Foto

Část Dobřan ochromil nález fosforové pumy

K nalezené letecké zápalné bombě vyráželi hasiči i pyrotechnik

4. června 2018 20:05 , aktualizace 20:44

Partner článku – Prestol Holding

     Dnes kolem páté hodiny odpoledne byla v Dobřanech nalezena letecká puma z 2. světové války. 
     Na místo okamžitě vyjeli policisté i hasiči, kteří místo nálezu zajistili. Současně byl povolán policejní pyrotechnik.
     "Pyrotechnik nález označil jako zápalnou fosforovou pumu americké nebo britské výroby. Nález byl odborně zajištěn a na vhodném místě dojde k jeho řízenému odpálení," uvedla nám tisková mluvčí policie.

     My jsme oslovili bývalého policejního pyrotechnika, který nám k tomuto druhu bomby řekl: "Toto je největší svinstvo které existuje. Tato puma má chemický zapalovač, který je tvořen nitrocelulózovým páskem oddělujícím dvě chemické sloučeniny. Při narušení tohoto pásku se tyto dvě sloučeniny spojí a zapálí celý obsah pumy, který je tvořený fosforem. Ten ale může vzplanout i sám, pokud se dostane do styku s kyslíkem.
     Z pohledu pyrotechnika jde asi o nejnebezpečnější věc, se kterou přicházíme do styku. Pamatuji si případ z doby asi před deseti lety z Rakouska, kdy obdobná puma během deaktivace zabila tři pyrotechniky. K poškození nitrocelulózového pásku a aktivaci pumy tehdy stačila pouze vibrace vzniklá při odčerpávání vody z okolí pumy.
     Transport takové pumy je velmi nebezpečný a kolega jí tak odveze na nejbližší bezpečné místo, kde jí odpálí. Přeji kolegovi hodně štěstí."

     Deaktivace se podle našich informací pyrotechnikovi podařila, ve vykopané jámě se mu směrovaným výbuchem podařilo zlikvidovat chemický zapalovač, aniž by došlo k zažehnutí obsahu pumy. Její zbytky pak odvezl k další likvidaci.
     Na druhé fotografii je již zakopaný kráter po řízeném výbuchu při deaktivaci.

Foto: PČR

Prestol Holding

revitalizace panelových domů • rodinné a bytové domy • monolitické železobetonové konstrukce • developerská činnost