Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Lesanka na následky týrání dnes ráno zemřela

Fence selhaly orgány

11. listopadu 2017 14:12 , aktualizace 14:28

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Tento týden jsme informovali o velice smutném případu, kdy strážníci do městského útulku v Plzni přivezli starší fenečku Jorkšírského teriéra, která byla toto pondělí nalezena v Dvořákově ulici v Plzni.
     Fenka dostala jméno Lesanka. Zvíře bylo absolutně zanedbané a dle všeho i týrané hlady a nedostatečnou základní péčí. Mimo celé řady zdravotních problémů byla fenka velmi podvyživená, zablešená tak, že měla vykousané díry do masa a pro silné záněty očí byla prakticky slepá.
     Majitel zvíře zanedbal natolik, že bylo v přímém ohrožení života. Bohužel mu na následky podvýživy začaly selhávat orgány a i přes obrovskou snahu ošetřovatelek i veterinární lékařky fenka dnes ráno uhynula.

Co je to týrání zvířat?

     Na to jsme se již kdysi zeptali Mgr. Terezy Švelchové, právničky z advokátní kanceláře CINK a partneři, která se touto problematikou zabývá.

Co všechno si vlastně můžeme představit pod pojmem týrání zvířat?
     Problematice týrání zvířat se věnuji již řadu let a kolikrát jsem překvapena, čeho jsou někteří lidé vůči zvířatům schopni. Právní úprava však naštěstí poskytuje řadu možností, jak proti takovémuto jednání zasáhnout.     
     Problematiku týrání zvířat řeší veřejnosti ne příliš známý zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu proti týrání, zvířetem pak tento zákon rozumí každého živého obratlovce vyjma člověka. Ustanovení § 4 daného zákona pak výslovně vymezuje, co vše se považuje za týrání zvířat. Výčet je velice obsáhlý, ve stručnosti však uvedu, že týráním zvířat tento zákon rozumí nejen to, že zvíře například nedostane najíst, je bito či jinak fyzicky trápeno, chováno v nevhodných podmínkách a podobně, ale také například podání dopingové látky zvířeti, či dokonce opuštění zvířete s úmyslem se ho zbavit nebo zvíře vyhnat, pokud se jedná o zvíře, které není volně žijící.

Chápu tedy správně, že osoba, která zanechá u silnice například psa, o kterého již nemá zájem se starat, může být za toto postihnuta?
     Ano, taková osoba se dopouští přestupku. Sankce jsou pak různé s ohledem na konkrétní přestupek. Za přestupek může být uložena pokuta až 500.000,- Kč, zákaz činnosti, propadnutí zvířete nebo zákaz chovu zvířat.
     Dokonce není vyloučeno, že toto jednání bude posouzeno jako trestný čin a dotyčný za takovéto jednání skončí před soudem, bude za toto jednání odsouzen a v případě zvlášť závažných případů skončí i ve vězení.

Co dělat v případě, že se setkám s tím, že někdo týrá zvíře?
     Existuje několik možností dle toho, o chov jakých zvířat se jedná a za jakým účelem jsou zvířata chována. Můžete tedy podat podnět k prošetření podmínek, ve kterých zvířata žijí, a to ke krajské veterinární správě, dále se můžete obrátit na obecní úřad obce s rozšířenou působností s podnětem na zahájení přestupkového řízení. 
     Jelikož však týrání zvířat je dle ustanovení § 302 a § 303 trestního zákoníku také trestným činem, je možno se v případě podezření na týrání zvířete obrátit rovněž na Policii České republiky. Ze své praxe je mi známa řada případů, kdy pachatel za týrání zvířete skončil i ve vězení. Je tedy třeba, aby si každý uvědomil, že zvíře je živý tvor a takto k němu přistupoval, kdy v opačném případě může za takovéto jednání skončit před soudem. 

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.