Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Dívenka se otrávila oxidem uhelnatým

Prasklý komín mohl mít tragické následky

8. února 2019 12:27 , aktualizace 12:28

Hasiči Záchranáři

     Ačkoliv každoročně hasiči varují a upozorňují na povinnosti spojené s provozováním spalinových cest, neboli komínů, často dochází k událostem, které jsou spojeny se zanedbáním těchto povinností. K poslední události došlo dnes kolem sedmé hodiny ráno ve Vrchlického ulici ve Stříbře.
    Hasiči byli povoláni k měření koncentrací nebezpečných plynů v rodinném domě, kde již zasahovala záchranná služba. Záchranáři měli v péči jedenáctiletou dívku, která se přiotrávila oxidem uhelnatým.
    "Hasiči naměřili v patře domu koncentraci oxidu uhelnatého 128ppm, za nebezpečnou se přitom považuje koncentrace od 100ppm výš. Následovalo nasazení přetlakové ventilace a odvětrání celého objektu. Průzkumem hasiči zjistili, že došlo k úniku kouře a tím pádem i oxidu uhelnatého a dalších zplodin hoření do prostor domu v důsledku prasklého tělesa komínu. Doklad o kontrole spalinové cesty majitel neměl," uvedli hasiči.
     "Z místa jsme transportovali pacientu při vědomí, ale ve vážnějším stavu do Fakultní nemocnice Lochotín," doplnila tisková mluvčí záchranářů.
     Následky mohly být tragické v případě, že by babička dívenky nezaznamenala únik kouře do obytných prostor včas.

Tichý zabiják

     Oxid uhelnatý (CO), se uvolňuje při spalování paliv. Je jedovatý, neviditelný, bez zápachu a proto je velmi obtížně zjistitelný lidskými smysly. Váže se na hemoglobin v krvi místo kyslíku a vzniká karboxyhemoglobin. Dochází postupně k bolestem hlavy, slabosti, zvracení, poruchám vědomí, křečím, zástavě dechu a oběhu.
     Zatím nejhorší případ byl 29. listopadu 2014, kdy se unikajícím oxidem uhelnatým otrávilo v Plzni dokonce 25 lidí najednou a to včetně dětí.
     Hromadná otrava plynem byla tehdy kolem 22,30 nahlášena na operační středisko plzeňské policie. Na udané místo do Plynární ulice vyjelo hned několik hlídek policie a také zde zasahovalo několik jednotek hasičů i záchranářů. V jednom z bytů pravděpodobně došlo k poruše karmy a unikající oxid uhelnatý se rozšířil po celém domě.
     Během evakuace osob se plynu nadýchali i dva policisté, kteří následně museli být hospitalizováni. Celkem se oxidem uhelnatým přiotrávilo 25 osob včetně dětí a z nich muselo být 13 hospitalizováno ve Fakultní nemocnici Lochotín.

Video z případu otravy dvou dětí v Plzni v loňském roce



Život vám zachrání doslova pár korun

     Opakovaně radíme, jak se před tímto nebezpečím chránit. První radou je stálé větrání, to však v mnoha případech není dost dobře možné.
     Lepším způsobem je elektronická signalizace detekující Oxid uhelnatý, kterou s úspěchem používají právě i záchranáři. V minulých případech jsme se obrátili na našeho partnera D.S.D. Metal plus, firmu, která se zabývá hlavně požární ochranou.
     Na pultě před námi se po našem dotazu okamžitě objevilo několik přístrojů, schopných oxid uhelnatý detekovat a uživatele varovat. Od těch nejjednodušších až po modely vyšší třídy, schopné kromě oxidu uhelnatého indikovat i jiné nebezpečné a hořlavé plyny.
     Výhodou těchto zařízení je kombinovaný provoz na baterie i síťové napájení a hlavně jejich přenosnost. Zařízení je tak možné vzít i na dovolenou do pronajaté chaty nebo například do karavanu, kde se hodí schopnost kombinovaných zařízení detekovat například unikající propan-butan.




D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.