Kamion najel do davu lidí – naštěstí jen cvičení

Na obrovskou nehodu se připravovaly naše i německé záchranné složky

21. května 2018 21:51 , aktualizace úterý 22. května 08:10

Cvičení Hasiči Nehody Záchranáři


     Vedle dálniční odpočívky na hraničním přechodu Rozvadov – Weidhaus se koná povolené shromáždění 250 mladých lidí. Do davu ve vysoké rychlosti najíždí kamion, jehož řidič byl postižen náhlou srdeční příhodou. Po tom se ještě střetne se třemi osobními automobily. Za sebou zanechává spoušť.
     Na místě umírá 15 osob, pětašedesát je zraněno těžce a osmdesát pět lehce. Dalších osmdesát lidí utrpí psychický otřes. 

     Přesně takový scénář mělo prověřovací cvičení všech složek IZS, které se konalo v pondělí 21. května pod taktovkou Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Jednalo se o historicky největší a nejnáročnější cvičení na území Plzeňského kraje. Uskutečnilo se díky projektu přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb GÜRD.

     Všude byl slyšet křik, pláč a zoufalé volání o pomoc. Po celé ploše ležely kusy těl, zranění lidé a potácelo se mnoho hysterických a bezradných osob v šoku.
     Zatímco perfektně realisticky namaskovaní studenti i dobrovolníci obdivuhodně přesvědčivě hráli zraněné, mrtvé představovaly figuríny a vše podkreslovala spousta umělé krve. 

     První na místě byli samozřejmě policisté jak z antikonfliktního týmu a z pořádkové jednotky společně s jednou výjezdovou skupinou RZP, protože se zajištění shromáždění sami účastnili. Zjišťovali k čemu přesně došlo a třídili raněné. Lehce zraněné nebo nezraněné část policistů odvedla stranou a snažila se je uklidnit. Ostatní policisté zatím poskytovali první pomoc nejvážněji zraněným, volali další jednotky a zajišťovali prostor pro příjezd dalších složek IZS.

    V té době na místo začali přijíždět jednotky hasičů, které se okamžitě vrhly do ošetřování zraněných hasiči a vyprošťovali zraněné z vozů smetených kamionem. V rámci příhraniční spolupráce za českými hasiči dorazili i jejich kolegové z Německa. Zatímco čeští hasiči rozstříhávali jeden vůz, němečtí se pustili do druhého.

     Jen chvíli po hasičích na místo dorazila technika zdravotnické záchranné služby obou zemí, zanedlouho následovaná vrtulníkem LZS z Líní a druhým z Německa. Na místě nehody byl vztyčen krizový stan, ve kterém byli zranění ošetřováni.
     Na místě také začali pracovat kriminalisté a technici.
     Policisté museli ztotožnit všechny účastníky nehody a pro případ, že by někdo v šoku odešel od nehody do lesa byla přivolána i jednotka psovodů.

     Autor cvičení nezapomněl ani na osoby v šoku, které samozřejmě ztěžovaly práci všem zasahujícím složkám, když se snažily dostat co nejdále od neštěstí nebo naopak zpátky ke zraněným a mrtvým kamarádům. Organizátoři do scénáře cvičení zakomponovali i neukázněné novináře a fotografy.

     Celé cvičení, které pořádá Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, má představovat hromadnou dopravní nehodu, při které je zraněno více jak 200 lidí. Při cvičení zasahovalo téměř 500 příslušníků jednotek IZS a jednalo se tak o největší společnou akci českých a bavorských kolegů.

     „Cílů cvičení byla dlouhá řada,“ říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička. „Pokud bych měl vyjmenovat ty hlavní, šlo především o procvičení spolupráce s bavorskou zdravotnickou záchrannou službou, prověření havarijního plánu Plzeňského kraje i našeho traumatologického plánu či zdokonalení součinnosti mezi jednotlivými složkami IZS. Podobných cvičení jsme již absolvovali mnoho, ovšem nikdy nešlo o akci tak velkého rozsahu jak počtem zraněných, tak zasahujících. Další lidé zde pracovali v rámci pozorovatelů, rozhodčích nebo poskytovali psychosociální podporu.“
     „Veškeré dění koordinovalo Zdravotnické operační středisko ZZS Pk, které bylo pro ten den posíleno o čtyři operátory. Abychom procvičili také spolupráci se zdravotnickými zařízeními v Plzeňském kraji, pacienty jsme rozváželi podle priorit a postižení do nemocnic tak, jak by to probíhalo ve skutečnosti,“ dodává tiskový mluvčí zdravotnických záchranářů Martin Brejcha.

     Na místě hromadného neštěstí zasahovalo třicet výjezdových skupin ZZS Pk, stejný počet sanitek Bavorského červeného kříže přijel z Německa. Několik dalších posil poskytly také sousední kraje, tedy karlovarský, středočeský a jihočeský. Lehce zraněné pak odvezly převozové sanitky a speciální autobus Hasičského záchranného sboru. Nejzávažněji postižené naopak dva vrtulníky LZS z Plzně – Líní a Bavorska.
     Současně na místě zasahovalo kolem stovky policistů, šest jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů z Plzeňského kraje a tři jednotky hasičů z Německa.

     Za nás můžeme říct, že cvičení bylo opravdu velmi reálné, všichni figuranti skvěle zvládali své role a všechny záchranné složky předvedly plné nasazení a perfektní práci.


     
     

Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!