Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

"Hoří tady klášter, přijeďte prosím rychle!" - volaly z legrace děti

Profesionální i dobrovolní hasiči znovu vyjížděli jen kvůli něčí hloupé zábavě

2. listopadu 2022 17:33 , aktualizace čtvrtek 3. listopadu 04:23

Hasiči

      Opravdu velice hloupou zábavu si včera vymyslelo několika dětí. Ty se totiž rozhodly, že pro své potěšení telefonicky oznámí požár kláštera v Boru. K nahlášenému požáru tak vyjeli dobrovolní hasiči z Boru i jejich profesionální kolegové z Tachova. Na místě se pak ale ukázalo, že žádný požár neexistuje. "Po chvilce bylo zjištěno, že se jedná o hloupý žert dětí, které se jen baví, jak jednotka vyjíždí z garáží. Událost byla předána policii k šetření," uvedli nám borští hasiči.

      "Policisté nezletilé děti zajistili, předali rodičům a případ dále evidují," potvrdila nám tisková mluvčí policie. "Byli to dva kluci z místní problematické rodiny a není to jejich první průšvih zde," uvedl nám svědek.

      "Za poslední dva měsíce řešíme již třetí případ zneužití tísňové linky, potažmo zneužití jednotky a ve všech případech známe viníky. V tomto konkrétním případě nyní řešíme, zda budeme věc předávat i Českému telekomunikačnímu úřadu," doplnil nám mluvčí hasičů s tím, že za přestupek proti zákonu o požární ochraně lze uložit pokutu v řádech desítek tisíc korun a další desítky tisíc je možno vymáhat jako náhradu nákladů za výjezd v závislosti na počtu jednotek, které na událost vyjely. 
      Pokud ale přestupek bude řešit přímo Český telekomunikační úřad, hrozí pokuta až do výše 200 000 Kč.     


O dvou podobných případech jsme letos již informovali:

Absolutní lidská spodina - celý audiozáznam zde

     V polovině září jsme informovali o opravdu stupidní zábavě, kterou se dva mladíci podle všeho pod vlivem alkoholu nebo drog v noci ze soboty na neděli bavili. Záchranné složky uvolnily nahrávky těchto hovorů, kterými se již samozřejmě zabývá policie.


     V prvním případě na tísňovou linku 155 zavolal muž, který oznamoval dopravní nehodu v Plzeňské ulici v Křimicích. "Je to špatný, potřebujeme, abyste nám přijeli pomoct, srazily se tu dvě auta, jsou tu tři zranění v bezvědomí, teče z nich krev" popisoval operátorovi natolik zmateně, že ten si nakonec k telefonu vyžádal dalšího z přítomných. Druhý muž ale kamarádova slova potvrdil. "My jsme je s kamarádem vytáhli a ošetřili roztrhaným tričkem," doplnil druhý muž.

     Na udané místo vyjely všechny záchranné složky, ale několik hlídek policistů, dva výjezdové vozy hasičů a čtyři posádky záchranářů údajnou nehodu hledalo marně. Snaha operátora dovolat se volajícímu zpět byla také neúspěšná a po vyloučení toho, že k nehodě vůbec došlo, bylo pátrání ukončeno

     Vtipálkům se stupidní hra zalíbila natolik, že se rozhodli si jí zopakovat. Ze stejného čísla proto na linku 155 zavolali znovu a ohlásili další dopravní nehodu, tentokrát u Chotěšova. Operátorka, které se tentokrát dovolali, podle čísla snadno poznala, že se jedná o stejného volajícího a když mu oznámila, že celou věc předává policii, volající zavěsil.

      Ani poté ale mladíkům hloupost jejich jednání nedošla a pokusili se "vtip" zopakovat ještě na lince hasičů, kde pro změnu nahlásili požár domu ve Zbůchu. Protože ale volající uváděl, že je soused a na dům v plamenech se přímo dívá, zatímco lokace jeho telefonu operátorce ukazovala, že se nachází v obci o několik kilometrů jinde, bylo i toto volání vyhodnoceno jako falešné.

      Mladíci pak ještě v průběhu noci na tísňové linky volali několikrát, kdy již buď do telefonu nemluvili, nebo jen prozváněli.

      Mluvčí hasičů i záchranné služby nám dnes k události uvedli, že ve všech případech šlo o zcela zbytečné blokování tísňových linek a v případě údajné nehody u Křimic dokonce naprosto zbytečné vázání posádek a jednotek, které mohly být potřeba jinde. K události, kde by tyto jednotky chyběly, naštěstí nedošlo.

      Hasiči i záchranáři ve věci podávají trestní oznámení ve věci zneužití záchranných složek a telefonáty oznámí také na Český telekomunikační úřad. Jak jsme již uvedli, pachatelům, kteří tato volání na čísla tísňových linek uskutečnili, hrozí pokuta až do výše 200 000 Kč. V případě opakovaného zneužití se sazba pokuty za tento přestupek zvyšuje na dvojnásobek.


O podobném případu, kdy kvůli "vtipu" vzlétl i vrtulník Letecké záchranné služby, jsme informovali v únoru:

Další zneužití záchranné služby v Plzni

     V neděli 13. února ráno došlo v Plzni k jen těžko pochopitelné události. Krátce po deváté hodině obdrželi záchranáři na tísňovou linku oznámení, že v prostoru aleje Kilometrovka poblíž plzeňské ZOO došlo k napadení a bodnému zranění mladé ženy.

     "Na uvedené místo vyrazily tři výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby a samozřejmě také policisté. Zraněnou se však nedařilo najít. Vzlétl tedy i vrtulník LZS z letiště Líních, aby situaci propátral ze vzduchu, zda zraněná například neskončila v bezvědomí v někde v křovinatém porostu," popsala nám dnešní dopolední zásah záchranná služba s tím, že sanitní vozy i policisté najezdili v terénu desítky kilometrů, jak je dobře vidět na screenu mapových podkladů zdravotnických záchranářů níže.

     "Žádný pacient ale nebyl nalezen, takže záchranáři usoudili, že se jedná o nejapný žert a zneužití záchranné služby. Akce byla ukončena po padesáti minutách od zavolání a celý případ si převzala policie.
     Pokud se podaří oznamovatele vypátrat, bude mít určitě co vysvětlovat, neboť došlo ke škodě v řádu desítek až stovek tisíc korun,"
 dokončil Vítězslav Sladký ze záchranné služby a dodal, že jeho kolegové, kteří pátrali po imaginární „pobodané“, samozřejmě také mohli chybět u jiných skutečných případů.

     Policie podle našich informací prostor propátrávala dál i po odjezdu záchranářů, ale také s negativním výsledkem. Mluvčí policie nám událost potvrdila s tím, že se policisté celým případem stále ještě zabývají.Delta Plzeň

Kamerové i zabezpečovací systémy, bezpečnostní a solární fólie, protipožární systémy. Osvědčený dodavatel systémů od projektu přes realizaci až po připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní služby nebo hasičů.