Foto Video

Fanoušci Dinama rozpoutali u stadionu válku

Chorvati bez vstupenek zaútočili na pořadatele i policisty, podívejte se sami na video

15. února 2019 09:12 , aktualizace 10:50

Cizinci Fanoušci Zadržení pachatele

Partner článku – Alfa Tactical


     Včera ve večerních hodinách proběhl v Plzni fotbalový zápas vyřazovací fáze Evropské ligy. O prvním problému s chorvatskými fanoušky, kdy vyvolali bitku v No Limit baru v divadelní ulici jsme informovali již včera. Po celý den se vzrůstající počet Chorvatů pohyboval centrem Plzně a z města bylo hlášeno několik výtržností. Zvýšené množství policistů v ulicích však chování fanoušků drželo v rámci možností na uzdě, a to i po dobu jejich přesunu ke stadionu kolem šesté hodiny večer.
     Na bezpečnost dohlíželi policisté pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje kraje, cizinecké, dopravní i kriminální služby, dále členové antikonfliktního týmu a policisté z oddělení služební kynologie i z oddělení služební hipologie. Celkem bylo nasazeno 294 policistů, 3 družstva pořádkových jednotek Karlovarského kraje, 4 družstva pořádkových jednotek Jihočeského kraje, 6 policistů z oddělení služební hipologie a 4 koně, 100 strážníků Městské policie Plzeň.
     Bezpečnost na stadionu zajišťovala agentura SBS "IVA", s jejímž šéfem Josefem Lvem jsme mluvili, a který si velmi pochvaloval spolupráci s policií i městskou policií a uvedl, že včerejšek patřil k jedněm z nejnáročnějších opatření vůbec, ale že díky výborné spolupráci všech nasazených bezpečnostních složek nakonec vše dopadlo dobře. 
     Vše se ale změnilo kolem sedmé, když chtěla pořadatelská služba otevřít sektor hostů. Více než tisícovka fanoušků se v tu chvíli pokusila vyrazit bránu stadionu. Podle našich informací totiž velká část Chorvatů přijela s neplatnými lístky nakoupenými na černém trhu a neměla tak šanci se na utkání dostat.
      Policisté proti rozvášněnému davu musela nasadit pořádkovou jednotku a koně. Chorvati se s policií pustili do boje pomocí světlic, pyrotechniky i kovových zábran, které se nerozpakovali po zasahujících policejních jezdcích a jejich zvířatech házet.
      Pořádková jednotka rozvášněný dav během chvíle vytlačila a několik osob skončilo v poutech.
      "V rámci bezpečnostního opatření během fotbalového utkání FC Viktoria Plzeň a GNK Dinamo Záhřeb na stadionu Doonsan arény byly zajištěny 2 osoby," potvrdila nám tisková mluvčí policie.
      Několik Chorvatů při této potyčce utrpělo zranění a muselo být ošetřeno záchrannou službou.
      "Před začátkem fotbalového utkání došlo k potyčce s fanoušky GNK Dinamo Záhřeb a použítí pyrotechniky, proto musela zakročit pořádková jednotka pod jednotným velením s použitím donucovacích prostředků. V souvislosti s tímto byly na osobní svobodě omezeny celkem dvě osoby, které jsou již propuštěny. Během zákroku došlo ke zranění 3 osob a jednoho zakročujícího policisty. Byly řešeny celkem 3 přestupky, 2 neuposlechnutí výzvy nebo pokynu policisty a 1 použití pyrotechniky na stadionu," popsala mluvčí policie.
     Podle našich informací utržilo zranění také 8 členů pořadatelské služby.
     Po tomto zásahu se chorvatští fanoušci částečně uklidnili a čekali na bezpečnostní kontrolu u vstupu na stadion. Část Chorvatů se poté přesunula zpět do centra. I zde museli několikrát zasahovat policisté, kteří rozvášněné fanoušky museli vyvést z několika restaurací.
     K dalšímu konfliktu došlo již po zahájení zápasu, když dorazila opožděná skupina Chorvatů. Podle našich informací se mělo jednat o znepřátelenou frakci fanklubu Dinama a nevraživost mezi oběma skupinami se projevila velmi záhy. Policisté museli znovu nasadit těžkooděnce a jízdní policii, aby zabránila násilnému střetu a oba tábory od sebe oddělila. Zbytek utkání pak již proběhl relativně v klidu.
     Zápas, který sledovalo 9 731 diváků, skončil výhrou Plzně 2:1 a policisté pak do ranních hodin hlídkovali v ulicích, aby předešli případnému řádění chorvatských fanoušků. Podle našich informací však již v noci k dalším závažnějším incidentům nedošlo.
     Když sečteme zraněné fanoušky, policisty, členy pořadatelské služby, ale i návštěvníky restaurací v centru města, dostaneme se jen v souvislosti s tímto fotbalovým utkáním na asi 17 zraněných.


 


      

Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.