Foto Video

Dvě vážné dopravní nehody záchranářů - prosba hasičů k veřejnosti

V posledních čtrnácti dnech došlo ke dvěma vážným nehodám, při kterých se střetla vozidla ZZS s dalšími vozy

sobota 14. ledna 13:06 , aktualizace 14:11

Hasiči Záchranáři

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     V posledních čtrnácti dnech jsme informovali hned o dvou vážných dopravních nehodách, při kterých se střetla vozidla Zdravotnické záchranné služby s dalšími vozy.

Hasiči nyní k první z těchto nehod uvolnili video a přidávají prosbu veřejnosti:

     "Všechna auta záchranných složek při jízdě k zásahu samozřejmě musí dodržovat pravidla bezpečné jízdy, zároveň ale musí spěchat, protože při záchraně hraje čas velkou roli.
     Neexistuje nic jako absolutní přednost, a i proto prosíme všechny účastníky silničního provozu, respektujte vozidla všech záchranných složek, umožněte jim vždy bezpečný a zároveň rychlý průjezd, příště totiž mohou být na cestě pomoc například i vám.

                                                          Děkujeme!"K první výše uvedené nehodě došlo poslední den loňského roku na silnici č. 13 u obce Damice.

Dvojitá dopravní nehoda

Záchranáři se čelně střetli s dalším vozem, když jeli na pomoc těžce zraněné osmnáctileté dívce

    Šlo vlastně o dvě na sebe navazující vážné dopravní nehody, kdy v prvním případě narazila mladá řidička se čtyřkolkou do stromu a ve druhém došlo k čelnímu střetu osobního vozu s vozem záchranářů jedoucích zraněné dívce na pomoc.

     "Na místo byly vyslány tři naše jednotky a podle operátora záchranné služby i vrtulník LZS. Když byly záchranné složky na cestě k události, došlo k další dopravní nehodě, a to vozidla záchranné služby, které mířilo na pomoc zraněným u čtyřkolky v lese. Tato druhá nehoda se stala na silnici I/13," uvedli hasiči.

     Operační středisko hasičů tedy vyslalo druhé družstvo ze stanice Karlovy Vary, druhé družstvo jednotky Ostrov a opět požádalo o pomoc kolegy z Klášterce, a i k této nehodě byl povolaný vrtulník, operační středisko tak muselo podle závažnosti přesouvat jednotky v terénu.

     "U nehody na silnici č. 13 se zranila posádka záchranářského vozidla a také osoba z druhého osobního auta. U původní nehody čtyřkolky byli první hasiči z Ostrova, ti potvrdili, že se jedná o převrácený stroj po nárazu do stromu, na místě byly dvě zraněné osoby.
     My jsme zraněným poskytli první předlékařskou pomoc a s tou nám pomohla skupina kolemjdoucích, profesionální hasič z Libereckého kraje spolu s členkou dobrovolné jednotky hasičů a také s nimi byla i zdravotní sestra. Společně se postarali o zraněné až do okamžiku, kdy se na místo dostavil lékař z letecké záchranné služby,"
 pokračovali v popisu hasiči s tím, že z místa nehody bylo nutné zraněné osoby převézt k místu přistání vrtulníku v kabině hasičského vozidla.

     Hasiči se následně postarali o únik provozních kapalin ze čtyřkolky a asistovali u vyproštění stroje. Stejně tak pomáhali s likvidačními pracemi u nehody na silnici I/13, kde byl kvůli nehodě zastavený provoz na více než dvě hodiny.

     Podle tiskového mluvčího policie čtyřkolku v lese u osady Srní, která je součástí obce Stráž nad Ohří, řídila teprve osmnáctiletá řidička a spolu s ní na stroji jela jen šestnáctiletá dívka. Při nárazu do stromu se čtyřkolka převrátila a zatímco spolujezdkyně utrpěla pouze lehké zranění, řidička byla zraněna natolik vážně, že musela být do nemocnice transportována letecky.

     Ke druhé nehodě došlo u obce Damice-Krásný Les. "Při čelní srážce dvou osobních vozidel došlo ke zranění tří osob. Jednasedmdesátiletý řidič byl s těžkým zraněním letecky transportován do nemocnice. Pozemní komunikace byla navíc po dobu vyšetřování dopravní nehody zcela uzavřena," uvedl tiskový mluvčí policie s tím, že u seniora nebylo možno vzhledem ke zranění možno provést dechovou zkoušku a byl proto nařízen odběr krve.
     Zatímco vážně zraněný senior byl letecky transportován do nemocnice v Praze, záchranář a lékař z druhého vozu, kteří utrpěli lehčí zranění, byli pozemní cestou transportováni na Emergency nemocnice v Karlových Varech.


K druhé nehodě došlo o týden později, tedy v neděli 8. ledna na silnici vedoucí z Plzně na Plasy, u odbočky na Horní Břízu

Střet sanitky s osobním autem, na místě více zraněných

    Těsně před pátou hodinou odpoledne se střetl osobní vůz Škoda se sanitkou Zdravotnické záchranné služby. Z místa bylo hlášeno šest zraněných včetně malého dítěte, takže k nehodě vyjely všechny záchranné složky a vzlétl i vrtulník Letecké záchranné služby z Líní.

    "Z převráceného osobního vozu jsme museli vyprostit jednu osobu, dále jsme provedli stabilizaci vozu, zajištění místa nehody a protipožární opatření," uvedli nám na místě hasiči.

     "K nehodě došlo během transportu pacientky do nemocnice. V osobním voze došlo ke zranění tří osob, muž a žena utrpěli středně těžká zranění a při vědomí byli transportováni pozemní cestou na Emergency Fakultní nemocnice Lochotín. Letecká záchranná služba si převzala do péče dítě, které utrpělo také středně těžké zranění a bylo transportováno na Emergency téže nemocnice. Transportovaná pacientka při nehodě neutrpěla zranění a náhradním vozem RZP jsme ji transportovali s původními potížemi do nemocnice. Posádka havarovaného vozu RZP byla s lehčími zraněními transportována k observaci do Fakultní nemocnice Lochotín," doplnila informace mluvčí záchranné služby.

     "Pětatřicetiletý řidič vozidla Škoda Fabia, který jel od Kaznějova na Plzeň, si při odbočování vlevo nevšiml za ním jedoucího vozidla zdravotnické záchranné služby, které jelo se zapnutým výstražným zařízením ve stejném směru a předjíždělo ho.
     Osmačtyřicetiletý řidič sanitního vozu již nedokázal střetu zabránit a vozidlo Škoda Fabia skončilo mimo komunikaci. Ve vozidle Škoda spolu s řidičem cestovala dvaatřicetiletá žena a dvouleté dítě.
     V sanitním voze cestovala osmačtyřicetiletá žena a devětasedmdesátiletá pacientka. Dechové zkoušky u obou řidičů byly s negativním výsledkem. Přesnou příčinou a veškerými okolnostmi dopravní nehody se zabývají policisté z dopravního inspektorátu Plzeň – venkov,"
 uvedla nám mluvčí policie.


 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.