Holčička byla nalezena, matka i oba únosci zadrženi

Aktualizace článku: Holčičku unesli z babiččiny náruče

úterý 16. dubna 19:04 , aktualizace čtvrtek 18. dubna 13:38

Zadržení pachatele

Partner článku – Delta Plzeň

     Dnes kolem šesté hodiny ráno policisté od rakouských kolegů obdrželi informaci, že se pětiletou dívenku i její matku podařilo vypátrat na letišti ve Vídni.
     Dívenka je zdráva a v pořádku. Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu dělají vše proto, aby se holčička vrátila co nejdříve ke svým blízkým do České republiky.
     Šťastnému konci ale předcházel veliký kus práce jak kriminalistů čtvrtého policejního obvodu, tak jejich kolegů napříč celou republikou, včetně policistů Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezídia ČR.
     Na základě oznámení o únosu začali detektivové pátrači okamžitě konat. Prostřednictvím operačních středisek jednotlivých krajů a policejního prezídia se informace o únosu pětileté holčičky dostala v nejkratším možném čase ke všem policistům v celé ČR.
     O události byli prostřednictvím jednotlivých center mezinárodní policejní spolupráce informováni i policisté v zemích, sousedících s Českou republikou. Na základě průběžných zjištění totiž vyvstalo podezření, že by matka mohla chtít svou dceru odvézt z republiky.
     Díky výborné operativně pátrací činnosti se pražským kriminalistům dařilo poměrně rychle zjišťovat, na kterých místech v ČR by se matka s unesenou dcerou mohla skrývat. A těchto míst nebylo vskutku málo. V tomto směru můžeme hovořit o několika desítkách adres jak v Čechách, tak na Moravě, ale i ve Slezsku a všechna tato místa bylo nutné prověřit. Proto vyjíždělo v různých regionech v jeden okamžik na různé adresy i několik desítek policistů.
     Okamžitá distribuce průběžných zjištění všem policistům v republice a profesionální koordinace všech policejních činností měly za poměrně krátkou dobu hmatatelný výsledek. Již v pozdní odpoledne totiž kriminalisté ze čtyřky věděli, kdo jsou osoby podílející se na únosu malé holčičky.
     "K vypátrání a zadržení prvního z únosců přispěl velkou měrou pozorný občan, který kolem osmnácté hodiny zaznamenal pohyb vozidla únosců na dálnici D1. Dotyčný na nic nečekal a okamžitě o tomto vyrozuměl tísňovou linku 158. Policisté pak dvacetiletého muže zadrželi na parkovišti jedné z benzinových čerpacích stanic na kilometru 95 ve směru do Prahy. Bohužel byl v danou chvíli již ve vozidle sám.
     Druhého, jednačtyřicetiletého muže, který se také na celé události podílel, zadrželi tamní policisté o tři hodiny později na Krnovsku ve chvíli, kdy přijel vlakem na nádraží. Muž byl poměrně překvapen, neboť nečekal, že by byl vypátrán tak rychle,"
popsal tiskový mluvčí policistů.
     Vůči oběma těmto zadrženým zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro trestný čin únos, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Oba muži skončili po zadržení v policejní cele, kdy bude vyšetřovatel vůči oběma s největší pravděpodobností, po provedení všech procesních úkonů, podávat podnět k návrhu na uvalení vazby.
     Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu v tuto chvíli i nadále celou událost prošetřují, kdy ve spolupráci s kolegy z Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezídia ČR provádí úkony směřující k vydání zadržené matky z Rakouska do ČR.
     Z dosavadních zjištění vyplývá, že únos dívenky byl plánovaný a organizovaný. Kriminalisté budou také zjišťovat, zda se na celé události nepodíleli ještě další jiné osoby.

Původní článek 16. dubna:

    Jen chvíli před jednou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o únosu pětileté holčičky. Tu měli dva neznámí muži vytrhnout babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v Praze 10 Uhříněvsi.
    Únosci pak holčičku naložili do přistaveného osobního auta Volvo XC 90, stříbrné barvy, registrační značky 8S2 0469.
    Dosavadní zjištění vypovídají o tom, že by dívenka měla být únosci odvezena do zahraničí, pravděpodobně do Německa.

Sofie Andrea M.

Datum narození 21.11.20..
Pátrání vyhlášeno 16.4.2019
Bydliště - okres SOKOLOV

    Holčička byla v době únosu oblečena do látkové bundy růžové barvy s podšívkou bílého beránka a modrých riflí s černými kvítky. Na hlavě měla růžovou čepici se stříbrnými proužky a na nohou růžové boty.
    Dívenka je cca 120 - 130 cm vysoká, hubené postavy, má kulatý obličej a zelenošedé oči. Vlasy má blond, dlouhé přibližně do poloviny zad, spojené gumičkami do dvou culíků.

    V souvislosti s touto událostí pátrají kriminalisté čtvrtého policejního obvodu také po matce holčičky. Ta má se svou dcerou zakázaný styk, kdy dívenka byla svěřena do péče shora zmiňované babičky. Po matce unesené holčičky pátrají policisté proto, že je na ni vydán souhlas se zadržením.

Amálie Zdenka M.

Datum narození 27.9.19..
Pátrání vyhlášeno 16.4.2019
Bydliště - okres SOKOLOV
Nebezpečný ANO
Státní příslušnost Česká republika (CZ)

    Matka unesené dívky je 160 až 175 cm vysoká, má hnědé rovné vlasy a modré oči. Podle policie by mohla být nebezpečná.

    Policie prosí o pomoc při pátrání a přivítá jakoukoli informaci o pohybu pohřešované pětileté holčičky, její hledané matky, nebo předmětného vozidla Volvo XC 90 stříbrné barvy. Jakékoli informace o jejich pohybu či výskytu prosím sdělte na kterékoliv policejní stanici nebo na lince 158. Policisté předem děkují veřejnosti za spolupráci.

Delta Plzeň

Kamerové i zabezpečovací systémy, bezpečnostní a solární fólie, protipožární systémy. Osvědčený dodavatel systémů od projektu přes realizaci až po připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní služby nebo hasičů.