Foto

K ženě pobodané hmyzem startoval vrtulník LZS

Hasiči radí jak postupovat v rámci rojení včel + výplod samozvané ochránkyně přírody "Jste vrahové včeliček"

pondělí 28. května 19:17 , aktualizace 20:11

Záchranáři Zvířata

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.

     V neděli 27. května vyjížděli záchranáři do obce Ždánov u Domažlic, kde došlo k pobodání ženy bodavým hmyzem.
     Protože u ženy došlo k vážné alergické reakci, startoval na místo i vrtulník LZS. Toho však naštěstí nebylo potřeba, stav ženy se začal zlepšovat a lékař na místě rozhodl pacientku transportovat do nemocnice pozemní cestou.
     "Ženu, narozenou v roce 1997, jsme po ošetření transportovali do domažlické nemocnice," uvedl nám tiskový mluvčí záchranářů.

   Foto: Michal Holý, Peťula Domažlice  

Volat na včelí roj hasiče?

     S nastupujícím létem přibývá výjezdů hasičů k včelím rojům. Jak je to s výjezdy hasičů v tomto případě, mám vysvětlil mluvčí hasičů: „Hasiči tu primárně nejsou od toho, aby řešili problém jakéhokoli obtížného hmyzu, ale v případě ohrožení zdraví nebo života osob samozřejmě vyjedou a hmyz zlikvidují.

     Pokud se roj včel někde pouze usadí a nikoho neohrožuje, není to důvod k zákroku hasičů. Výjimku by samozřejmě tvořily například školy, školky nebo místa s vysokým pohybem lidí, kde by mohly být včely vydrážděné a procházející ohrozit.“

     Mluvčí záchranářů nám také vysvětlil, jak postupovat v případě bodnutí včelou nebo vosou:
     "Toto je samozřejmě velmi individuální, ale obecně lze říct, že v případě běžného bodnutí stačí místo chladit a není třeba volat záchrannou službu. V případě, že se objeví komplikace jako například ztížené dýchání, je vhodné se na záchrannou službu obrátit.
     Naopak v případě, že je bodnutá osoba na hmyz alergická, nebo je bodnutí na nebezpečném místě jako třeba krk a dochází tak k výraznému otoku a problémům s dýcháním, je vhodné se na záchrannou službu obrátit neprodleně."

Vrahové včeliček

     V loňském i předloňském roce jsme samozřejmě několikrát informovali o výjezdu hasičů k případu včelího roje a jeho následné likvidaci a v jednom případě jsme se setkali s komentářem samozvané ochránkyně přírody, která nám dost vulgárně vysvětlila mimo jiné, že „hasiči jsou obyčejní vrahové včeliček“ a že ona by je dala „nějakému včelaři, který by se o ně určitě ještě rád postaral“. Paní jsme sice odepsali, že dle našich informací takto hasiči postupovat musí, ale paní byla stále přesvědčena, že postup hasičů byl špatný a my je pouze kryjeme. Slíbili jsme tedy, že zjistíme více.

     „Roj včel, který se někde usadí, se nazývá roj neznámého původu. Pokud se vám usadí třeba na zahradě, nepanikařte. Včely nemají v plánu vás napadnout, včely v roji jsou obvykle mírné, protože mají plné žaludky medu. Roj včel je pouze dočasný problém, který může trvat několik hodin nebo dní, včely pak odletí samy.
     Bojovat proti včelám svépomocí je zbytečné a nebezpečné. Zaútočíte-li na roj třeba koštětem, proudem vody nebo podobně, rychle zjistíte, že i mírná a najedená včela dokáže bolestivě bodnout. Pokud vám roj nijak nepřekáží, můžete jej nechat prostě být. Pokud vám roj vadí, kontaktujte nejbližšího včelaře ve vašem okolí, který vám pomůže a poradí.
     Pokud se takový roj odchytne, musí se zlikvidovat, protože může roznášet nemoci jako je viróza s kleštíkem včelím, mor včelího plodu a další. Na venkově jsou výjimečně včelaři, který takový roj převezmou, ale jen proto, že zjistí komu v okolí uletěl, ve městech je to ale vyloučené,“ velmi podrobně nám vysvětlil námi oslovený včelař a odborník na tuto problematiku.

     „Roje neznámého původu mohou být nositeli nemocí včetně nebezpečné nákazy moru včelího plodu. Proto je nařízeno roje neznámého původu utratit a zakopat,“ potvrdila jeho slova Státní veterinární správa.

Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!