Foto

Rekordních deset labuťátek na Borské přehradě, jedno z nich však uvízlo na rybářském háčku

Zraněné mládě nebylo mezi deseti hnědými labuťátky snadné najít, s odchytem nakonec pomohli hasiči

Autor: Jana Holá pondělí 17. srpna 09:29 , aktualizace 09:47

Hasiči Plzeň Plus Zvířata

 

     Na Borské přehradě se letos podařil malý labutí zázrak. Labutí pár vyvedl hned deset mláďat, což je podle ochránců rekordní počet. Deset malých hnědých labuťátek tak v těchto dnech brázdí hladinu přehrady a přirozeně přitahuje pozornost kolemjdoucích. Jenže právě na této vodní ploše na ně číhá i nebezpečí, které není na první pohled vidět.

     Borská přehrada je totiž během léta velmi frekventovaným místem a kromě lidí, kteří si sem chodí odpočinout, ji ve velkém využívají také sportovní rybáři. A s rybářským náčiním bohužel přichází i riziko, že některý z háčků skončí tam, kde rozhodně nemá.

    Své o tom již ví i jedno z deseti letošních mláďat, které muselo být v neděli 16. srpna odchyceno a ošetřeno přímo na místě. V levé noze mělo nad ornitologickým kroužkem zaseknutý rybářský háček, ke kterému byla stále připevněná utržená nástraha.

     Samotný háček se naštěstí podařilo odstranit poměrně rychle. Mnohem větší problém ale představovalo něco jiného, mezi deseti téměř identickými hnědými labuťátky totiž nebylo vůbec jednoduché poznat, které z nich má problém.

     Nakonec ale vše dobře dopadlo. Na vodní ploše právě cvičili také hasiči, kteří s odchytem pomohli, a zraněné mládě se tak podařilo bezpečně odchytit a ošetřit.

     Deset mláďat je krásná zpráva a pro Borskou přehradu bezpochyby pořádný důvod k radosti. Byla by jen škoda, kdyby se podobné zásahy musely opakovat kvůli rybářským háčkům, které mohou pro zvěř znamenat mnohem větší problém, než se na první pohled zdá.

Foto: Záchranná stanice živočichů Plzeň

Plzeňské náplavky

Plzeňské náplavky: Místo, kde se potkávají řeky, lidé a zážitky. Plzeňské náplavky přinášejí koncerty, divadlo, sport, gastronomii i odpočinek a vracejí život na břehy plzeňských řek.