Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Policisté dnes obvinili ženu i řidiče vozu, z něhož během Convoy of Liberty mávali vlaječkou s hákovým křížem

Aktualizace článku: "Na válečné veterány mávala žena jedoucí v Convoy of Liberty vlaječkou s hákovým křížem"

Autor: Jana Holá čtvrtek 9. května 17:14 , aktualizace pátek 10. května 13:29

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

Aktualizace:

     Policisté dnes obvinili ženu i řidiče historického vozu, z něhož během Convoy of Liberty mávali vlaječkou s hákovým křížem na osoby na čestné tribuně, mezi kterými byli i váleční veteráni.
     Vše nám před chvílí potvrdila i mluvčí policie: "Celou událost jsme důkladně prověřili a dvěma osobám jsme sdělili podezření ze spáchání trestného činu Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a trestného činu Výtržnictví spáchaných formou spolupachatelství. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení."

     Kriminalisté se zároveň obracejí se na veřejnost a vyzývají osoby, které mají pořízené videozáznamy z akce Convoy of liberty, která se uskutečnila dne 5. května, zejména osoby, které se nacházely a natáčely podél Klatovské třídy v úseku od křižovatky Klatovská třída a Americká třída po Sady Pětatřicátníků v čase od 11:40 hodin do 12:10 hodin, zda mohou tyto videozáznamy poskytnout vyšetřovateli pro účely trestního řízení, a to buď na telefonní číslo 777 906 866 nebo e-mailem na adresu lukas.zdansky@pcr.cz.

Na celou událost se můžete podívat na videuPůvodní článek:

Na válečné veterány mávala žena jedoucí v Convoy of Liberty vlaječkou s hákovým křížem

      Nedělní přehlídku vojenských historických vozidel Convoy of Liberty, na kterou se každoročně těší desetitisíce Plzeňáků i návštěvníků našeho města, narušila naprosto nepochopitelná událost. Vše nám podrobně popsal jeden z bývalých šéfů konvoje.

     "Tuto nádhernou akci jsem měl čest organizovat několik let, ale to svinstvo, ke kterému došlo dnes, to prostě nepochopím. Na balkonu divadla na Klatovské třídě je tribuna, na které jsou váleční veteráni jak spojenečtí, tak i naši čeští, nebo jejich potomci.
     Během projíždění konvoje jeden z řidičů vytáhl vlaječku s hákovým křížem a podal ji spolujezdkyni, která měla na klíně malé dítě. Ta pak vlaječkou zamávala přímo na VIP tribunu, na které konvoj každoročně sledují lidé přímo spjatí s osvobozením Plzně nebo jejich rodinní příslušníci. Přitom právě těmto lidem nejvíce má být Convoy of Liberty poctou a ukázkou vděčnosti," popsal nám Michal.

     Právě mezi hosty na tribuně vlaječka pochopitelně vzbudila nejen údiv, ale i značné pohoršení.

     Nám se podařilo zjistit, že řidič vozu nepatří do žádného z klubů vojenské historie, ale jde o takzvaného "individuála", tedy člověka, který vlastní vojenské historické vozidlo a jede se s ním do konvoje pouze projet. Podle našich informací by se mělo jednat o muže z Prachatic.

     Fotografii vlaječky s hákovým křížem v konvoji, kterou někdo umístil na sociální sítě, již komentovali i oficiální zástupci Slavností svobody: "Dobrý den, jsme ve stejném šoku jako vy. Celou situaci řešíme a předali jsme ji Policii ČR," uvedli.

     "Jeden z účastníků Konvoje svobody mával vlajkou s nacistickými symboly. Takové chování je zcela nepřijatelné a je na místě jej rázně odsoudit. Případ již šetří Policie ČR. Pevně věřím, že pachatelé budou potrestáni dle platné legislativy. Podle mých informací se nejednalo o příslušníky tradičních vojenských klubů, ale o individuálního účastníka konvoje. Nechme policii pracovat a nenechme si ukrást radost ze Slavnosti svobody," vyjádřil se nám k události primátor Plzně Roman Zarzycký.

     Na policii se v souvislosti s touto událostí obrátilo i větší množství diváků, kteří žádali o prověření, zda nebyl spáchán trestný čin.

     "Víme o tom, je to průšvih, ale ne náš. Byl to nějaký šmejd od džípařů, tedy neorganizovaných účastníků přidávajících se ke konvoji. V žádném případě nikdo od nás. Registrační značku toho vozidla jsme předali policii, bude samozřejmě stíhaný. Zřejmě chtěl provokovat německou vlajkou se svastikou a celou akci narušit," uvedl nám jeden z pořadatelů konvoje, Pavel Rogl z klubu vojenské historie 16th Armored Division Club.

     "Říšské vlajky, tedy vlajky nacistického Německa, jsou sice na dobových fotografiích amerických vojáků občas vidět, ale pouze jako kořist a suvenýr z vítězného tažení. Je zcela nemyslitelné, že by tehdejší americké jednotky tyto vlajky vyvěšovaly nebo s nimi vojáci někde mávali, natož při slavnostní přehlídce na počest konce války, kterou Convoy of Liberty jednoznačně je. Obzvláště vůči váženým hostům, z nichž někteří válku zažili, je to více než nevhodné," sdělil nám na závěr historik specializující se na období druhé světové války.

      Vyšetřování velice podivného chování posádky historického vozu si krátce po ukončení konvoje převzali kriminalisté. "Mohu potvrdit, že již máme zjištěnou totožnost obou podezřelých a kriminalisté nyní v případu provádí potřebné procesní úkony. Protiprávní jednání těchto dvou českých občanů bylo kvalifikováno jako podezření ze spáchání trestného činu Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka," doplnila v neděli v podvečer informace mluvčí policistů.


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.