Foto Video

Hasiči se dnes loučili s kolegy, kteří zahynuli při zásahu

Hasiči vyjeli s technikou před své stanice a minutou ticha uctili památku Marka a Jaroslava

neděle 19. září 18:33 , aktualizace 19:39

Hasiči

Partner článku – D.S.D. METAL plus

     Dnes hasiči v celé České republice uctili památku zesnulých kolegů, kteří před několika dny zahynuli při výbuchu plynu v rodinném domě v Koryčanech. Na budovách hasičů byly vyvěšeny černé vlajky symbolizující smutek nad tragickou ztrátou kolegů.
     V celé České republice pak v pravé poledne vyjeli hasiči s technikou před své stanice a jejich osádky nastoupily k uctění památky zesnulých hasičů minutou ticha. Je smutné a snad až symbolické, že část hasičů v Plzni, Nýřanech a dalších okolních stanicích musela nastoupit o několik hodin později, neboť v poledne zasahovali právě u velikého úniku plynu ve Zbůchu. 

Smrt hasičů Marka V. (†46) Jaroslava F. (†35)

     K této tragické události došlo ve středu 15. září. Ve 12:36 hodin přijalo krajské operační a informační středisko hasičů událost o narušení plynového potrubí v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku. Na místo vyjela místní dobrovolná jednotka hasičů a profesionální hasiči z Morkovic - Slížan i Kroměříže.
     V době příjezdu dobrovolné jednotky došlo k výbuchu a destrukci domu, při které jeden z hasičů utrpěl vážná zranění, kterým i přes veškerou snahu zasahujících kolegů na místě podlehl. Další ze zasahujících hasičů se ocitl pod sutinami domu a další dva hasiči byli s těžkými zraněními transportováni do nemocnice. Okamžitě byly vyslány další jednotky dobrovolných a profesionálních hasičů z blízkého okolí, které se připojily ke svým kolegům na místě zásahu při odstraňování sutin rodinného domu, ve snaze zachránit svého kolegu.
     Velitel zásahu na místo povolal psy vycvičené pro vyhledávání v sutinách, dále ostravské kolegy zařazené do USAR týmu, speciální techniku z Jihomoravského kraje a kolegy ze Záchranného útvaru HZS ČR se speciální těžkou technikou. Po usilovném odklízení byl dobrovolný hasič nalezen, bohužel ale již bez známek života.

     Od 1. 1. 2001, kdy vznikl Hasičský záchranný sbor České republiky, bylo při zásazích usmrceno celkem 24 hasičů, z toho 11 profesionálních a 13 dobrovolných. 5817 profesionálních a 2796 dobrovolných hasičů bylo při zásazích zraněno.

                                       Hasičský záchranný sbor České republiky


 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.