Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Zpověď matky

"Můj syn Roman si zvolil svou vlastní cestu vedoucí někam do tmy, za své činy bude potrestán a určitě spravedlivě!"

8. června 2023 19:06 , aktualizace 19:06

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Včera jsme vydávali článek o doslova obludné šikaně, mučení, vydírání a ublížení na zdraví, které se odehrávaly poslední tři roky ve věznici Plzeň. Před soudem za to nyní stanuli dva obžalovaní vězni, šestadvacetiletý Pavel Procházka a třicetiletý Roman Korčík.
     Případ zcela pochopitelně vyvolal veliký zájem veřejnosti a mezi čtenáři byla i maminka obviněného Romana Korčíka, která se o rozsahu synovy trestné činnosti dozvěděla až z našeho článku.

     S maminkou obviněného jsme včera večer mluvili a asi každý si dokáže představit, jak nesmírně těžký hovor to pro ni musel být. Nám nezúčastněným se oba obžalovaní pochopitelně mohou jevit jako bestie postrádající lidskost, pro tuto utrápenou ženu je to ale stále ještě její syn.
     Vzhledem k tomu, že maximálně oceňujeme její statečnost, se kterou nám volala a zároveň si dokážeme představit, jak moc velikou bolest jí její syn způsobil, nabídli jsme jí možnost se k celému případu vyjádřit.

Zpověď matky

Dobrý den,
    jako matka bych se chtěla vyjádřit k celé situaci, která nás zasáhla tak, že si to nedovedete ani představit. Neskutečně to bolí a nedokážeme uvěřit tomu, jak a proč mohl můj syn Roman něco takového udělat. Jako rodiče jsme svoje dítě vychovávali k poslušnosti, aby z něj vyrostl dobrý člověk a aby měl rád lidi, přesně tak, jak to děláte vy všichni ostatní.
     Bohužel Roman si zvolil svou vlastní cestu vedoucí někam do tmy, na které my jako rodiče už nejsme a nemůžeme nic udělat. On dal totiž přednost drogám a pochybným kamarádům a my už v jeho životě místo nemáme. 
     S Romanem si voláme, naše číslo má vedením věznice povolené. O tom, z čeho je obviněn, ale samozřejmě nikdy nemluvil a my ani v nejmenším netušili, co se ve vězení dělo.
     V některých komentářích pod článkem se včera objevilo, že za tohle může výchova rodičů. Samozřejmě respektuji, že každý má svůj názor, ale věřte prosím, že my jsme slušní lidé a to, co Roman provedl, nás neskutečně moc bolí. Nikomu z vás nepřeji, abyste vychovali krásné miminko a pak se vám stalo to, co nám. Roman bude nyní za své činy potrestán a věříme, že určitě spravedlivě. 

     Děkuji redakci, že nám umožnila se zde vyjádřit, a vám čtenářům přeji, ať máte více štěstí než my a ať vám vaše rodina přináší co nejvíce radostí.

                   Děkuji všem za pochopení!Mučení, bití, močení do jídla i na spoluvězně, vydírání a těžká ublížení na zdraví ve Věznici Plzeň

"Než jít do cely 232, tak raději umřu!" tvrdili vězni a více než deset se jich skutečně demonstrativně podřezalo, jen aby byli přemístěni

     Před plzeňským soudem se včera začal projednávat případ doslova obludné šikany, mučení, vydírání a těžkých ublížení na zdraví, který se odehrával poslední tři roky ve věznici Plzeň. Před soudem stanuli dva obžalovaní vězni, šestadvacetiletý Pavel Procházka z Plzně a třicetiletý Roman Korčík z Holýšova.

Výčet obvinění obou recidivistů ve spise zabral desítky stran

     Podle obžaloby oba mnohonásobní recidivisté využívali své zjevné fyzické převahy a spoluvězně nejen šikanovali a brutálně bili násadou od koštěte, ale také přivazovali k židli, močili na ně nebo do jejich jídla, násilím jim tetovali vulgární obrazce, brali jim co uznali za vhodné, či je třeba polévali studenou vodou.

     Vše se nejčastěji odehrávalo na cele číslo 232, ve které se Procházka s Korčíkem stali doslova neomezenými vládci.

