Foto

Pět dětí skončilo s předávkováním v nemocnici

Lékaři, záchranáři i policisté důrazně varují před nebezpečnými cukrovinkami

úterý 30. ledna 09:53 , aktualizace 10:06

Záchranáři Policie Drogy

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Zcela volně prodejné cukrovinky způsobily pořádné pozdvižení, když krajská nemocnice Karlovy Vary varovala veřejnost, že od začátku roku zde bylo s předávkováním látkou HHC hospitalizováno již pět dětí a bezpočet mladistvých či dospělých.

     HHC, tedy hexahydrokanabinol, je přírodním kanabinoidem vyskytujícím se v konopí jako jedna z mnoha látek, včetně psychoaktivního THC, které je zakázanou látkou. Látka může být návyková, ale dosud nebyla zařazena na seznam zakázaných, tedy je v České republice legální.

     Účinky HHC jsou velmi podobné, jako účinky THC, tedy změna zrakového a sluchového vnímání, euforie, relaxační a povzbuzující účinky.

     Produkty s obsahem HHC se na trhu se vyskytují v různých formách, například jako cukrovinky v podobě gumových bonbónů, a prodávají se nejen v konopných automatech, ale také ve večerkách či online na e-shopech, tudíž si je může koupit kdokoliv jakéhokoliv věku.
     Je však třeba upozornit, že kvůli své vysoké potenci může HHC mít i silnější nežádoucí účinky a může být zvláště nebezpečný, pokud se použije nevhodně nebo v nadměrném množství. To je vzhledem k relativně dlouhému "nástupu" účinků bohužel velmi časté, protože účinky se mohou plně projevit až po třech hodinách a uživatel si tak často veme další cukrovinku, protože nic necítí.

     "U takto intoxikovaných pacientů dochází po požití k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 - 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem. Účinky HHC jsou velmi individuální, na každého působí jinak, záleží na podaném množství a formě užití. V současné době nejsme u této novodobé drogy schopni predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace. Protože tyto preparáty jsou v rámci legislativy ČR brány jako doplňky stravy a lze je  legálně volně zakoupit v automatech či na internetu, dovolujeme si jako zdravotnické zařízení touto cestou apelovat na veřejnost a rodiče školáků a studentů, aby se nákupu těchto přípravků vyvarovali," uvedli lékaři karlovarské nemocnice.

     "Zdravotnické záchranné služby se již s intoxikací touto látkou opakovaně setkaly a některé děti skončily dokonce i v intenzivní péči. Bohužel nejde předem říct, jaká bude reakce organizmu a nevíme nic o dlouhodobých účincích," přidali se s varováním záchranáři z Plzeňska.

     "Považuji za vyloženě zákeřné a morálně pokleslé prodávat takovou věc v podobě gumových medvídků, aby to lákalo hlavně děti. Snad vláda tuto látku rychle zreguluje," doplnil ještě vedoucí lékař výjezdové oblasti Západ ZZS Pk. 

     Celá situace již došla tak daleko, že se zabývá i policie. "Zatím evidujeme případ, kdy bylo několik žáků základní školy v intoxikováno neznámou látkou. Následným šetřením bylo zjištěno, že se žáci předávkovali želé bonbóny s obsahem látky HHC. Věc je v současné době ve fázi prověřování a zabývají se jí policisté," sdělil nám tiskový mluvčí policie s tím, že i přesto, že je tato látka v České republice dosud legální, doporučují policisté rodičům, aby své děti poučily o nebezpečnosti této látky.

Foto: Ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.