Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Komando v kuklách zasahovalo na parkovišti Globusu

V Plzni vyvrcholila dlouho připravovaná akce Celní správy ČR

11. května 2017 16:16 , aktualizace 17:53

Zvířata

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Včera odpoledne došlo v Plzni k mimořádnému zákroku bezpečnostních složek. Zásah mířil vůči osobám porušujícím mezinárodní pravidla CITES. Předpokládáme, že ne každý ví, co to CITES je a proto nejprve přinášíme vysvětlení této problematiky.


     Trestná činnost jejíž oběti jsou volně žijící divoká zvířata není veřejnosti moc známa a mimo odborníky není běžnou populací ani považována za nebezpečnou. Bohužel ale má nezákonný lov či obchod s trofejemi chráněných zvířat přímou spojitost s regionálními konflikty a národní bezpečností v mnoha nejen afrických zemích, a v poslední době bohužel i s terorismem. Není se ale také čemu divit, když představuje odhadované výnosy 18 – 20 miliard dolarů ročně ve prospěch zločinců likvidujících chráněná zvířata.
     Nejde ale jen o peníze. Naše planeta díky bezohledným pytlákům, lovcům a pašerákům hlavně nenávratně přichází o celé živočišné druhy. Například počet afrických slonů se za posledních 30 let drasticky snížil z jednoho miliónu až pod 400 tisíc, prakticky vymřela želva královská, které nyní na celém světě žije kolem deseti kusů a brzy ji bude následovat seychelská sladkovodní želva diamantová. Nosorožec bílý byl prakticky vyhuben jen kvůli obrovské ceně jeho rohu. V roce 1960 ho ve volné krajině žilo více než 2000 kusů, dnes žijí jen tři. Levhart zanzibarský nebo vakovlk tasmánský již zmizel z naší planety bohužel navždy.

CITES

     Je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy. 

Plzeň

     Bohužel ani naše země není výjimkou a i u nás jsou lidé ve velkém obchodující s chráněnými živočichy či jejich pozůstatky. Na boj proti tomuto se zaměřuje Celní správa ČR a právě včera došlo k velké realizaci právě v Plzni. 

     Několik skupin operativců z Celní správy včera odpoledne zajistilo na parkovišti obchodního centra Globus na Košutce dvě vozidla osob podezřelých z porušování pravidel Cites. O rozsahu této akce nejvíce vypovídá to, že probíhala napříč naší republikou a zde se jí mimo jiné účastnili i ústečtí nebo pražští celníci.
     Opatření na tomto parkovišti probíhalo skoro šest hodin, celníci v kuklách zajistili dva muže, uzavřeli prostor a zajišťovali důkazy.
     Vzhledem k tomu, že případ je v samém počátku vyšetřování, není možné zatím uveřejnit čeho konkrétně se muži měli dopustit, aby tyto informace nemařily vyšetřování. Můžeme pouze uvést, že případ je většího rozsahu a týká se právě zvířat chráněných Citesem. Až vyšetřovatelé dovolí, budeme podrobně informovat o celém rozsahu tohoto mimořádného případu.


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.