Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Dobrovolný záchranář můžete být třeba i Vy!

Záchranáři Plzeňského kraje představují projekt First responder

29. května 2019 10:06 , aktualizace 10:06

Záchranáři

     Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje dnes na tiskové konferenci oficiálně představila dlouho očekávaný projekt first responderů, tedy dobrovolných záchranářů pohybujících se v blízkosti člověka ohroženého na životě.
     15. května 2019 Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje ve spolupráci s telefonním operátorem O2 spoustila dlouho očekávaný projekt FIRST RESPONDER.
     Řešení programu O2 SOS včetně pětileté licence na mobilní aplikaci poskytuje zdarma společnost O2. Podporovatelem projektu je Plzeňský kraj, který se podílel na nákupu vest pro dobrovolníky. Plzeňská firma Vochoc kompletuje balíček pro First respondery, který krom vest obsahuje ještě ústenku pro dýchání z úst do úst od firmy Cheiron, rukavice a klíčenku od firmy S&T.
     Firma Vochoc je naším partnerem a my jsme se zeptali, co je k zapojení do tohoto projektu vedlo. "Práce záchranářů si velice vážíme a proto pro nás bylo ctí na tomto skvělém projektu spolupracovat," zněla odpověď zástupců firmy.

Co je to First responder?

     First responder je proškolený dobrovolník řídící se etickým kodexem zařazený do systému první pomoci, zasahující na vyžádání Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
     Operátor zdravotnického operačního střediska zváží aktivaci first respondera u pacientů se selháním základních životních funkcí nebo tam, kde by bez časného zásahu k selhání základních životních funkcí mohlo dojít. Svou činnost provádí first responder na místě události ve svém bezprostředním dosahu a jeho nasazení má pacientovi zajistit péči do příjezdu Zdravotnické záchranné služby.
      "Mobilní aplikace O2 SOS automaticky vyhledává nejbližší aktivní first respondery, tedy dobrovolníky vyškolené v poskytování první pomoci, a upozorní je na výskyt případu vyžadujícího první pomoc v jejich okolí. Pokud se rozhodnou výzvu přijmout, aplikace je automaticky začne navigovat k pacientovi. O přijetí výzvy je zároveň informováno zdravotnické operační středisko, které o blížící se pomoci podává zprávu i volajícímu na tísňovou linku," vysvětlila Mária Svobodová, tisková mluvčí ZZS PK.
     Odbornou záštitu nad projektem a proškolení účastníků zajišťuje Vzdělávací a výcvikové středisko ZZS PK v čele s Ivanou Krsovou. 

Projekt se postupně rozšiřuje

     Zkušebního provozu projektu se účastnili zaměstnanci z řad ZZS PK, celkem 21 členů. Od ledna do května 2019 probíhalo testování aplikace O2 SOS ve spolupráci se zdravotnickým operačním střediskem ZZS PK. Testovány byly technické parametry aplikace na různých zařízeních a úplnost textových informací, jež jsou pro nasazení first responderů nezbytné. Jde především o přesnost adresy, informace o nemocném, jeho zdravotním stavu apod.
     Ve druhé fázi bude projekt rozšířen o zaměstnance ZZS PK, kteří se budou chtít zapojit do dobrovolné spolupráce v systému first responder.
     Během září začne proškolování dobrovolníků z řad IZS ve vytipovaných oblastech.
     Od příštího roku pak budou do projektu zapojováni i dobrovolníci z řad odborné veřejnosti, jako je zdravotnický personál nebo dobrovolní hasiči. 

     Všichni dobrovolníci budou záchrannou službou prověřování nejen z hlediska odborného, ale také z hlediska bezúhonnosti, a projdou odborným zaškolením.

