Foto Video

Žijeme v pekle a policie nám nedokáže pomoc

„Chceš zaseknout sekeru do hlavy ty lebkoune?!“

31. března 2021 21:01 , aktualizace 23:29

Alkohol Drogy Napadení

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Domů si všichni chodíme odpočinout, slovo domov v nás totiž vzbuzuje pocity bezpečí, zázemí a sounáležitosti. Když nám pak toto někdo hrubě a trvale narušuje, doufáme v pomoc veřejné správy, tedy policie, státního zastupitelství a soudů. Když ta pomoc ale dlouho nepřichází, dostaví se bezmoc, rozčarování a pak někdy i vztek, který je ale špatným rádcem.

     Již několik měsíců informujeme o případu Jana H., který doslova terorizuje všechny obyvatele domu v Plzni ve Farského ulici a ze života jim doslova dělá peklo. Tento muž narozený v roce 1976 je závislý na užívání pervitinu, mimo jiné například vyhazuje věci z okna bytu na ulici, chodbu domu znečišťuje vínem i plivanci, často se rve se svou družkou či s bezdomovci, které si vodí domů, po domě občas pobíhá se svými nocležníky nahý, vulgárně nadává sousedům a některé v minulosti i fyzicky napadl. „Zvláště ženy z domu mají doslova strach projít okolo jeho dveří nebo okna, občas to vypadá, že na ně doslova číhá," popsali nám obyvatelé domu. „Klid ale nemáme ani ve vlastních bytech. Kromě neustálého hluku se z toho bytu, který je spíš smetištěm, než obydlím, po celém domě line neskutečný zápach a dokonce i hmyz,“ pokračovali. 

     Policisté sem jezdí bez přehánění několikrát týdně, ale podle obyvatel to nijak nepomáhá. „Jen to s ním sepíší, občas ho někam odvezou, asi na záchytku, ale druhý den se vrátí a vysměje se nám. Mě třeba po jednom takovém návratu kopal do dveří a řval, že jsem píča a ještě hůř, a že si mě podá, jestli je zase zavoláme,“ uvedla nám jedna ze sousedek se slzami v očích. „Minulý týden napadl souseda a tomu policie nabídla i krátkodobou policejní ochranu. Nechápu, proč ještě není ve vazbě,“ dodala ještě žena.
     „Sousedovi tu nejprve vyhrožoval lahví s uraženým dnem, řval tu, že má zkušenost s tím, že to může zabít. Pak jí po něm hodil a vyhrožoval mu, že mu rozseká hlavu sekerou,“ upřesnil další soused. „Tu u něj potom policisté i našli. Jenže si ho odvezli, on byl za pár dní zpět a vyhrožoval, že nás tu pozabíjí všechny,“ dodal. 
      Tento poslední incident nám potvrdila i tisková mluvčí policie která uvedla: „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a nebezpečné vyhrožování. V případu zjišťujeme veškeré okolnosti a dále se jím zabýváme.“

     Máme k dispozici i přehled za tři měsíce a je doslova děsivý, zvláště když se jedná jen o případy nevyřešené domluvou a těch bylo podle našich informací dalších asi osmnáct:

 • 1.1. 2021 zásah policie, vyřešeno jako přestupek
 • 2.1. 2021 odpoledne zásah policie, vyřešeno jako přestupek proti občanskému soužití
 • 2.1. 2021 zásah policie, neuposlechnutí výzvy a rušení nočního klidu
 • 4.1. 2021 zásah policie, vyřešeno jako přestupek proti občanskému soužití
 • 19.1. 2021 zásah policie, vyřešeno jako přestupek znečištění veřejného prostranství
 • 26.1. 2021 zásah policie, evakuace kvůli vyhrožování výbuchem budovy, trestný čin
 • 30.1.2021 zásah policie, neuposlechnutí výzvy a rušení nočního klidu
 • 6.2. 2021 zásah policie, vyřešeno jako přestupek proti občanskému soužití
 • 7.2. 2021 zásah policie, neuposlechnutí výzvy a rušení nočního klidu
 • 12.2. 2021 zásah policie, neuposlechnutí výzvy a rušení nočního klidu
 • 17.2. 2021 zásah policie, vnikl do bytu sousedky - trestný čin, porušování domovní svobody,
 • 6.3. 2021 zásah policie, fyzicky napadl souseda, vyřešeno jako přestupek 
 • 25.3. 2021 zásah policie, vyhrožoval sousedovi smrtí, trestný čin
 • 27.3.2021 zásah policie, fyzické napadení, rušení nočního klidu, neuposlechnutí výzvy, opět pouze přestupek
 • 29.3.2021 zásah policie, vyřešeno jako přestupek


     Námi oslovený právník vyjádřil údiv nad tím, že v tomto případě ještě nebyl podán návrh na vzetí Jana H. do vazby. Jednání Jana H. je totiž podle něj již trestným činem a je zde vazební důvod v podobě obavy, že dotyčný bude v takovémto jednání dále pokračovat.

     Na situaci již reagovalo i společenství vlastníků bytů v domě tím, že na Jana H. byla prostřednictvím advokátní kanceláře CINK a partneři, která ve věci poskytla poškozeným právní pomoc, podána žaloba za účelem nedobrovolného prodeje jednotky. V tom obyvatele domu podpořilo svými podpisy i téměř osmdesát dalších obyvatel Farského ulice, kteří si kvůli Janu H. také užívají svoje. Tento mimořádný zásah do vlastnictví právní předpisy umožňují, je tedy více než pravděpodobné, že soud s ohledem na opakované jednání Jana H. vyhoví žalobě SVJ a přistoupí k prodeji problémového bytu, čímž se ostatní problémového souseda zbaví.
Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.