Foto

Grappa je specialista na mrtvá těla

Pes vnímá hledání mrtvých pouze jako hru

20. prosince 2018 15:46 , aktualizace 17:20

Složky PČR Zvířata

Partner článku – Delta Plzeň

     Váš veliký zájem vzbudil náš včerejší článek o nálezu lidského těla v kanalizační rouře. Psali jsme, že tělo našel pes Specialista na vyhledávání lidských ostatků a mrtvol, což vzbudilo veliký zájem u našich čtenářů, kteří se dotazovali na spoustu věcí, zejména pak jak se takový pes cvičí.
     Obrátili jsme se proto na specialistu, policejního psovoda, který nám vysvětlil, že tento pes patří do "speciálek", je tedy expertem na speciální činnosti a učí se stejně jako například psi určení na vyhledávání drog nebo výbušnin. Každý z těchto psů je specializovaný pouze na jednu odbornost.
     Nejbližší pes na vyhledávání mrtvých lidí je v Praze a je učen tak, že policisté mají nosiče pachu mrtvých těl ve všech možných stádiích rozkladu, kterých je zhruba dvacet pět. Pes ucítí pach, najde objekt, označí ho a poté dostane balónek na hraní. Pes toto hledání vnímá pouze jako hru.
     V případě mrtvého těla v kanalizační rouře přijel psovod se svým psem jménem Grappa (pes dole na fotografiích) a v tomto případě pes tělo větřil už zhruba dvacet až třicet metrů od roury, kde ho později našel. 

Foto: PČR

O případu nálezu těla jsme informovali v článku:

Příšerná smrt, zemřel uvízlý v kanalizační rouře pouhých 10 cm od vzduchu

Příšerná smrt, zemřel uvízlý v kanalizační rouře pouhých 10 cm od vzduchu

19. 12. 2018, 13:25, aktualizace 19. 12. 2018, 15:29

Tělo muže hledali týdny, našel ho až pes na vyhledávání mrtvých pod hladinou řeky


Delta Plzeň

Kamerové i zabezpečovací systémy, bezpečnostní a solární fólie, protipožární systémy. Osvědčený dodavatel systémů od projektu přes realizaci až po připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní služby nebo hasičů.