestupek, kterého se cyklisté dopustili, by jim tak mohla hrozit pokuta do dvou tisíc korun.


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.