Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Klára Bandová dnes stanula před soudem

Soud začal řešit případ, kdy dcera svého slepého otce zavedla pod kamion, který ho usmrtil

11. května 2021 17:09 , aktualizace 17:55

Nehody Právo Smrt

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Okresní soud v Plzni dnes začal projednávat případ sedmatřicetileté Kláry Bandové, která loni v březnu vstoupila se svým nevidomým otcem do vozovky mimo přechod přímo před rozjíždějící se kamion. Zatímco ženu odhodil kamion stranou, nevidomého muže srazil pod sebe a způsobil mu mnohačetná vážná poranění, kterým přes veškerou snahu záchranářů na místě podlehl. Obžaloba proto Kláru Bandovou viní z usmrcení z nedbalosti.

Obžalovaná Bandová

     Ačkoli šetření policistů, kamerové záznamy i obžaloba samotná uvádí opak, je žena stále přesvědčena, že za smrt otce nemůže.
     U soudu dnes vypověděla, že si již událost příliš nepamatuje, ale stojí si za svou výpovědí na policii, kde uvedla: "Vystoupili jsme z tramvaje na nástupní ostrůvek, tam jsme se na minutu zastavili, pak jsem se rozhlédla na obě strany. Viděla jsem, jak nějaké další osoby přecházejí. Nevím, jestli šly přes přechod nebo ne. Myslela jsem si, že jsem na přechodu, takže jsme vstoupili do vozovky a najednou přijel kamion, který otce srazil." Výpověď pak zakončila slovy: "Podle mého názoru tuto nehodu zavinil řidič toho kamionu, já se vinna necítím!"

Obhajoba

     Advokát obžalované se dnes snažil dokázat, že na palubní desce kamionu byly předměty, které bránily řidiči ve výhledu, což podle něj mělo vést k tomu, že dvojici neviděl. Soudní znalec ale toto tvrzení vyvrátil a naopak uvedl, že žena s otcem vstoupila do vozovky mimo přechod a v době, kdy na semaforu pro chodce svítila červená. To potvrzuje i záznam z kamerového systému, který jasně prokazuje, že Bandovi přecházeli osm metrů od přechodu a v době, kdy již zelená pro vozidla svítila více než deset vteřin.

Svědek Milan M. - řidič kamionu

      Řidič kamionu Milan M. u soudu dnes vystupoval jako svědek a osudné vteřiny popsal takto: "Když jsem přijel k Americké padla červená. Koukal jsem na pravou stranu na semafor, padla zelená, tak jsem se začal rozjíždět a když jsem slyšel křik, zastavil jsem. Nerozuměl jsem paní, co na mě volala, myslel jsem, že říká, že tam má tašku. Vůbec netuším, jak se mi její tatínek dostal pod auto, žádný náraz jsem necítil." Když řidič pochopil z křiku Bandové i dalších lidí, že má pod vozem člověka, couvl, ale až poté, co mu udělali místo řidiči stojící za ním.

     U soudu se dnes mluvilo i o tom, že obviněná na řidiče křičela, že je vrah a snažila se na něj poštvat nedaleko stojící příbuzné a přátele. Ti se ke křiku připojili a jeden z nich se řidiče pokusil napadnout. "Rozběhl se na mě, ale policista ho strhl k zemi, nasadil mu pouta a odvedli ho. Mě schovali do sanitky,“ popsal Milan M., který se i přes vyjádření znalců o jeho nevině, Kláře Bandové za smrt jejího otce omluvil.

Soud je odročen

     Rozsudek dnes vynesen nebyl a soud je odročen na konec května. Kláře Bandové v případě odsouzení hrozí trest až šest let odnětí svobody, ale podle právníků v obdobných případech, kde za smrtí svého blízkého stojí příbuzný, soudy nejčastěji tresty podmínečně odkládají.

     O celém případu jsme podrobně informovali v článku z 5. května:

Záchranáři oživovali, zatímco se rodina pokoušela lynčovat řidiče


     Policie ukončila vyšetřování tragické dopravní nehody, ke které došlo vloni 2. března před druhou hodinou odpoledne v Plzni na Klatovské třídě, těsně před křižovatkou s Americkou. Tehdy jsme informovali, že starší slepý muž s bílou hůlkou a doprovázený dcerou vstoupil mimo přechod pro chodce přímo před kamion, přičemž se dvojice již nacházela v takzvaném mrtvém úhlu řidiče. Kamion se rozjel na zelenou, ženu náraz odhodil, ale tatínka vůz přejel, a ten zůstal zaklíněný pod koly, než řidič s kamionem couvl.
     Na místo v krátké době dorazily všechny záchranné složky a o život muže desítky minut bojovali lékaři, záchranáři i hasiči. Bohužel muž utrpěl zranění neslučitelná se životem a zemřel ještě na místě nehody. Hasiči a policisté uzavřeli místo události páskou a tělo zakryli zástěnami.

     Na místě se také ve velice krátké době sešli i rodinní příslušníci mrtvého a další lidé z této minority. Bohužel, jak je u nich časté, dali okamžitě volný průchod svým emocím a řidiči kamionu vulgárně nadávali a vyhrožovali. Když se pak dozvěděli, že slepý muž je mrtvý, spustilo se pravé peklo. Žena, která svého otce do jízdní dráhy kamionu přivedla, na něj křičela, že je vrah, několik mužů se pokusilo dostat za policejní pásku a řidiče napadnout. Policie samozřejmě řidiče chránila a toho nejagresivnějšího útočníka musela zpacifikovat a spoutat.
     K uklidnění situace na místě bylo povoláno několik hlídek OHS a také krizový intervent. Ženě, která se po chvíli zhroutila, pak intervenční pomoc poskytli záchranáři.

     Po vydání prvního článku o této tragické nehodě se s námi spojil bratr zemřelého muže, který nám vysvětlil, co se podle něj a celé jejich rodiny na místě vlastně stalo. Dle jeho slov byl bratr těžký diabetik, již plně nevidomý a vedla ho jeho dcera, která se o něj v posledních letech celodenně a velmi pečlivě starala. Rodina si tedy myslí, že slepý muž vstoupil do vozovky omylem a jeho dcera ho nestihla zachytit. 

     Rok trvající vyšetřování kriminalistů však jednoznačně prokázalo, že žena jednak s otcem do silnice vkročila mimo přechod pro chodce, ačkoli ten byl od ní vzdálen pouhých osm metrů a také se před vstupem do vozovky nepřesvědčila, zda ji může přejít bezpečně. Znalec z oboru dopravy, který byl k případu přizván, také doplnil, že řidič kamionu nemohl dvojici vidět. „Na základě vyhodnocených znaleckých posudků, kamerových záznamů a z výpovědí svědků jsme ve věci zahájili trestní stíhání sedmatřicetileté ženy, kterou jsme obvinili z trestného činu usmrcení z nedbalosti,“ uvedla dnes mluvčí policie s tím, že za usmrcení z nedbalosti jí v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na šest let.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.