Foto

Rozlučka se svobodou skončila znásilněním

GIBS obvinila příslušníka Vězeňské služby ze znásilnění

6. února 2018 14:32 , aktualizace 15:12

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V létě jsme informovali o případu podezření ze znásilnění, které se odehrálo v Transkempu na Hracholuské přehradě a podezřelým je příslušník Vězeňské služby ČR Petr M.

     Nyní došlo v tomto případu k významnému posunu, protože GIBS po půl roce vyšetřování sdělil podezřelému příslušníku VS ČR obvinění. "K dotazovanému případu ze srpna loňského roku Vám mohu potvrdit, že vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájil minulý týden trestní stíhání jednoho příslušníka Vězeňské služby ČR, pro trestný čin znásilnění.
     Nadále pokračuje vyšetřování případu pod dozorem příslušného státního zástupce a jsou zajišťovány všechny nezbytné procesní úkony.

     Do ukončení vyšetřování není možné zatím poskytnut žádné bližší okolnosti případu,"
uvedl mluvčí
Generální inspekce bezpečnostních sborů.

     „O případu samozřejmě vím, tohoto příslušníka jsem již minulý týden postavil mimo službu do doby, než pravomocně rozhodne soud,“ potvrdil nám dnes informace ředitel věznice Bory.

Co se v Transkempu stalo?

     V noci z pátku na sobotu 12. srpna 2017 slavila skupina mladých žen v tomto kempu na Hracholuské přehradě rozlučku se svobodou.
     Vše se ale zvrtlo a před čtvrtou hodinou ranní na místě musela zasahovat policie i záchranáři. Dívku loučící se se svobodou měl totiž ve spánku v jejím pokoji znásilnit právě Petr M., s kterým se večer setkala v restauraci.
     "Zdravotničtí záchranáři byli k postižené devětadvacetileté ženě voláni těsně před čtvrtou hodinou ranní,"
uvedli záchranáři a pokračovali: "Mezi vodními záchranáři shodou okolností sloužila i krizová interventka ZZS Pk, která poskytla skupince kamarádek znásilněné ženy psychologickou pomoc. Napadenou ženu narozenou v roce 1988 si do péče převzali krajští zdravotničtí záchranáři a transportovali jí k ošetření do nemocnice."

     Dívka uvedla, že ji měl znásilnit místní prodavač občerstvení Petr M., o kterém jsme my zjistili, že zde pracuje pouze brigádně a je příslušníkem Vězeňské služby sloužícím ve věznici Bory.
     Tento muž se po příjezdu policie na místo sám policistům přihlásil s tím, že k sexu skutečně mělo dojít, ale nejednalo se o styk vynucený.
     Policisté na místě celý případ předali GIBSu, protože Vězeňská služba patří stejně jako policie a celníci mezi bezpečnostní sbory.

Svědci se značně rozcházejí

     Ihned po zveřejnění článku se nám ozvalo několik dalších účastníků a sdělili své verze celého případu. Dá se říct, že se svědci dělí na dva tábory, kdy jeden tvrdí, že ke znásilnění došlo, druhý tuto možnost naopak vylučuje. Co se tedy na pokoji ubytovny v kempu doopravdy stalo ukáže až rozhodnutí soudu.

Tyto svědectví nevyjadřují názor redakce, pouze ukazují, jak složité je vyšetřování:

