Foto Video

Kriminalisté odložili případ střetu dvou vlaků, při kterém zemřeli tři lidé

Trestní stíhání je nepřípustné proti tomu, kdo zemřel

pátek 5. srpna 11:56 , aktualizace 12:17

Železniční nehoda

Partner článku – Mraknet

     Po roce, téměř na den přesně, odložili kriminalisté případ střetu dvou vlaků, ke kterému došlo ve středu 4. srpna 2021 v 08:06 hodin na železniční trati Česká Kubice – Plzeň. Při této železniční nehodě došlo k úmrtí tří osob.


     "Kriminalisté provedli ohledání místa události, výslechy svědků a vyžádali si potřebné dokumenty, zprávy i znalecké posudky. Ze všech zjištěných skutečností vyplývá, že strojvedoucí vlaku jedoucího z železniční stanice Domažlice směrem do stanice Plzeň bez zjevného důvodu nereagoval na návěst Výstraha a nezačal snižovat rychlost vlaku tak, aby bezpečně zastavil u odjezdového návěstidla s návěstí Stůj. Došlo ke střetu s protijedoucím vlakem, přičemž o život přišel i tento strojvůdce," uvedla nám mluvčí policie a s tím, že bylo prokázáno, že strojvedoucí se dopustil trestného činu Obecné ohrožení z nedbalosti.

     Trestní stíhání bylo odloženo, protože podle ustanovení trestního řádu je nepřípustné proti tomu, kdo zemřel.

Původní článek

     Ve středu 4. srpna s kolem osmé hodiny ráno došlo na železniční trati 180 z Plzně na Furth im Wald a  Mnichov, na úseku mezi Domažlicemi a Blížejovem u obce Milavče ke střetu vlaků Ex 351 "Západní expres", jedoucího z Mnichova do Prahy, s vlakem Os 7406. Z místa bylo hlášeno větší množství zraněných a místní hovoří o minimálně dvou mrtvých.

     Na místě zasahují všechny záchranné složky včetně tří vrtulníků Letecké záchranné služby a vrtulníku Policie ČR, poplach byl vyhlášen jedenácti jednotkám hasičů. K nehodě dorazilo také několik týmu záchranářů a jednotek hasičů z Německa. „Na místě je několik desítek zraněných. Místo zásahu máme rozdělené na dva úseky a v současné chvíli transportujeme osoby z vlaku,“ uvedl tiskový mluvčí hasičů. V nemocnicích v celém kraji byl vyhlášen traumaplán a na místo nehody míří členové posttraumatickeho týmu. Obec poskytla zázemí v kulturním domě pro lehce zraněné a nezraněné.

     Provoz mezi stanicemi Domažlice a Blížejov je přerušen, zřejmě na celý den. Ministr dopravy, který je na cestě na místo, uvedl, že strojvedoucí vlaku Ex 351 nereagoval na žlutou, nezpomalil a poté projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a následně se srazil se s osobním vlakem.

Aktualizace:

9,25  Podle posledních informací bohužel skutečně zemřeli dva lidé.

9,35  „Jednatřicet zraněných je mimo ohrožení života, mají lehčí zranění. Čtyři lidé byli převezeni na traumacentrum, dva bohužel zemřeli,” uvedla tisková mluvčí záchranářů.

9,50  Na místo neštěstí dorazil ministr dopravy Karel Havlíček.

10,02  Záchranné složky pátrají po jedné nezvěstné osobě, podle našich informací jí má být jeden ze strojvedoucích.

10,08  Záchranáři uvedli že cestou LZS byli z místa odtransportování čtyři pacienti, dva do Prahy do Fakultní nemocnice v Motole a Vojenské nemocnice Střešovice, dva na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín. Pozemní cestou jsou transportování čtyři pacienti, tři středně zranění do Fakultní nemocnice Plzeň na Akutní příjem, jeden se středně těžkým zraněním do Domažlické nemocnice.

10,05  Již je potvrzen i třetí mrtvý člověk. Hasiči se konečně dostali za použití vyprošťovacího zařízení do kabiny rychlíku, kde nalezli doposud pohřešovaného strojvůdce, bohužel bez známek života. Počet mrtvých tak stoupl již na tři, zemřeli oba strojvůdci, tedy osmapadesátiletý muž a osmačtyřicetiletý muž a jedna cestující, sedmačtyřicetiletá žena.

10,10  V průběhu záchranných prací dorazilo z Německa na pomoc 11 aut hasičů a záchranné služby

11,45  „Na místě jsou domažličtí kriminalisté, kteří provádějí šetření a případ si převezmou, policisté Odboru mezinárodních vztahů a policejní krizoví interventi,“ doplnila tisková mluvčí policie.

12,00  Záchranáři uvedli celkový počet ošetřených na místě vlakového neštěstí, tedy 67 účastníků, z toho 8 zraněných těžce, 5 středně těžce zraněných bezprostředně neohrožených na životě, 46 lehce zraněných schopných chůze. Aktuálně probíhá transport lehce zraněných do Klatovské nemocnice, Fakultní nemocnice - Bory a do SRN.
Foto: KP, HZS a LZS

 


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.