Foto

Dnes slavíme den linky 155 - za záchranáři jsme vyrazili do Plazy

S nejnovější záchranářskou technikou i se záchranáři samotnými se dnes můžete setkat v OC Plaza

16. května 2022 13:48 , aktualizace 14:12

Záchranáři

    Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Ve většině krajů ČR probíhají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci mohou seznámit s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při poskytování první pomoci.

    Den linky 155 si každoročně připomínáme symbolicky 15. května Jelikož toto datum letos vyšlo na neděli, plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři hlavní akci pro veřejnost pořádají o den později, tedy dnes, ve spodním atriu OC Plaza přímo v centru Plzně. Široká veřejnost má tentokrát zcela unikátně příležitost se seznámit nejen s nejmodernější technikou ZZS PK, ale zavítat i do její historie, která se píše od první poloviny 70. let minulého století. V OC Plaza se na vás od 9 do 19 hodin těší tým operátorů zdravotnického operačního střediska a záchranářů v čele s tiskovou mluvčí a operátorkou ZOS Máriou Svobodovou.

Přes milion událostí

     Záchranné služby za loňský rok evidují v součtu přes 1 012 000 událostí, kdy po vytočení tísňové linky 155 vyjížděly k pacientům záchranářské, případně i lékařské posádky. Oproti předchozímu roku je to přibližně pětiprocentní nárůst, navíc v náročných podmínkách protiepidemických opatření. I v posledních měsících letošního roku hlásí záchranné služby napříč republikou vzrůstající počet výjezdů.

Linka 155 – spojení se zdravotníky za pár sekund

     Po vytočení čísla 155 je volající během několika sekund spojen s profesionálními zdravotníky na zdravotnickém operačním středisku příslušné zdravotnické záchranné služby, kterých je v republice celkem 14, jedna v každém kraji a v hlavním městě. Dispečeři a dispečerky volajícímu poradí, jak účinně pomoci sobě nebo druhým, a v případě potřeby na místo vyšlou posádky záchranné služby. Výjezdových skupin je v České republice bezmála 600 a k pacientům vyráží ze 315 základen. V průměru v České republice vyjede z některé základny posádka každou půl minutu.

Text: Vítězslav Sladký s využitím společné tiskové zprávy ZZS České republiky
Foto: ZZS Pk

Autosalon Dajbych

Plzeňský specialista na terénní vozy a jejich úpravy. Značky Toyota, INEOS Grenadier a Isuzu. Prodej off-road příslušenství ARB. Náš tým má největší zkušenosti v ČR, terénním vozům rozumíme a umíme je upravit přímo na míru pro nadšence, firmy i složky IZS. Jsme profesionálové ve 4x4.