Foto

Policisté a hasiči dnes ukončili prohlídku vyhořelého zámku

Po příčině požáru se stále pátrá, těla nalezena nebyla

neděle 12. listopadu 21:57, aktualizace neděle 12. listopadu 21:57

Hasiči

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Jak jsme již informovali, hašení požáru zámku Planá krom rozlehlosti a členitosti hasičům ztěžoval také velmi špatný technicky stav zámku. Vzhledem k častému výskytu bezdomovců v tomto objektu je možné, že požár založil některý z nich a také není úplně vyloučeno, že některý z nich v budově mohl zůstat a uhořet.
     Mluvčí policie nám včera mimo jiné sdělila, že vzhledem k tomu, že do požářiště v současné chvíli zatím ještě není možné vstoupit, bude objekt střežen do neděle, kdy bude provedena podrobná prohlídka včetně nasazení psa specializovaného na vyhledávání akcelerantů hoření a možná také psa vycvičeného na vyhledávání lidských ostatků.

Jak takový pes pracuje se můžete podívat zde:

Vlákali ho do připravené pasti a zapálili mu auto

Vlákali ho do připravené pasti a zapálili mu auto

16. 02. 2017, 16:51

Pes na vyhledávání akcelerantů hoření potvrdil zápalnou látku

AKTUALIZACE:

     Policisté společně s hasiči dnes zahájili podrobnou prohlídku zámku. Policisté nám potvrdili, že nebyly v budově nalezeny žádné ostatky. Po příčině požáru se dále pátrá. 

Původní článek


     V noci na dnešek došlo k rozsáhlému požáru zámku Planá. Požár jako první zaznamenaly děti a zaměstnanci z místního dětského domova po jedenácté večer pohledem z okna, ale myslely si, že hoří v lese. Teprve následně hasiči zjistili, že došlo k rozsáhlému požáru v areálu starého zámku Planá.
     Požár byl natolik rozsáhlý, že na místo jeli hasiči ze širokého okolí a dokonce i z Plzně. Hasiči nakonec museli vyhlásit 1. stupeň požárního poplachu.
     Podle svědků hoří střecha, plameny jsou vidět již z několikakilometrové vzdálenosti a během hašení se část střechy propadla.
     Tento zámek stojí na místě bývalého gotického hradu vybudovaného již ve 13. století. Před revolucí patřil šlechtickému rodu Nosticů a pak ho vlastnila Pohraniční stráž. Bohužel po revoluci se o něj nikdo nestaral, zámek zpustl a v poslední době byl dle místních útočištěm bezdomovců a místem her dětí. Právě bezdomovcům místní přičítají založení dnešního požáru, ale samozřejmě jde zatím pouze o spekulace.
     "V patrech měli natahané matrace a chodili jich tam celé party. Museli to zapálit oni, protože tam byl odpojen přívod plynu i elektřiny, takže to mohlo chytnout jen od živého ohně a hořet začalo v horních patrech," uvedl nám na místě starší muž, který dodal, že na zámku kdysi on i jeho žena pracovali, takže ho znají dobře.

Aktualizace 10 h

     Požár zachvátil střechu a podkroví celého křídla zámku. Hasiči měli velké problémy během zásahu uvnitř budovy, protože stavba je v dezolátním stavu a trámy i podlahy jsou prohnilé. Hasiči se tedy museli stáhnout ven z budovy a hasit mohli pouze z venku a z výškové techniky. Vydatně pomohla speciální Cobra z Plzně, o které jsme psali již mnohokrát.
Hasiči nyní mají požár pod kontrolou, ale na místě stále ještě pracují.

     "Požáry historických budov bývají samy o sobě velmi komplikované, a to z důvodu jednak technického stavu i členitosti budov, jednak z historického hlediska a jednak z důvodu přístupových cest. Konkrétně při tomto požáru se hasiči měli problém se dostat do areálu, který byl zajištěn řetězy a betonovou skruží. Museli tak zvolit násilný vstup.
     Požár zachvátil střechu a podkroví jednoho křídla zámku o rozsahu asi 30 x 15 metrů. Někdy po druhé hodině ráno se hasiči museli stáhnout, protože se pod nimi začaly propadat prohnilé trámy a hasiči mohli provádět hasební zásah pouze z venku a z výškové techniky.
     V ranních hodinách si velitel zásahu povolal další posilu – speciální hasicí zařízení Cobra z Plzně Košutky – pro zvýšení efektivity hašení.
     Hasiči mají požár od ranních hodin pod kontrolou. Další navazující části budovy se jim podařilo před plameny ochránit. Dohašovací práce budou pravděpodobně probíhat po celé dopoledne.
     K hašení dostatečně posloužila hydrantová síť, nebylo tak potřeba zřídit kyvadlovou ani dálkovou dopravu vody.
     Vyšetřování příčiny vzniku požáru i vyčíslení výše škod se s ohledem na okolnosti protáhne pravděpodobně na několik týdnů. V tuto chvíli můžeme s jistotou vyloučit pouze technickou závadu na elektroinstalaci,"
popsala náročný zásah tisková mluvčí hasičů.

     V současné chvíli probíhá dohašování zámku, které bude probíhat zřejmě celý den a hasiči budou místo monitorovat podle všeho i v průběhu noci a zítřka.

Foto KP a HZS

D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.