     Podle státního zástupce Michala Klímy například Procházka nutil jednoho ze spoluvězňů, kterého běžně bil, kopal a škrtil, pod pohrůžkou zbití do bezvědomí, aby se asi hodinu vkleče na záchodě nechal polévat vodou a sypat si na hlavu písek na nádobí. Poté mu měl pod pohrůžkou dalšího bití na záda vytetovat obrázek mužského a ženského přirození s nápisy "čurák" a "píča".

     S nedobrovolným tetováním hákového kříže na ruce skončil i další vězeň, toho měl podle obžaloby Procházka držet a Korčík tetovat.

     Dalšího muže pak Procházka s Korčíkem několikrát denně bili a kopali, nebo ho Procházka donutil stát a nechat si o hlavu rozbíjet pomeranče a grepy, které na něj z asi třímetrové vzdálenosti házel. Tohoto muže měl také Procházka nutit na toaletě výt asi čtvrt hodiny jako vlk, nebo ho nahého přivázat k židli uprostřed cely a pomočit ho.

     Jiného vězně pak měl Procházka asi čtyřicetkrát udeřit násadou od koštěte do stejných míst na rukou a zádech. Bití, které trvalo téměř hodinu, nejenže způsobovalo nesnesitelnou bolest, ale i silné duševní útrapy, neboť Procházka ho prostřednictvím videohovoru posílal kamarádovi mimo věznici. Korčík, aby se na svého kamaráda dotáhl, později stejný útok na muže zopakoval.

    V lednu 2022 podle obžaloby Procházka dalšího vězně napadl úderem pěstí v kulturní místnosti a poté ho na cele zasedl na posteli a asi půl hodiny nepřetržitě mlátil do hlavy lžící. Napadený muž prosil, aby ho Procházka již nechal, protože ho to již opravdu hodně moc bolí a pohrozil zmáčknutím tlačítka nouzové signalizace. Na to mu Procházka sdělil, že ho dobije na sračky a na potvrzení svých slov ho kopl kolenem do hlavy.

Než jít do cely 232, tak raději umřu!

     Celá situace dospěla tak daleko, že vězni umístění na celu 232 si radši podřezávali žíly, jen aby se z této cely dostali do nemocnice a mohli si odpočinout. Přesný počet těchto demonstrativních pokusů o sebevraždu neznáme, ale mělo jich být určitě více než dvacet. 
     "Týrali nás prakticky všechny, bití bylo na denním pořádku a člověk nevěděl kdy co zase přijde. Například nám při výdeji stravy shrnuli jídlo na hromadu a močili na něj. Každý z nich měl hrůzu a nikdo se jim nepostavil. Vše se vždy zhoršilo, když si oba sehnali pervitin, to pak bylo peklo. Většina z nás to řešila tak, že jsme si podřezali žíly, jen aby nás přemístili jinam. Nakonec jednoho z odsouzených zničili tak, že už mu bylo všechno jedno a šel to oznámit vychovateli. Poté se ale k němu přidali i ostatní,“ zaznělo mimo jiné při výsleších spoluvězňů.

     Překvapivé je, že podle našeho zdroje se jednalo o ložnici (laicky celu) č. 232 na oddíle, kam se běžně umisťují odsouzení zařazení do středního stupně věznice s ostrahou (v minulosti by odpovídalo věznici s dozorem, nebo tzv. “B” béčko). Zde nejsou odsouzení během dne zamčeni a mají volný pohyb po chodbách, tedy po celém oddíle. 

Oba obvinění recidivisté vše samozřejmě popírají

    Oba obvinění, kteří v tuto chvíli vykonávají tresty v jiných věznicích, svou vinu u soudu popírají. Korčík, který sedí za přípravu loupeže, u soudu řekl, že se necítí být vinen, protože prý byl ve vězení často pod vlivem pervitinu. Procházka zase přišel s verzí, že většina popsaného bylo dobrovolná a zranění spoluvězni utrpěli při domluvených zápasech o pitíčka. Stejně jako Korčík pak uvedl, že ve věznici často užívali pervitin a podle něj se proti nim ostatní vězni postavili, až když je drogou přestali zásobovat. 

    Soud bude v příštích dnech pokračovat, oběma mužům hrozí prodloužení trestu až o deset let.

Foto: Plzeňský deník

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.