Foto Video

"Pád" hořící hvězdy uzavřel Americkou

"Rudá hvězda dolů či Růžový slon nahoru, zvládnem i politické převraty!"

17. listopadu 2019 19:15 , aktualizace 21:57

Hasiči

Partner článku – D.S.D. METAL plus


     Plzeň dnes slavila 30 let od sametové revoluce a oslavy vyvrcholily symbolickým odstraněním kovové rudé hvězdy ze střechy bývalého Krajský výboru KSČ na tehdejší Moskevské, dnes Americké třídě.
     "Oslavy tohoto významného milníku československých dějin připravilo Plzeň spolu s Pamětí národa Plzeňský kraj a Biskupstvím plzeňským, zapojily se i další subjekty jako například Divadlo J. K. Tyla nebo Divadlo Alfa.
     Program vyvrcholil dnes v půl šesté, kdy se Plzeň definitivně zbavila rudé hvězdy, která se v 80. letech minulého století tyčila na budově tehdejšího Krajského výboru Komunistické strany Československa na Americké 42,"
uvedla mluvčí města Plzeň.
     Naše zpravodajství samozřejmě zajímalo zapojení složek IZS do oslav. Standardní zabezpečení veřejného pořádku a dopravních opatření měla samozřejmě na starost státní a městská policie. "V souvislosti s oslavami 17. listopadu jsme neřešili žádnou mimořádnou událost," uvedla tisková mluvčí policie.
     Velmi zajímavé ale bylo zapojení hasičů.
     Plzeňští hasiči totiž byli požádáni, aby se ujali snesení několikametrové kovové hvězdy. Tento úkol samozřejmě skrýval řadu úskalí, se kterými se hasiči museli vypořádat. Jednak je budova sedmipatrová, respektive zvýšené přízemí a šest pater, což vylučuje použití běžné výškové techniky. Dále samozřejmě velikost i váha hvězdy, a v neposlední řadě místo, kde se hvězda sundavala, protože je zde křižovatka několika linek trolejbusů a tedy je zde velké množství trolejového vedení, výhybek a závěsných či vypínacích lan.
     Hasiči z Košutky chtěli na tento úkol původně využít plošinu, ale nakonec byl z důvodu bezpečnosti zvolen speciální výškový žebřík AZ 40 - S1Z, který umí dosáhnout výšky až 42 metrů a má zlamovací manévrovací rameno o délce skoro pět metrů zakončené pracovním košem. Obrovskou výhodou pak je, že činnost žebříku se dá řídit buď ze země z vozidla a nebo přímo z koše.
     Vzhledem k tomu, že šlo o nelehký úkol, hasiči celou operaci trénovali v noci ze čtvrtka na pátek a samozřejmě bylo i nutné před započetím akce vyzkratovat trolejové vedení.
     Hvězda se tak za doprovodu pyrotechnických efektů a akrobatů na lanech snesla na symbolicky připravenou V3S, lidově Vejtřasku, zcela plynule a bez problémů.
     "Trénink se vyplatil, dnes jsme to zvládli v pohodě a musím říct, že i bez sebemenšího problému," uvedli nám hasiči dnes po akci na místě a jeden z nich s úsměvem doplnil, že pokud někdo v nejbližších letech plánuje revoluci a obsazení této budovy, může se s důvěrou obrátit, teď už mu tam prý umí vysadit nebo snést cokoli, třeba i růžového slona.

Foto: KP a město Plzeň - Milan Říský

 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.