"Majstrštyk" operátora záchranné služby

Malinkaté Aiše a Verunce přejeme šťastný vstup do života a hodně štěstí i zdraví

neděle 19. března 22:36 , aktualizace 22:45

Záchranáři

Partner článku – Klimahome


     Krátce po čtvrteční půlnoci se na tísňovou linku 155 obrátil anglicky hovořící cizinec s tím, že jeho žena začala rodit.
     Hovor přijal operátor Ondřej K., který působí na zdravotnickém operačním středisku již patnáct let, čímž patří k těm nejzkušenějším. Ačkoli mají zdravotničtí záchranáři v případech, kdy se dovolá cizinec, možnost využít tlumočníka tísňové linky 112, Ondřej se díky svým skvělým jazykovým znalostem, mluví plynně anglicky, německy, rusky a dorozumí se několika dalšími jazyky, rozhodl vyřešit tento hovor sám.

     "Ondřej s volajícím komunikoval téměř dvanáct minut v angličtině a stručně a jasně jej instruoval, jak má své ženě pomoct. Bylo jasné, že miminko se dere na svět a narodí se ještě před příjezdem nejbližších výjezdových skupin záchranářů. Simultánní překlad by byl v tomto případě velmi problematický, protože bylo potřeba jednat bez prodlení a zároveň tlumočit řadu odborných termínů, jako plodová voda, pupeční šňůra či zjistit pokročilost těhotenství.
     Díky pokynům našeho operátora rodiče porod skvěle zvládli a na svět přišla zdravá holčička. Telefonicky asistovaný porod přitom patří i v našem rodném jazyce k nejstresovějším hovorům, protože operátor nejenže musí volajícím poradit stran mechanismu porodu, ale také bezpečně ověřit, zda se novorozenec rozdýchal a není třeba jej resuscitovat,"
popsal nám hovor Víťa Sladký ze záchranné služby.

     Zatímco Ondřej vedl telefonicky asistovaný porod, z nejbližší výjezdové základny Kralovice se na místo samozřejmě řítila sanitka i vůz s lékařem, což byl shodou okolností ředitel záchranné služby MUDr. Pavel Hrdlička, který měl tu noc službu jako lékař. „Rodičkou byla sice Češka, ovšem telefonující otec pochází z dalekého Kuvajtu. Zdůrazňuji, že se nejednalo o plánovaný domácí porod, rodiče prostě nestihli odjet do porodnice. Přestože maminka rodila už počtvrté, předcházející porody u ní museli lékaři vyvolávat, a proto nepředpokládala, že se tentokrát vše seběhne tak rychle.
     Při našem příjezdu už byla malá Aiša na světě, v pořádku a zabalená v osušce. Náš operátor odvedl opravdu skvělou práci a historicky se u Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje s velkou pravděpodobností jednalo o vůbec první telefonicky asistovaný porod v cizím jazyce. V umělecké branži se tomu říká majstrštyk!" uvedl MUDr. Pavel Hrdlička.

     Tuto noc ale vyráželi zdravotničtí záchranáři k překotnému porodu již podruhé. Zhruba o tři hodiny dřív se ve Zbůchu rodičům narodila malá Verunka. I zde porod proběhl fyziologicky a dítě i matka by měly být v pořádku. V obou případech byli novorozenci bezpečně transportováni do porodnice v tzv. BabyPodu, který přímo do domácnosti urgentně přepravil inspektor provozu.

    Na závěr článku pak dodáváme, že plzeňští záchranáři oběma miminkům přejí šťastný vstup do života a celá naše redakce se s přáním štěstí a zdraví oběma malým princeznám samozřejmě připojuje!

Foto: ZZS ilustrační

 


Klimahome

Specialista na klimatizace a tepelná čerpadla. O klienty se postaráme od A do Z: poradíme s výběrem, zaměříme, připravíme kalkulaci projektu na míru, profesionálně nainstalujeme a postaráme se o záruční i pozáruční servis. Dokážeme pomoci i se zajištěním financování a vyřízením dotace.