 • Muž na místě: "Ten, co to měl udělat, tam pomáhá bráchovi, co provozuje občerstvení. Je to normální kluk, nikdy s ním nebyly problémy a k ženským se tady vždycky choval slušně."
 • Žena nám napsala: "Při té situaci jsem byla a je jednoznačné, že muž, který tohle udělal vnikl do našeho pokoje a využil situace, kdy dotyčná osoba spala a naprosto nevnímala co se děje. Bohužel jsem spala na vedlejší posteli a pak jsem všechno viděla, když muž utíkal z místnosti. Přítomnou osobu zneužil, když byla bezmocná a dezorientovaná. Rozhodně od něj předtím nic takového nepožadovala a ani neloudila sex nebo něco jiného. Jednalo se o rozlučku se svobodou, kde jsme se bavily a plnily různé úkoly. Rozhodně jsme nikoho neobtěžovaly a ani nic jiného."
 • Další žena napsala: "Ten večer jsme se bavily, tančily a pily jsme. To, že tam svlékala chlapy, je přehnané. Svlékla triko jednomu klukovi, což byl jeden z hloupých úkolu. Po skončení jsme ji odvedli na pokoj, protože měla dost. Ten kluk pak vlezl do pokoje za druhou částí holek a pak šel za další na pokoj, ta odešla, rozhodně jeho nikdo neoblézal. S nevěstou jsme byly skoro pořad a nikomu sex nenabízela."
 • Žena na místě: "Ty holky tu docela divoce slavily, hodně toho vypily a začaly blbnout. Ta, co se jí to mělo stát, docela řádila, všem chlapům okolo říkala, že chce sex, lezla po nich a některé zkoušela i svlékat. Toho kluka, co to měl prý udělat, taky obletovala. Několika chlapům tu nabízela, ať jdou spát k ní. No, vůbec se nechovala jako by se za chvíli měla vdávat."
 • Muž na místě: "Co já jsem slyšel, že sex měl být, ale dobrovolný a že to je znásilnění, začala křičet ta napadená až když je tam chytili."
 • Žena na místě: "Ten co to udělal nás tam večer před tím obsluhoval, byl opilý a ženy tam obtěžoval už během večera."
 • Přišlo mailem: "Poté, co nevěsta obdržela jako pozornost dva drinky neznámého obsahu, upadla do stavu, ve kterém prakticky nebyla schopná reagovat a tak jsme ji kolem půlnoci uložily oblečenou do postele, kde se o několik hodin později incident odehrál.
  Žádné "divoké blbnutí" se nekonalo, nevěsta jen plnila pár úkolů typu "Přinuť nějakého muže, aby si sundal tričko". Většina osadníků si pak strhávala trička, aniž by tušili z jakého důvodu. Tolik ke zmiňovanému svlékání mužů. Rozhodně po nikom nelezla ani nenabízela sex, naopak dotěrné nápadníky celkem vtipně odrážela. Jeden z úkolů také byl, aby sehnala prezervativ. Několikrát jsem se pak snažila tomu "ubytovanému", o kterém píšete, vysvětlit, že to byl pouze úkol a nikoli nabídka sexu, bohužel byl příliš podnapilý na to, aby věc pochopil. Mimochodem zrovna dotyčný byl tím, kdo na nevěstu celý večer nejvíce dorážel."
 • Volala nám svědkyně: "Slavilo nás šest, většina z nás je na mateřské nebo kojí, právě na přání nevěsty jsme nechtěly někde ve městě mezi lidmi tak jsme vybraly Hracholusky.
  V rámci oslavy jsme hrály i hru na úkoly. Byly tam úkoly jako říct básničku o svém příteli, na pět minut se připoutat k prvnímu kolemjdoucímu, požádat dva lidi ať si svlečou triko a zatočí s ním nad hlavou nebo zakřičet větu: „Ano chci sex, do konce života se svým přítelem."
  Za večer jsme vypily asi láhev šampaňského a nějaký další alkohol, ale ta napadená kamarádka odcházela spát při smyslech a ani potom nenadýchala nijak moc. Toho muže jsme si nijak moc nevšímaly, obsluhoval nás, ale neobtěžoval.
  Před třetí hodinou bar zavřel tak jsme se přesunuly na lavičky před ubytovnou a postupně odcházely spát. Nejdřív oslavenkyně a pak do toho samého pokoje kamarádka, později do vedlejšího pokoje dvě další.
  Najednou začal chaos, přiběhla jedna z kamarádek, že se oslavenkyni něco stalo, že jí někdo ublížil. Běžela jsem dovnitř, oslavenkyně tam seděla v polospánku a řekla mi, že do ní někdo pronikl a ať zavolám policii. Ta kamarádka, která vyběhla pak popsala, že šla dovnitř na záchod a tam viděla muže, který byl se staženými kalhotami na spící oslavenkyni. Zakřičela a on utekl.
  Kamarádky i popsaly, že už předtím ten muž vstoupil do budovy a opilý se tam potácel po chodbě, pak vstoupil do druhého pokoje než spala oslavenkyně, kde dvě kamarádky ještě nespaly a dožadoval se po nich nějakých milostných věcí, s tím že ony ho z pokoje vypakovaly. Pak prý potkal na chodbě tu kamarádku, co ho pak nachytala, a zkoušel to i na ní, ale ta se mu vyvlékla a dál mu nevěnovala pozornost. Až potom tedy zamířil do pokoje, kde v té době už spala oslavenkyně a druhá kamarádka.
  Oslavenkyně pak říkala, že když se vzbudila a zjistila co se děje, začala se vzpouzet. Pachatele ale neviděla, protože v pokoji byla tma.
  Jeden místní mladík, co tam s námi seděl, ho ale poznal, když utíkal, a řekl, že ho i viděl jít dovnitř. Co se dělo po příjezdu záchranky v kempu už nevím, odjela jsem za oslavenkyní do nemocnice."
 • Další žena napsala: Ve včerejším článku je uvedeno, že dotyčná se chovala vyzývavě, což není pravda. Mohlo se to tak ale ostatním nezúčastněným jevit, jelikož pouze plnila úkoly na kartičkách společenské hry, o čemž všichni věděli. Barman jí namíchal drink, po kterém se jí udělalo nevolno. Dále dotyčná opravdu nikoho v noci nezvala k sobě, šla spát poměrně brzo, protože jí nebylo dobře, a tak jsme jí šly uložit do pokoje, kde jsme jí pravidelně několikrát kontrolovaly a celou dobu tvrdě spala.
    

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.