First responder může zasahovat třeba na dovolené nebo na nákupu

     Spuštění projektu vítá i ředitel ZZS PK Pavek Hrdlička: "Budu teď mluvit spíš jako lékař, než a jako ředitel záchranky. Víme, že každá minuta v prodlení srdeční masáže snižuje šanci na uzdravení pacientů o 10 - 15%. First respondeři tak zvýší šanci na přežití zejména v odlehlejších oblastech našeho kraje, a to především ve chvíli, kdy může být nejbližší výjezdová skupina v jiném místě u jiného pacienta. Naděje, že se takový vyškolený dobrovolník bude nacházet přímo v místě události, je ale také například v kinech nebo nákupních centrech. Systém by měl do budoucna fungovat tak, že se do něho přihlásí třeba i first responder z Pardubic, který bude zrovna trávit dovolenou na Šumavě," vysvětlit doktor Hrdlička.

     Krajská radní Milena Stárková připomněla, že všechny okolní státy trápí nedostatek odborníků ve zdravotnictví, zejména lékařů. "Bylo by bláhové se domnívat, že se našemu kraji tento problém zcela vyhne. O to větší díl zodpovědnosti pak bude ležet na zdravotnických záchranářích i dobrovolnících, kteří s nimi budou úzce spolupracovat. Chceme jim zajistit ty nejlepší podmínky pro práci," dodala Milena Stárková, která si sama vyzkoušela rozšířenou resuscitaci kojence na příslušném modelu

Záchranáři získali nové vybavení pro výcvik a výuku

     Současně s představením projektu First responder  převzala Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje vysoce sofistikované modely pro výcvik a výuku. Jedná se o výukové modely dospělého, dítěte i novorozence na výuku rozšířené neodkladné resuscitace. Simulátory bylo možné pořídit díky financím z projektu 27. výzvy IROP.
     „Získané výukové modely dospělého, dítěte i novorozence slouží na výuku rozšířené neodkladné resuscitace lékařů i nelékařů. Výukové modely jsou určeny k nácviku intraoseálního vstupu, simulace zobrazovací metody sono, realistický model k zajištění dýchacích cest s výukou umělé plicní ventilace a simulace závažného traumatu u pacienta,“ vysvětlil Pavel Hrdlička, ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a dodal, že všechny tyto simulátory se řadí do vyšší úrovně simulačních dovedností a poskytnou lektorům Vzdělávacího a výcvikového střediska rozšířené možnosti pro výcvik zaměstnanců ZZS PK.

     V rámci projektu získala ZZS PK také simulátor pracoviště operačního střediska. „Při výcviku operátorů na pozici call-taker bude velkým přínosem možnost tréninkového přijímání tísňových výzev pod dohledem vedoucího pracovníka nebo zkušenějšího operátora,“ pokračoval Hrdlička. Toto bude možné simulovat se všemi náležitostmi, ale v klidném prostředí bez ruchu ostrého provozu. Díky izolaci pracoviště může byt situace s operátory opakovaně rozebírána, zpětně hodnocena a znovu trénována. Trénink operátorů bude orientován na nestandardní situace při příjmu tísňové výzvy, jako je TANR novorozence, porod, vyjednávání se sebevrahem, a podobně.

     Vybraní lektoři VVS budou proškoleni v ovládání simulátorů v průběhu června 2019, zapojení výukových modelů do vzdělávání je plánováno již na podzim roku 2019. „Výukové modely přispějí k upevnění znalostí a dovedností zaměstnanců zdravotnické záchranné služby tak, aby byli připraveni poskytnout kvalitní přednemocniční neodkladnou péči kritickému pacientovi v kritických momentech,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková. 

     Plzeňský kraj jako zřizovatel ZZS PK podal žádost do průběžné výzvy č. 27 „Vzdělávací a výcviková střediska integrovaného záchranného systému“ (IROP specifický cíl 1.3 „Zvýšení připravenosti k řešení a řízení rizik a katastrof“, která umožňuje navržené aktivity projektu spolufinancovat z evropských prostředků).
      Podpora byla zaměřena na modernizaci stávajících vzdělávacích a výcvikových středisek pro základní složky integrovaného záchranného systému, zaměřených na rozvoj dovedností, odborných znalostí a součinnost základních složek IZS při řešení mimořádných událostí. Celková pořizovací hodnota činí 7 969 743,45 korun, z čehož 85 % bylo financováno z projektu IROP, 5 % ze státního rozpočtu a 10 % je účast Plzeňského kraje.


 


     

Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!